רעידת האדמה בפקיסטאן: מניין ההרוגים עלה למעל 500

אזורים שלמים שוטחו בבלוצ'יסטאן. בעוד מניין ההרוגים מטפס, התפרסמו תמונות מהחלל של האי שעלה בעקבות רעש האדמה

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

ניצולים מורעבים חפרו בהריסות כדי לחפש מזון, ואלפי בני אדם ישנו תחת כיפת השמיים או במקלטים מאולתרים זה הלילה השני, בעוד עלה הבוקר (חמישי) על האזור שנפגע ברעש האדמה האימתני. היום עלה מניין ההרוגים ברעידת האדמה למעל 500 בני אדם, ועוד מאות נפצעו. כוחות ההצלה המשיכו לחפש היום אחר ניצולים. 

צוותי הסיוע הגיעו בקושי רב לאזורים המרוחקים בבלוצ'יסטאן שנפגעו ברעש שעוצמתו הגיעה ל-7.7 דרגות. הרעידה שיטחה חלקים רבים של מחוז אוואראן, והותירה את רוב האוכלוסייה ללא קורת גג. הניצולים מתלוננים כי סיוע לא מגיע לאזורים המרוחקים, ומסוק ממשלתי שהיה בדרכו לאזור כמעט ונפגע מטילים שנורו על ידי קבוצות גרילה חמושות. דובר של הממשל המקומי אמר כי יש מחסור באוהלים, בתרופות ובמזון.

בכפר דלבאדי כמעט כל 300 בתי הבוץ נהרסו. נור אחמד אמר כי עבד בזמן הרעש ומיהר לביתו, רק כדי למצוא אותו הרוס ואת אשתו ואת בנו מתים. "אני שבור", סיפר, "איבדתי את משפחתי". רופאים בכפר טיפלו בחלק מהנפגעים, אך בשל המחסור בתרופות ובאנשי צוות, הם בעיקר מספקים תמיכה לניצולים.

מחוז אוואראן הוא אחד העניים בבלוצ'יסטאן, שהוא האזור העני ביותר בפקיסטאן כולה. רוב תושביו משתמשים ברכבי שטח או בגמלים כדי להתנייד בקרקע הההרית והמדברית שם. לרוב עשויים הבתים מבוץ או מלבנים בעבודת יד, ולכן למבנים באזור הרעש לא היה סיכוי להישאר עומדים. קירות וגגות קרסו, ורכושם של התושבים התפזר ונקבר.

בלוצ'יסטאן היא האזור הגדול ביותר בפקיסטאן, אך גם זה המאוכלס בדלילות הרבה ביותר. שירותי הרפואה מצומצמים, ולרוב אין בהם אספקה רבה או צוותים מיומנים. במחוז אוואראן יש כ-300 אלף תושבים המפוזרים על כ-29 אלף קילומטר. עיקר הכלכלה המקומית עוסקת בהברחת דלק לאיראן או בגדיד תמרים.

רבים מהפצועים הועברו במעבורות לעיר הנמל הענקית קראצ'י או לבירת בלוצ'יסטאן, קטה. אחד הניצולים התראיין ממיטת אשפוז בבית חולים בקראצ'י. לדבריו, הוא עבר בשדות של חוותו בעת שפקד את האזור הרעש החזק. "כמעט כל הבתים קרסו בכפר שלי", סיפר סבאל חאן, שהוסיף כי אשתו נפצעה קשה ברעידת האדמה.

האזור שנפגע גם נמצא במוקד פעולות הגרילה של בדלנים בלוצ'ים נגד הממשלה המרכזית של פקיסטאן, שכבר נמשכות שנים רבות. הבדלנים תוקפים באופן קבוע חיילים פקיסטאנים וסמלים של המדינה, כמו תוכניות להקמה ולשיפוץ תשתיות.

באזור מתרחשות רעידות אדמה רבות. באפריל האחרון רעש בעוצמה 7.8 מעבר לגבול עם איראן הביא למותם של 35 בני אדם בפקיסטאן. הרעש הנוכחי היה אלים כל כך עד שהוא דחף אדמה ובוץ מרצפת הים, ויצר אי חדש מול חופי המדינה. מנהל המרכז למעקב ססמי, זאהיד ראפי, אמר כי גושי אדמה כאלה לעתים נוצרים בשל תנועת גזים בבטן האדמה, הדוחפים בוץ לפני הקרקע, וכי המדענים עדיין מנסים לקבוע מה בדיוק ארע.

הרשויות הזהירו את תושבי האזור שלא לבקר באי, מאחר שהוא פולט גזים מסוכנים. אולם, עשרות בני אדם כבר הגיעו לשם אתמול, כולל סגן הנציב של מחוז גוואדאר, טופאיל בלוץ', שמול חופיו התרומם האי. הוא סיפר כי המים החלו לבעבע בגבולות האי, והיה ריח של גז. לדבריו, דגים מתים צפו לפני המים, והמבקרים אספו אבנים למזכרת.

גושי אדמה כאלה הופיעו בעקבות רעש שפקד את פקיסטיאן ב-1999, אמר מוחמד ארשאד, חוקר של חיל הים הפקיסטאני. הוא הוסיף כי לבסוף הם נעלמו חזרה לתוך הים עם בוא הגשמים.

8 מתוך 8 |
בור שנפער באי שצץ כתוצאה מרעידת האדמה
1 מתוך 8 |
לפני היווצרות האי החדשצילום: נאס"א
2 מתוך 8 |
אחרי היווצרות האי החדשצילום: נאס"א

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ