באינדונזיה מחפשים כוכב לנשיאות

הכלכלה המקרטעת וחברי מפלגתו שנחקרים באשמת שוחד מקשים על נשיא אינדונזיה במציאת יורש. פרשן פוליטי בכיר: "למפלגה אין שום כוכב"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הכלכלה המקרטעת וחברי מפלגתו שנחקרים באשמת שוחד מקשים על נשיא אינדונזיה, סוסילו במבנג יודהויונו, במציאת יורש. יודהויונו בן ה–64 אמור לפרוש ב–2014, לאחר שתי קדנציות של חמש שנים כראש הכלכלה הגדולה ביותר בדרום־מזרח אסיה.

בתחילת תקופת כהונתו, היו הנשיא ומפלגתו פופולריים, אך בכינוס המפלגה הדמוקרטית השבוע, שם הוצגו המועמדים האפשריים להחלפתו, ניכר כמה השתנה מעמדה של המפלגה: היא מעורבת בשחיתויות, יריביה פופולריים ממנה בהרבה ובעיקר - חסרים לה מועמדים כריזמטיים, שישכנעו את 250 מיליון תושבי קבוצת האיים הענקית להצביע לה. במדינה שבה הפוליטיקה נשלטת לא אחת על ידי האישיות של המועמד ולא על ידי האידיאולוגיה שלו, נראה שהמועמד הדמוקרטי שייבחר לא יאיים על המובילים במרוץ לנשיאות. בקיצור, למפלגה חסר כוכב.

“האישיות חשובה מאוד בפוליטיקה באינדונזיה, ולמפלגה אין שום כוכב”, אמר פרשן פוליטי בכיר. “יש מועמדים טובים, אבל אין מה להשוות אותם לג’וקווי”. כוונתו למושל ג’קארטה, ג’וקו “ג’וקווי” וידודו, שהיעילות שמאפיינת את שלטונו עושות אותו לאהוב הציבור, על אף שמפלגתו, שנמצאת באופוזיציה, טרם בחרה בו כמועמדה לנשיאות. עלייתו המטאורית של וידודו, החל בראשות עיר קטנה ועד לסימונו כמועמד מוביל במרוץ לנשיאות, מזעזעת את הנוף הפוליטי באינדונזיה. 

נשיא אינדונזיה, סוסילו במבנג יודהויונו, נואם בוועידת הג'י-20 ב-6 בספטמברצילום: אי–פי

המפלגה הדמוקרטית עלתה לשלטון בבחירות לנשיאות ב–2004 וזכתה בהן שוב ב–2009, בזכות הבטחה לפעול נגד שחיתות. אולם בשנים האחרונות ירדה בסקרים בעקבות שערוריות שחיתות גדולות בהן מעורבים חברים בכירים במפלגה, וכעת נותר יודהויונו בלא יורש אמין. ב–2010 זכתה המפלגה הדמוקרטית ל–40% תמיכה, אך לפי הסקרים האחרונים היא עשויה לקבל רק 7% מהקולות בבחירות ב–2014. אם המפלגה לא תצליח לגרד לפחות 25% מהקולות, היא תידחק לליגה של המפלגות חסרות ההשפעה ואף יימנע ממנה להציג מועמד לנשיאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ