רבע מהגברים בדרום מזרח אסיה הודו באונס אשה

כמעט אחד מכל מעשרה גברים הודו בכפיית מין על אשה שאינה בת זוגם. 70% מהם אמרו שהרגישו שמותר להם לנהוג כך ורק חצי מהם דיווחו שחשו אשמים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

אחד מכל עשרה גברים באזורים מסוימים באסיה הודה שאנס אשה שלא היתה בת זוגו - כך עולה מסקרים רחבי היקף שנערכו לראשונה לבדיקת תפוצתם של מעשי אונס ואלימות מינית בשש מדינות. שיעור הגברים שתקפו מינית עלה ל–25%, כשנשאלו לגבי בנות זוג קבועות.

יותר מ-70% מהגברים שהודו באונס נשים שאינן בנות זוגם אמרו שהרגישו שמותר להם לנהוג כך. 60% אמרו כי היו משועממים או עשו זאת לשם שעשוע, בעוד 40% אמרו שכעסו או רצו להעניש את האשה. רק חצי מהגברים הללו דיווחו שחשו אשמה, ו-23% נכלאו בשל מעשיהם.

חוקרים בצוות הבינלאומי אמרו שמן הראוי שהממצאים יעוררו מודעות לכך שאלימות נגד נשים נפוצה בהרבה משחשבו, ויסייעו לקידום יוזמות למניעתה. עם זאת, יש לציין שהסקרים נערכו רק בשש מדינות באסיה, ועורכי הסקר מסרו שאין ודאות לגבי שיעור האלימות במדינות אחרות באזור, ובמקומות אחרים.

הם ציינו שהסקסיזם הטבוע במנטליות של תושבי המדינות הללו תורם לתופעה, אך הוסיפו שיש גורמים נוספים להתנהגותם האלימה של הגברים, ובהם עוני, וצלקות של התעללות רגשית וגופנית בגיל צעיר. דו”ח ישן יותר של ארגון הבריאות העולמי קבע כי שליש מהנשים בעולם היו קורבנות של אלימות במשפחה ושל אלימות מינית.

“אין ספק שהאלימות המופנית לנשים נרחבת יותר משחשבנו”, אמרה רייצ’ל ג’וקס מהמועצה למחקר רפואי בדרום אפריקה, שיזמה את שני המחקרים. המחקר האחרון, שמומן על ידי כמה סוכנויות של האו”ם, ועל ידי אוסטרליה, בריטניה, נורבגיה ושבדיה, פורסם ביום שלישי באתר כתב העת Lancet Global Health.

במחקר החדש ריאיינו סוקרים 10,000 גברים בבנגלדש, בסין, בקמבודיה, באינדונזיה, בסרי לנקה ובפפואה גינאה החדשה. המונח “אונס” לא הוזכר בשאלות, אבל הגברים נשאלו אם אי־פעם אילצו אשה לקיים יחסי מין בניגוד רצונה, או כפו יחסי מין על מישהי בשעה שהיתה שתויה או מסוממת מכדי להסכים מרצונה.

במרבית האזורים הודו 6%‑8% מהנשאלים שאנסו נשים שלא היו בנות זוגן. לעומת זאת, בשאלה שכללה רעיות וחברות קבועות הגיעו המספרים ל‑30%‑57%. השיעורים הנמוכים ביותר נרשמו בבנגלדש ובאינדונזיה, והגבוהים ביותר בפפואה גינאה החדשה. מסקרים שנערכו בעבר בדרום אפריקה עולה שכמעט 40% מאוכלוסיית הגברים במדינה אנסו נשים.

“זו תופעה מזעזעת. בכל מקום שבדקנו, גילינו קורבנות, אלימות מינית ואלימות בין בני זוג”, אמרה מישל דקר, מרצה בבית הספר לרפואה ציבורית ג’ון הופקינס בלומברג, שהשתתפה בכתיבת נספח פרשנות למחקר. “מעשי אונס אינם מבוצעים בהכרח באיומי אקדח”, הוסיפה, “אנשים נוטים להתייחס לאונס כאל מעשים שאחרים מבצעים”.

“לא די בשיפור תשתית שירותי התמיכה בנשים”, ציינה שרלוט ווטס, ראש המרכז למגדר, לאלימות ולבריאות בבית הספר להיגיינה ורפואה טרופית בלונדון, שלא השתתפה במחקר.

לדבריה, תוכניות חברתיות לשינוי תפיסות מסורתיות של מושג הגבריות, זכו להצלחה באפריקה. “ייתכן שהגברים בחברות ההן גדלו בתרבות שמצדיקה אלימות, אבל שינוי התפיסות האלו אינו משימה בלתי אפשרית”, הוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ