מאסר עולם נגזר על בו שילאי

הבכיר במפלגה הקומוניסטית בסין כפר בכל אישומי השחיתות נגדו. הוא צפוי לערער, אך לפוליטיקה הסינית הוא כנראה כבר לא יחזור

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בית המשפט בסין גזר הבוקר (ראשון) מאסר עולם על הבכיר לשעבר במפלגה הקומינסיטית, בו שילאי, לאחר שנמצא אשם בשחיתות ובניצול סמכות לרעה. גזר הדין החמור יהפוך את חזרתו לחיים הפוליטיים של בו, שהיה כוכב עולה בפוליטיקה הסינית, לכמעט בלתי אפשרית. על אף שצבר תומכים רבים בשנותיו בפוליטיקה, הקריירה שלו תפסה כיוון מפתיע בשנה שעברה של איש עסקים בריטי, ניל הייווד, שהיה ידידם.

על אף שלבו יש את הזכות לערער על גזר הדין תוך עשרה ימים, נראה שהוא צריך להפרד משאיפותיו הפוליטיות ומחיי הנוחות של האליטה הסינית, להם התרגל. בית המשפט הורה על בחינת כל נכסיו האישיים של בו, וכן שלל ממנו את כל זכויותיו הפוליטיות לכל חייו. "בו שילאי היה עובד מדינה, והוא ניצל לרעה את כוחו, תוך שהוא גורם נזק עצום למדינה ולאזרחיה... נסיבות המקרה הופכות אותו לחמורות במיוחד", נכתב בפסק הדין.

בו שילאי מובל על ידי שוטרים סינים לאחר הקראת גזר הדין, הבוקרצילום: רויטרס

באמצעי התקשורת הממלכתיים בסין פורסם כי בו ככל הנראה יערער על גזר הדין, וייאלץ את בית המשפט העליון במחוז שנדונג לדון בעניינו בתוך חודשיים. מכיוון שבתי המשפט במדינה נשלטים על ידי הממשל, הקלה בגזר הדין אינה סבירה. רבים במדינה טוענים שעל אף שניתן היה להטיל על בו גזר דין מוות, הממשל לא היה מעוניין בהפיכתו לקדוש מעונה.

בו הזיק לעצמו במהלך המשפט, אמר חוקר מאוניברסיטה בבייג'ינג, "אני הערכתי כי תוטל עליו תקופת מאסר קצרה יותר, אך סירובו להודות בעובדות החמירה את גזר הדין", אמר החוקר. בו כפר בכל ההאשמות נגדו, וחזר בו מהודאה שנתן בעת חקירה בטענה שהיה נתון ל”לחץ פסיכולוגי רב”. הוא גם אמר שהופלל על ידי איש העסקים טאנג שיאאולין, המואשם שנתן לו שוחד, וכינה אותו “כלב מטורף”.

בית המשפט דחה את כל טענותיו של בו, מלבד אישום אחד שבוטל הקשור להוצאות הנסיעה של בנו. התביעה טוענת שבו קיבל שוחד בסכום של יותר מ–20 מיליון יואן (כ–12 מיליון ש”ח) משני אנשי עסקים, יותר מעוד כ־5 מיליון יואן (כ–3 מיליון ש”ח) מפרויקט בנייה ממשלתי, וניצל לרעה את סמכויותיו בניסיון להעלים את פשעיה של אשתו. במשפט הוצגו גם פרטים על וילה בריביירה הצרפתית, שנקנתה בעבור משפחת בו על ידי איש העסקים שו מינג.

בו שילאי בקונגרס הסיני, בשנה שעברהצילום: אי-אף-פי

אמר התובע הכללי כי בו לא הראה כל חרטה כשהודה בפשעים המיוחסים לו. “בימים האחרונים לפני המשפט, הנאשם בו שילאי לא רק הכחיש בתוקף את הראיות המוצקות ואת העובדות שהוכיחו את פשעיו, הוא גם התכחש לעדות שנתן טרום המשפט”, נכתב ברשומות בית המשפט, “אנחנו מנצלים הזדמנות זו כדי להזכיר לבו שילאי: העובדות על הפשעים הן אובייקטיביות ואי אפשר להסיט אותן מפה לשם בהתאם לגחמותיך”.

בו בחר בטקטיקת הגנה בלתי צפויה במשפטו: הוא טען שאשתו גו קאילאי “מטורפת”, ושעדותה נגדו רצופה ב”דברים שאמרה אשה מטורפת”. הוא שב וטען שאינו אשם באף אחד מסעיפי האישום, על אף שהודה כי קיבל כמה החלטות גרועות ובייש את ארצו בצורה שבה התייחס אל מפקד המשטרה הקודם שלו, וונג ליג’ון, שהיה הראשון שאמר לו כי גו רצחה כנראה את הייווד.

בו צולם כשהוא מובל החוצה מבית המשפט, אגרופיו קמוצים ושוטרים מקיפים אותו. אבטחה כבדה ומחסומי כבישים מנעו מתומכיו להגיע לבית המשפט, בניגוד לתחילת משפטו אז כמה מאנשיו הגיעו לבית המשפט בכדי להראות את תמיכתם בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ