הארץ

בתקופה שבה ערים רבות בעולם מעודדות את תושביהן לוותר על המכונית ולעבור לאופניים, בכלכותה עושים דווקא את ההפך: לאחרונה החלו הרשויות בעיר לאסור תנועת אופניים, ריקשות וכלי רכב לא ממונעים אחרים ב–174 כבישים ורחובות ראשיים בעיר בשעות היום.

אחד הנפגעים מהצעד המפתיע הוא ראג’ו סאפוי, שעובד כנהג אבל כמו רבים מתושבי כלכותה אינו יכול להרשות לעצמו מכונית משלו. מדי בוקר הוא רוכב על אופניו לבית מעבידו בעיר, וההחלטה מקשה עליו להגיע לעבודתו. “זה הופך את חיי לקשים מאוד”, אמר סאפוי לבי־בי־סי. “בכל פעם שאני עולה על האופניים אני פוחד שיוטל עלי קנס, משום שכדי להגיע לעבודה אני נאלץ להפר את החוק ולנסוע בכמה מהכבישים האסורים לתנועה”, הוא מספר. סאפוי לא לבד: מדי יום נערכות ברחובות כלכותה 2.5 מיליון נסיעות באופניים, והיא העיר הגדולה היחידה בהודו שבה המספר עולה על מספר הנסיעות במכונית. מטבע הדברים, הם משמשים בעיקר את העניים.

לדברי המשטרה, זו גם הסיבה להגבלת התנועה. רחובותיה העמוסים של כלכותה צרים מלהכיל את כלי הרכב הנעים בעיר. מכוניות, אופניים, אוטובוסים, אופנועים וריקשות נאבקים על מקומם בכבישים, והנסיעה בעיר אטית מאוד. “אין די מקום לכל סוגי כלי הרכב”, אמר לבי־בי־סי דיליפ קומאר אדק, סגן מפקד משטרת התנועה בעיר. “אופניים מאטים את התנועה, וסילוקם יגביר את הבטיחות ברחובות ויאפשר לתנועה לנוע בקצב מהיר יותר. זה לא איסור גורף. אנשים יכולים להמשיך לרכוב על אופניים ברחובות קטנים”. נימוק נוסף לאיסור הנסיעה בכבישים הראשיים הוא חשש ביטחוני: הרשויות טוענות כי “אופניים משמשים לעתים קרובות להנחת פצצות”.

רוכבי אופניים מפגינים נגד התקנות החדשות בכלכותה, החודש. הרשויות טענו כי “אופניים עשויים לשמש להנחת פצצות”צילום: אי־פי

בינתיים יוצאים רוכבי האופניים למאבק נגד התקנות החדשות. ארגוני רוכבים עורכים צעדות עם אופניהם במחאה על האיסור. “החוקים החדשים מטורפים”, אומר אחד מהם, גאוטם שרוף. “זיהום האוויר גובר מדי יום ועלינו לעודד אנשים לעבור לרכיבה על אופניים. במקום זאת, אנחנו מענישים אותם על כך שהם מסייעים לשפר את איכות הסביבה”. את טענות המשטרה הוא מבטל: “אם רוכבי אופניים הם מטרד, אז גם הולכי רגל, רוכבי קטנועים ונהגים הם מטרד. למה הממשלה לא מורידה אותם מהכבישים?”. גם את הנימוק הביטחוני פוסלים רוכבי האופניים: “אם יניחו פצצה במכונית, האם הממשלה תאסור על מכוניות לנסוע בכבישים ראשיים?”, תהה רוכב נוסף, דבאשיש בהטאצ’אריה.

המשטרה כבר החלה להטיל קנסות על רוכבי אופניים ברחובות האסורים ומזהירה את מי שמתעקשים להמשיך לרכוב כי תחרים את אופניהם, אך ברחובות הראשיים עדיין נראים רוכבי אופניים רבים, בהם סאפוי: “אמשיך להשתמש באופניים עד שהרשויות ייקחו אותם ממני. אם הם רוצים שאפסיק לרכוב, שיקנו לי מכונית”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ