צבא הפיליפינים פתח במתקפה אווירית נגד המורדים בדרום

לפני שבוע פרצו קרבות בזמבואנגה, אחרי שכמה מאות מורדים חדרו לעיר דרך הים והכריזו על מדינה איסלאמית עצמאית. חשש לחייהם של עשרות בני ערובה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

צבא הפיליפינים פתח אתמול (שני) במתקפה אווירית שמטרתה לסלק את המורדים המוסלמים מהעיר זמבואנגה שבדרום המדינה, והגביר את המאמצים לשים קץ לקרבות שנמשכים יותר משבוע, שגרמו למותם של עשרות בני אדם. הקרבות הנוכחיים הם תזכורת עגומה לסכסוך שנמשך עשרות שנים השורר במדינה שרוב תושביה קתולים, על אף ההסכם שנחתם עם ארגון המורדים המוסלמי הגדול ביותר כדי להכשיר את הקרקע לשלום.

ביום שני לפני שבוע פרצו קרבות בעיר הנמל זמבואנגה, אחרי שכמה מאות מורדים מארגון ”חזית מורו לשחרור לאומי” (MNLFׂ) חדרו לעיר דרך הים והכריזו על הקמת מדינה איסלאמית עצמאית. ביום שישי החלו כוחות הצבא במתקפה כדי להחזיר את השליטה בזמבואנגה, ואתמול הפציצו את העיר גם מסוקי קרב. גורמים במדינה הביעו חשש לחייהם של האזרחים, שעשרות מהם מוחזקים כבני ערובה בידי המורדים.

חיילים פיליפינים בזמבואנגה, אתמולצילום: רויטרס

בהודעת הצבא נמסר כי 62 אנשים נהרגו בעימותים, בהם חמישה אזרחים ו–51 מורדים. כ–70 אלף איש נעקרו מבתיהם בקרבות בשבוע שחלף. נשיא הפיליפינים בנינו אקינו נמצא בזמבואנגה מאז יום שישי ומפקח על פעולותיהם של כוחות הביטחון ומאמצי הסיוע. בסוף השבוע דחה את תוכנית הפסקת האש שהושגה בעזרת סגנו, ושלח את חייליו להמשיך במתקפה.

המורדים מתנגדים להסכם שנחתם באוקטובר אשתקד עם ארגון המורדים המוסלמי הגדול שממנו התפצלו, “חזית מורו לשחרור איסלאמי” (MILF), ומנסים להביא לביטולו ולהקמת מדינה עצמאית באי הדרומי מינדנאו. עם זאת, פרשנים אומרים כי לא צפוי שיצליחו לבטל את ההסכם שאמור להביא לסיום 40 שנות עימות. צפו בדיווח מזמבואנגה:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ