צבא רוסיה השתלט על ספינת גרינפיס באוקיינוס הארקטי

29 פעילי סביבה נעצרו בחשד לפיראטיות אחרי שהתקרבו לאסדה לקידוח נפט שתחל לפעול בשנה הבאה. גרינפיס: הספינה שייטה במים בינלאומיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צבא רוסיה השתלט אתמול (שישי) על ספינה של ארגון גרינפיס המשייטת במי האוקיינוס הארקטי במחאה על קידוחי הנפט הימיים באזור. החיילים עצרו את הצוות ובכוונתם לגרור את הספינה לנמל מורמנסק להמשך חקירה.

ההשתלטות על הספינה נעשתה בשעת לילה על ידי צוות של משמר החופים הרוסי, שהשתלשל את הסיפון ממסוק. כעת מאיים המקרה להפוך לעימות דיפלומטי, שכן על סיפון הספינה נמצאו פעילי סביבה מ-10 מדינות שונות, ובהם אמריקאי אחד, שישה בריטים וכמה אוסטרלים. על הספינה שהו גם ארבעה רוסים.

משרד החוץ הרוסי העביר מחאה רשמית לשגריר הולנד, שכן הספינה, ששמה "השחר הארקטי", רשומה בהולנד ומטה גרינפיס פועל משם. שירות הביטחון הרוסי (FSB) מסר כי הפשיטה על הספינה נעשתה במסגרת חוק המים הכלכליים של רוסיה וכי פעילות גרינפיס במקום היא "פיראטיות". ספינת גרינפיס נעצרה במים בינלאומיים ליד האסדה פרירזלומנייה, לא הרחק מהאי הקפוא נובייה זמלאייה.

האסדה, שנגד הפעילות בה מוחה גרינפיס, שייכת לענקית האנרגיה הרוסית גזפרום והיא הראשונה שעוסקת בקידוחי נפט בים הארקטי. בניית האסדה הושלמה אשתקד והשאיבה צפויה להתחיל באביב 2014. גרינפיס שלחה ספינה לאזור בחודש שעבר כדי למחות נגד הסיכונים הסביבתיים שבקידוחי נפט באזור בתולי זה.

האחראי בגרינפיס על הקמפיין נגד הקידוחים באוקיינוס הארקטי, בן אייליף, כינה את הפשיטה ומעצר הצוות "אירוע חסר תקדים" וציין כי לגרינפיס אין מושג היכן מוחזקים אנשיה. בסך הכל שהו על הסיפון 29 פעילי סביבה. מטה גרינפיס במוסקבה מסר כי עד כה לא נוצר קשר עם הצוות. הספינה צפויה להגיע לנמל מורמנסק ביום שני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ