אנשי שמאל בדרום קוריאה נעצרו בחשד שתכננו הפיכה

שלושת ראשי מפלגת הפרוגרסיבית נעצרו בחשד לבגידה וניסיון להפיל את הממשלה. האופוזיציה: "ציד מכשפות קומוניסטי במאה ה‑21"

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

סוכנים של שירות המודיעין הלאומי של דרום קוריאה פשטו שלשום על הבתים ועל המשרדים של תשעה חברים במפלגה הפרוגרסיבית המאוחדת, מפלגת אופוזיציה מהשמאל הקיצוני, ועצרו את שלושת ראשי המפלגה בחשד שתכננו להפיל את הממשלה. הם חשודים בבגידה. לי סוק־קי, מחוקק שפשטו על ביתו ועל משרדו, לא נעצר בשל חסינותו. בתקשורת הוצגו תמונות של סוכנים מוציאים ארגזים מלאים במסמכים ממשרדו.

רק לאחרונה הואשמה סוכנות המודיעין רבת העוצמה בהתערבות בפוליטיקה המקומית. 
באופוזיציה אמרו כי הממשלה, בראשות המפלגה השמרנית של הנשיאה פארק גן־הייאה, מנהלת ציד מכשפות כדי להסיט את תשומת הלב מהשערורייה. בכירים במפלגה מחו בחריפות על הפשיטה, וצעקו סיסמאות בגנות הדיכוי הפוליטי. דובר סוכנות המודיעין אמר כי הפשיטה נערכה בתיאום עם משרד התביעה הכללית.

“עקב המשבר חסר התקדים שעמו הם מתמודדים, מנהלים משרד הנשיאה וסוכנות המודיעין הלאומית ציד מכשפות קומוניסטי במאה ה‑21”, נאמר בהודעה של מנהיגת המפלגה הפרוגרסיבית, לי ג’ונג־הי. בדבריה התייחסה לי גם לכתב האישום שהוגש נגד וון סיי־הון, לשעבר ראש סוכנות הביון, שבו נטען כי שבשנה שעברה הורה לסוכנות לנהל מסע הכפשה באינטרנט נגד מתנגדי הממשלה, בהם מועמדים שהתמודדו נגד פארק גן־הייאה בבחירות לנשיאות בדצמבר.

התובעים בפרשה אמרו כי הסוכנים תיארו את המועמדים הללו ואת מפלגותיהם כאוהדיה של צפון קוריאה. עם זאת, הם לא ציינו אם קמפיין ההכפשה השפיע על תוצאות הבחירות. המפלגות בדרום קוריאה מתקוטטות בשאלה אם למנות תובע מיוחד שינהל חקירה חדשה.

אחד מראשי מפלגת השמאל שנעצרו בסיאול, שלשוםצילום: אי–פי

התביעה וסוכנות המודיעין לא מסרו פרטים על טיב האישומים בבגידה נגד הפוליטיקאים מהאופוזיציה. סוכנות הידיעות הממלכתית “יונהאפ” ציטטה פקידים לא מזוהים מסוכנות המודיעין שאמרו כי הם חשודים בכך שתכננו לחבל בתקשורת, במתקני נפט ובתשתיות אחרות כחלק ממזימה להדיח את ממשלת דרום קוריאה. המפלגה הפרוגרסיבית כינתה את ההאשמות מגוחכות.

כמו רבים אחרים ממפלגתו, לי היה בעבר סטודנט פעיל פוליטית שנעצר לפי חוקי הביטחון האנטי־קומוניסטיים במדינה. הוא ריצה עונש מאסר על השתתפות במפלגה פוליטית מחתרתית שתומרנה בידי ממשלת צפון קוריאה בשנות ה‑90.

מאז שהוא ואחרים ממפלגתו נבחרו לפרלמנט ב–2012, חברי המפלגה השמרנית מאשימים אותם שהם שומרים על נאמנות עיוורת לצפון קוריאה. מצע המפלגה הפרוגרסיבית קורא, בין היתר, לשינוי המצב שבו דרום קוריאה נשלטת בידי תאגידי ענק בבעלות משפחתית. המפלגה רוצה לשים קץ לנוכחות הצבאית האמריקאית, לפרק את הברית שבה דרום קוריאה היא בת חסותה של ארה”ב, ולאחד את הצפון עם הדרום.

בעבר השתמשו השליטים הצבאיים של דרום קוריאה בהאשמות בגידה כדי לעצור את מתנגדיהם, אבל לאחר המעבר למשטר דמוקרטי התהפכו היוצרות: שני נשיאים לשעבר, צ’ון דוּ־הוואן ורו טה־וו, הורשעו ב‑1996 בבגידה בגין חלקם בהפיכה הצבאית ב–1979 ובדיכוי של ההפגנות למען הדמוקרטיה בעיר קוואנגג’ו ב–1980, שבהן נהרגו מאות בני אדם.

המפלגה הפרוגרסיבית מסרה בהודעה כי הפשיטה נגד אנשיה מזכירה את התקופה שבה פארק צ’ונג־הייאה, אביה של פארק גן־הייאה, שלט ביד ברזל במדינה במשך 18 שנה, לאחר שתפס את השלטון בהפיכה צבאית. בתקופתו מתנגדי משטר עונו ולעתים הוצאו להורג ללא משפט הוגן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ