מהפך באוסטרליה: השמרנים הדיחו את הלייבור לאחר שש שנים

הדחת ג’וליה גילארד מראשות הממשלה לא סייעה למפלגה, שאיבדה את אמון הציבור לאחר שנים של תהפוכות פוליטיות והאטה כלכלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנהיג האופוזיציה באוסטרליה, טוני אבוט, זכה בניצחון סוחף בבחירות הכלליות שנערכו אתמול, שהיוו מפלה משמעותית עבור ממשלת הלייבור שהיתה בשלטון בשש שנים האחרונות. מספירת 80 אחוזים מהקולות, עולה כי הקואליציה הליברלית־שמרנית זכתה ב–52.6% מהקולות, שמעניקים לה לפחות 88 מושבים בפרלמנט בקנברה, לעומת 57 מושבים למפלכת הלייבור. אבוט הכריז על ניצחונו מול תומכיו הנלהבים בסידני. “אוסטרליה מצויה כעת תחת הנהלה חדשה, ופתוחה שוב עבור עסקים”, אמר, והבטיח כי ממשלתו תהיה “כשירה וראויה לאמון”.

ראש ממשלה המכהן, קווין ראד, שמר על מקומו בפרלמנט אולם הודיע כי יפרוש מהנהגת מפלגת הלייבור. “אני גאה שלמרות כל הנבואות השחורות, שמרנו על מעמדה של המפלגה ככוח לוחם חיוני לעתיד”, אמר על תוצאות הבחירות. ראד שהצביע בבריסביין, עיר מגוריו, נתקל במפגינים שמחו נגד החוקים החדשים כלפי מבקשי מקלט הבאים לאוסטרליה בסירות, נקודה המעוררת מחלוקת רבה באזור זה של אנשי הצווארון הכחול.

הסוגיה שעמדה על הפרק במסע הבחירות היתה מי הממשלה המתאימה להוביל כלכלה בשווי 1.4 טריליון דולר, שצריכה להסתגל לסיומו של פרק זמן ממושך שבו זרמו השקעות למגזר המכרות באוסטרליה, שנבע מהביקוש הסיני הגדול למשאבי טבע. הליברלים־שמרנים בנו יתרון ברור בסקרים שלפני ההצבעה, בין היתר, בזכות הבטחות לצמצם את ההוצאה הממשלתית, לבטל מס שנוא על פליטות גזי חממה ולעצור את זרמי הפליטים המגיעים לחופי אוסטרליה. ראד הציג את תוכניות הקיצוץ של אבוט כצעדי צנע מסוכנים נוסח אירופה, ואמר שלממשלתו כישורים טובים יותר לנהל כלכלה שאמנם מראה סימני האטה, אבל היא עדיין מקור קנאה לחלק גדול מהמדינות המפותחות.

שש השנים בהנהגת המרכז־שמאל היו גם מלאות טלטלות פוליטיות, ובוחרים רבים התאכזבו מהכישלונות בתחומי המדיניות השונים ומהיריבות הפנימית הקשה על הנהגת המפלגה. הלייבור הדיחו את ראד מתפקיד ראש הממשלה ב–2010, ובחרו במקומו את ג’וליה גילארד, שהיתה לראשת הממשלה הראשונה של אוסטרליה. ביוני הדיחה המפלגה את גילארד והשיבה את ראד, בניסיון להימנע מהפסד אלקטורלי. השניים משלו בשנים האחרונות כממשלת המיעוט הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה. לא היה להם רוב מובטח בפרלמנט, אך מנגד לא יכלה האופוזיציה להדיחם. אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות של אבוט היתה להחזיר את היציבות השלטונית לאחר שלוש שנים של פרלמנט משותק כמעט.

אבוט, בן 55, נחשב לדמות רבת פנים. הוא למד כלכלה ומשפטים בסידני ולאחר מכן השלים תואר שני באוניברסיטת אוקספורד. הוא גם מתאגרף לשעבר, שלמד תקופה בסמינר לכמרים. בארבע שנים האחרונות שימש כמנהיג האופוזיציה, ודחק את הלייבור לממשלת מיעוט בבחירות ב–2010. 

מסע הבחירות של אבוט גם זכה בתמיכתו של איל התקשורת רופרט מרדוק ושל עיתוניו. “המצביעים רוצים יציבות. טוני אבוט העמיד צוות מגובש. זו ההשפעה המצטברת של שש שנים (של מלחמות פנימיות בלייבור) האומרת שבא הזמן לשינוי”, אמר מועמד הלייבור פיטר ביטי. 

ראש ממשלת אוסטרליה קווין ראד. הפסד צורבצילום: בלומברג

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ