קטין הורשע באונס הקבוצתי והרצח באוטובוס הודו ונידון ל-3 שנות מאסר

צעיר בן 18, שהיה קטין בעת ביצוע האונס האכזרי, הוא המורשע הראשון בפרשה שזעזעה את הודו. מדובר בעונש המירבי לקטין במערכת המשפט ההודית

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

בית משפט לנוער בניו דלהי הכריע אתמול לגבי ההרשעה הראשונה בפרשת האונס הקבוצתי באוטובוס בניו דלהי בדצמבר האחרון, שזעזעה את הודו ואת העולם. ועדת הצדק לנוער גזרה על הנער המעורב בתקיפה הקבוצתית, שהביאה למות הסטודנטית בת ה-23 שנאנסה, שלוש שנות מאסר. הוא היה הקטין היחיד בחבורת האנסים, והיה בן 17 וחצי בזמן המעשה.

רג’יב מוהאן, התובע הראשי בתיק, אמר כי הנער הורשע באונס קבוצתי, ברצח, בהשמדת ראיות ובקשירת קשר לביצוע פשע. הסטודנטית נאנסה באלימות קשה ומתה כעבור שבועיים מפציעותיה החמורות בבית חולים בסרי לנקה, שאליו נלקחה כמה ימים לאחר האונס.

כתבי אישום הוגשו נגד שישה בוגרים, מעבר לנער שהורשע. משפטם של ארבעה מהם עדיין מתנהל, והאחר נמצא תלוי בתאו בבית המעצר בחודש מארס. בניגוד לנער, יכול בית המשפט לגזור על הארבעה עונש מוות, אם ימצא שהם אשמים במעשה. על הנאשם הקטין נגזר העונש המרבי הקיים במערכת המשפט לנוער בהודו, אמר פרקליטו, רג’ש טיווארי.

מפגינים מחוץ לבית המשפט בניו דלהי, היוםצילום: רויטרס

מעונש המאסר של הנער ינוכו שמונה חודשים שבהם שהה במוסד שיקומי, וייתכן שתקופתו בכלא תקוצץ עוד אם יוכח כי הוא השתקם בהצלחה, סיפר עורך דינו. הוריה ושני אחיה של הקורבן היו באולם בית המשפט בעת הקראת פסק הדין, וזעמו על מה שלדבריהם הוא עונש קל לפשע נורא. בדמעות הם הבטיחו כי ינסו להביא להחמרת עונש המאסר.

“הבת שלי כבר מתה, אבל לאחר שהקשבנו לגזר הדין, גם אנחנו מתנו”, אמר האב. לפי החוק ההודי, אסור לפרסם את שמותיהם של קורבן האונס, של קרוביה ושל הקטין שהואשם בתקיפתה. “עלינו לשנות את החוק, אחרת פשעים מהסוג הזה ימשיכו להתרחש. פסק הדין שולח מסר שגוי לחברה”, הוסיפה אמה. מוקדם יותר אתמול אמרה האם: “אם הוא פשע כמו בוגר, אז צריך לנהוג בהתאם, כמו שנוהגים בנאשמים האחרים”.

לפי חקירת המשטרה, הנער שמלאו לו 18 שנה ביוני האחרון נטל חלק שווה באונס הברוטלי ובתקיפתה המתמשכת של הסטודנטית, שהביאה למותה לבסוף. רבים אחרים בציבור ההודי חזרו על עמדת האם, וטענו כי יש להתחשב באופי הפשע ובבגרותו של הנאשם, כשמעמידים לדין נערים שמלאו להם 16 שנה לפחות, ולא להתייחס רק לגיל הביולוגי.

כתבים סביב הרכב שהביא את הנאשם הצעיר לבית המשפט, היוםצילום: אי–פי

בית המשפט לנוער כבר סיכם את הדיונים במקרה ב‑5 ביולי, אבל השהה את החלטתו עד שבית המשפט העליון ייתן את חוות דעתו בעתירה שדרשה פרשנות חדשה למושג קטין בתיקים פליליים, שתתבסס על הערכה של מידת בגרות הנאשם. בית המשפט העליון החליט בחודש שעבר להורות לערכאה הנמוכה להמשיך במתן הכרעת הדין והעונש, בעוד העתירה נידונה בין השופטים.

לדברי סוברמאניאן סוואמי, פוליטיקאי שהוא עורך דין במקצועו והגיש את העתירה, אמר כי ייתכן שהתיק ייפתח מחדש לאחר פסיקת בית המשפט העליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ