רויטרס

בית המשפט העליון בבנגלדש דחה היום (שלישי) את ערעורו של עבד אל-קאדר מולה, אחד מראשי המפלגה האיסלאמית הגדולה במדינה, והחמיר את גזר דינו ממאסר עולם לעונש מוות, בגין "אחריות מיוחדת" לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות בעת מאבקה של בנגלדש לעצמאות ב–1971.

כשנשפט למאסר עולם הצית גזר דינו את הרחוב במדינה. במשך שבועיים הציפו עשרות אלפי מפגינים את רחובות הבירה, בדרישה לשנות את החוק שיאפשר למדינה לערער על גזר הדין ולהחמירו. המפגינים דרשו שיוטל על אל-קאדר עונש מוות, בעקבות הפשעים החמורים בהם הורשע, ביניהם פיקוח על מעשי טבח בניסיון לעצור את המאבק לעצמאות של מזרח פקיסטאן, שלאחר המלחמה שינתה את שמה לבנגלדש.

עבד אל-קאדר מוכנס לרכב משטרתי לאחר מתן גזר הדין, היום צילום: רויטרס

מאז ינואר הורשעו שישה ממנהיגי ג'אמעה א-איסלאמי, התנועה האיסלאמית החזקה ביותר בבנגלדש, מה שהצית מהומות אלימות ברחבי המדינה, בהן נהרגו מאז תחילת השנה למעלה ממאה בני אדם. אזרחים רבים מאמינים כי בית המשפט מעוניין לנקום בכל תומכי המפלגה האיסלאמית. לאחר הודעת בית המשפט היום על החמרת גזר דינו של אל־קאדר התפתחו מהומות בכמה מוקדים במדינה, וחמישה שוטרים נפצעו.

אל־קאדר בן ה–65 הורשע בחמישה מתוך ששת הסעיפים בהם הואשם, ביניהם רצח, אונס ועינויים. הוא הורשע גם באחריות לטבח בקנה מידה גדול במירפור שבמחוז דאקה, בעקבותיו זכה לכינוי "הקצב ממירפור".

אזרחים חוגגים את החמרת גזר דין, היום בבירה דאקהצילום: אי-אף-פי

עורך דינו של אל־קאדר אמר לסוכנות הידיעות אי־אף־פי שהוא "המום" מגזר הדין והוסיף: "זוהי הפעם הראשונה שבית משפט עליון בדרום אסיה מחמיר גזר דין", אמר הפרקליט. מאז שהוקם בית המשפט העליון המיוחד במטרה לשפוט את אלו ששיתפו פעולה עם שלטונות פקיסטאן בעת המאבק לעצמאות, טענו ברחבי העולם כי הוא אינו עומד בסטנדרטים בינלאומיים.

צוות ההגנה של אל־קאדר טען כי העובדה שהוא אינו יכול לערער על ההחלטה מהווה הפרה ברורה של החוק הבינלאומי, וכי המקרה מדגיש את הצורך בהקמת בית משפט פלילי בינלאומי בחסות האו"ם.

ממשלת בנגלדש טוענת כי חיילי הצבא הפקיסטאני הרגו 3 מיליון בני אדם ואנסו 200,000 נשים במהלך המלחמה, שנמשכה תשעה חודשים. הם גם טוענים שכ-10 מיליון אזרחים נאלצו למצוא מקלט מעבר לגבול, בהודו. חוקרים מאמינים כי מספר ההרוגים נע בין 300 אלף ל–500 אלף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ