מאה מוסלמים נורו למוות, הרשויות הסיניות דאגו לטייח

צעדת מחאה בעקבות מעצרו של אימאם במחוז שיאנג'יאנג הסתיימה בירי המוני, אך התקשורת הממלכתית התעלמה מכך - ומתקריות אלימות אחרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שבועות עברו מהיום שבו כוחות הביטחון הסינים פתחו באש והרגו עשרות מפגינים מוסלמים בהאנריק והדם שניתז על המדרכות כבר נשטף מזמן, אבל תחושת הפחד עדיין נישאת באוויר בעיירה חקלאית זו שבמחוז שינג'יאנג, בצפון-מערב סין. אלה שלא נעצרו בפשיטות משטרה אחרי התקריות האלימות מעידים שהרשויות איימו עליהם במעצר ובשליחה למחנות עבודה אם יספרו על שאירע ביום 28 ביוני, שבו מאות כפריים, שזעמו על מעצרו של אימאם צעיר, ניסו לקיים צעדת מחאה להוטאן, העיר הגדולה באזור, השוכנת במרחק ארבעה קילומטרים מהעיירה.

"אנחנו מפחדים לדבר", אמר קשיש מקומי, שביקר בשוק באחד הבקרים בשבוע האחרון. גבר שניצב לידו העביר את אצבע על גרונו בתנועת שיסוף, והתנצל על חוסר נכונותו להתראיין. אולם פעילי זכויות אדם, ארגוני גולים ותושבי הוטאן, מעידים כי זו היתה אחת מהתפרצויות האלימות הקשות ביותר מאז המהומות בבירת המחוז אורומצ'י לפני ארבע שנים, שבהן נהרגו כמעט 200 איש.

אף שכלי התקשורת הממלכתיים טוענים כי איש לא נהרג בעימות בין תושבי האזור לכוחות המשטרה, מקורות רבים מעידים שעשרות בני אדם נורו למוות בכביש המחבר את האנריק להוטאן. לדברי ארגוני גולים, מספר ההרוגים עולה על 100. "דבר אחד בטוח, גרסת השלטונות רחוקה מהאמת", אמר דובר הקונגרס האויגורי העולמי ממקום מושבו בשבדיה, "הסינים עושים ככל יכולתם לטייח את מה שאירע".

שוטרים סינים בבזאר בשינג'יאנג, חמישה ימים לאחר התקריתצילום: אי–פי

ביום שבו המשטרה ירתה במפגינים בהאנריק, נדקרו למוות עוברי אורח סינים בידי מורדים אויגורים. התקריות הן חלק מקריאת תיגר של תושבי מחוז שינג'יאנג העשיר במשאבים על השלטון המרכזי בבייג'ין. חלק ניכר מפעולות המחאה האלימות החלו ב-2009, בעקבות צעדים שנקטה הממשלה להגבלת חופש הפולחן הדתי. עובדי המדינה לא מורשים לצום בחודש הרמדאן; סטודנטים מחויבים להשתתף במפגשים שבועיים של חינוך פוליטי, והמשטרה עורכת פשיטות על מרכזים ללימוד דת. אחת התופעות המקוממות ביותר את המקומיים היא רדיפת נשים העוטות כיסויי ראש וצעירים מזוקנים. לדברי הרשויות, זהו מאבק בקיצוניות דתית, אבל מדובר למעשה בביטוי של חששות השלטון מהתחזקות האיסלאם המיליטנטי, שעירער את יציבותן של פקיסטאן ואפגניסטאן, ועלול לחבל במאמציה של הממשלה להפוך את שינג'יאנג למרכז סחר אזורי.

הקיץ התחוללו יותר מתריסר אירועים עקובים מדם שגבו את חייהם של עשרות אנשים במחוז שינג'יאנג, לב האזור האויגורי. ביום שלישי שעבר נורו למוות יותר מ-20 אנשים במה שהשלטונות כינו "מבצע נגד הטרור", ובתחילת החודש נהרגו שלושה ונפצעו 20 ליד תחנת משטרה במחוז אקסו, אחרי ששוטרים פתחו באש על מפגינים שדרשו את שחרורם של אלה שנעצרו בשל "פעילויות דתיות לא חוקיות". גולים אומרים כי צפונית לשם, במחוז טורפאן, נהרגו ב-26 ביוני לפחות 46 אנשים בהתנגשות בין שוטרים לבין מפגינים. שבוע לפני הירי בהוטאן, הוכו למוות שבעה פועלים שעבדו בפרויקט לבניית סכר ליד העיר.

התקשורת הסינית כמעט שאיננה מדווחת על מעשי האלימות באזור, אך המקרים שכן מדווחים מתוארים כ"פיגועי טרור" המבוצעים על ידי "בדלנים", שלדברי הממשלה, חלקם התאמנו בחו"ל. פרשנים עצמאים מטילים ספק בטענות אלה, ומציינים שהחשודים חמושים לעתים קרובות בנשק בסיסי, כמו סכינים. הממשלה המרכזית נחרדת יותר ויותר מחוסר יכולתה להשתלט על התסיסה. בימים שלאחר האלימות בהוטאן, ערך הנשיא שי ג’ין־פינג פגישה מיוחדת ובכירים נשלחו להרגיע את תושבי שינג'יאנג. "אנחנו נגביר את הפעולות נגד ארגוני הטרור ונאתר את המבוקשים", אמר יו ז'נשנג, הבכיר הסיני הממונה על העניינים האתניים והדתיים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ