צפון קוריאה: "הכוננות בצבא הועלתה, ארה"ב תספוג אסון נורא"

דובר צבא העם מסר כי יחידותיו הצטוו "להיות מוכנות לפעולה בכל עת". העילה להצהרה התוקפנית היא העברת נושאת מטוסים אמריקאית לנמל דרום קוריאני

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
לוגו רויטרס
רויטרס

הודיעה הלילה (רביעי) כי תגביר את הכוננות בצבאה כך שיהיה מוכן לפעולה, והזהירה את ארה"ב מ"השלכות הרסניות" בעקבות העברת קבוצת ספינות אמריקאיות, בהן נושאת מטוסים, לנמל בדרום קוריאה. האיום מושמע לאחר שבועות של הצהרות תוקפניות כלפי ארה"ב ודרום קוריאה

דובר הצבא הצפון קוריאני מסר כי "יחידות כל חילות צבא העם קיבלו צו חירום מהפיקוד העליון שלו לבחון מחדש את תוכניות הפעולה שכבר אושרה על ידו ולהכין עצמן באופן מלא לפעול בכל זמן". לדבריו, "ארה"ב תישא במלוא האחריות מלאה לאסון הנורא והלא צפוי שיפגשו האמצעים הגרעיניים של של כוחות התוקפנות האימפריאליסטית שלה".

ארצות הברית, ש-28,500 מחייליה מוצבים בדרום קוריאה, מקיימת באופן קבוע תרגולים משותפים עם בת בריתה ואמרה כי נושאת המטוסים האמריקאי "ג'ורג' וושינגטון" הובילה את קבוצת הספינות לדרום קוריאה במסגרת פעילות שגרתית. גם משרד ההגנה הדרום קוריאני הבהיר השבוע כי מדובר בתרגול שגרתי ודחה את טענות הצפון.

במארס האחרון הכריזה צפון קוריאה כי אינה מחויבת עוד להסכם הפסקת האש שעליו חתמה עם ארה"ב וסין, שסיים את מלחמת קוריאה ב-1953, ואיימה להשתמש בנשק גרעיני כדי לתקוף בשטחי דרום קוריאה וארה"ב. ב-2010 ערך צבא הצפון מתקפות פתע בשטח הדרום, שהביאו למותם של 50 איש והיו לפעולה התקופנית החמורה ביותר מאז המלחמה. באוגוסט נעשה הידברות בין שתי המדינות, אך הוא נקלע מאז למבוי סתום.

חרף אזהרות הקהילה הבינלאומית ייצרה צפון קוריאה טילים ארוכי טווח, ועל פי ההערכות ברשותה חומר בקיע המספיק לייצור עשר פצצות גרעיניות. עם זאת, ברוב ניתוחי המודיעין נטען כי למדינה עדיין אין היכולת ליישם באופן מלא את הטכנולוגיה הנדרשת לייצור פצצות כאלה.

מצעד צבאי בחגיגות יום העצמאות של צפון קוריאה בבירה פיונגיאנג, בחודש שעבר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ