צילומי לוויין מעידים: חודשה הפעילות בכור בצפון קוריאה

אם חודש ייצור הפלוטוניום, כפי שמעידים אדים שעלו מהכור ביונגביון, פיוניאנג תוכל לייצר נשק גרעיני בעוד שנה. המתקן הושבת בעבר בשל הסכם עם ארה"ב

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

תמונות לווין המראות אדים שעולים מכור גרעיני בצפון קוריאה מצביעות על כך שייתכן שהמדינה חידשה את ייצור הפלוטוניום, שש שנים לאחר שחתמה על הסכם עם ארצות הברית להשבית את הפעילות הגרעינית במתקן ביוגנביון. התחדשות הפעילות במתקן, שנחשב למרכזי בתכנית הגרעין הצפון קוריאנית, דווחה על ידי המכון האמריקני-קוריאני באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, שעוקבת באופן תדיר אחרי פעילותה הגרעינית של צפון קוריאה.

אם האדים אכן מצביעים על התחדשות הפעילות בכור, הכולל מתקן לייצור פלוטוניום לנשק ומתקן העשרת אורניום, תוכל צפון קוריאה, בעוד כשנה, לייצר נשק גרעיני המבוסס על פלוטוניום. הדבר גם ידגיש את כשלון המאמצים האמריקאים לעצירת תכנית הגרעין הצפון קוריאנית: עד כה ערכו במדינה שלושה ניסויים גרעיניים, שניים מהם במהלך כהונת אובמה. הניסוי הגרעיני האחרון היווה נקודת שיא במתיחות בין הקוריאות, בתקופה בה החריפו הסנקציות על הצפון, במהלכה איים המנהיג קים ג'ונג און כי יתקוף בנשק גרעיני את ארצות הברית ואת דרום קוריאה.

צילום לווין של המתקן הגרעיני ביונגביון, בשנה שעברהצילום: אי-אף-פי

בשבועות האחרונים נראה דווקא כי חלה תפנית ביחסי צפון קוריאה למערב, והיא הביעה נכונות לשוב למשא ומתן עם ארצות הברית, סין, רוסיה, דרום קוריאה ויפן, על אף שלא הכריזה כי היא מסכימה להתפרק מנשק גרעיני. ארצות הברית ובנות בריתה הסכימו לחדש את השיחות רק אם צפון קוריאה תודיע על כוונתה לוותר על הנשק הגרעיני שברשותה.

מומחים טוענים כי הופעת האדים מעל הכור - בין אם מדובר בתחבולה של ממשלת צפון קוריאה או בסימנים אמיתיים להפעלת המתקן הגרעיני - משמשת כאמצעי להפעלת לחץ על ארצות הברית במטרה לחדש את שיחות המשא ומתן ולהקל את הסנקציות על המדינה. אך המהלך עלול לגרום להשלכות הפוכות. נראה שהנשיא אובמה לא ישוש לתגמל את צפון קוריאה על חידוש פעילות בכור שכבר הסכימה להשבית. שר ההגנה לשעבר, רוברט גייטס, הביע בעבר פקפוק בנכונתה של צפון קוריאה באומרו שארצות הברית "עייפה מקניית אותו הסוס פעמיים". עד כה לא היו הצעות דיפלומטיות חדשות לצפון קוריאה, וכל עוד מאמציה של ארצות הברית מופנים למשבר בסוריה, וושינגטון אינה מעוניינת להשקיע אנרגיה פוליטית במדינה שסביר שלא תוותר על נשקה הגרעיני.

צפו בדיווח של EuroNews בעניין:

עוד באפריל הודיעה צפון קוריאה כי בכוונתה להפעיל מחדש את המתקן ביונגביון. דובר מטעם הוועדה הצפון קוריאנית לאנרגיה אטומית מסר כי חידוש העבודה ביונגביון נובע ממחסור בחשמל במדינה ולנוכח כוונותיה של צפון קוריאה "להגדיל את הכמות ואת האיכות הארסנל הגרעיני שבידה". ב-2007 הופסקה הפעילות בכור בעקבות הסכם עם ארה"ב לעצירת תוכנית הגרעין תמורת משלוחי מזון, ושנה לאחר מכן אף הרסו הצפון קוריאנים את מגדל הקירור של הכור, כצעד של הפגנת רצון טוב כלפי המעצמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ