ג’ייסון ברק, גרדיאן

בית המשפט העליון של האיים המלדיביים ביטל את תוצאות הסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות, שנערך ב–7 בספטמבר, והורה לערוך בחירות חדשות בעוד שבועיים. הנשיא לשעבר מוחמד נאשיד, פעיל ותיק למען זכויות האדם והסביבה שהודח מתפקידו לפני 20 חודשים במהלך התקוממות של המשטרה, קיבל בסיבוב הראשון 45.45% מהקולות - פחות מ–50% מהקולות שנדרשו לו להכריז על ניצחון מוחלט. אחד המועמדים המובסים, אחיו של הרודן לשעבר מאמון עבד אל־גאיום, ערער על התוצאות בטענה לאי סדרים בהצבעה.

באיים המלדיביים שורר חוסר יציבות פוליטית מאז הדחת גאיום ב–2008 והבחירות הראשונות זה 20 שנה שנערכו לאחר מכן. רבים קיוו שהבחירות הנוכחיות לנשיאות יביאו מידה מסוימת של רוגע למדינת האיים הסובלת מבעיות חברתיות קשות, שכלכלתה תלויה בתיירות וצמיחתה הכלכלית הואטה מאוד באחרונה.

מאבק על השלטון מתחולל בין קואליציה רחבה של שמרנים, הכוללת חלק מהקהילה העסקית וגורמים הקשורים למשטר הקודם, לבין המפלגה הדמוקרטית המלדיבית (MDP) בראשותו של נאשיד. בתחילת השבוע שעבר הותקפה תחנת טלוויזיה האוהדת את MDP והועלתה באש. עבדאללה יאמין, אחיו למחצה של גאיום, הגיע למקום השני בבחירות לנשיאות והקדים במעט את ר’אסים איברהים, טייקון תיירות ותקשורת שהיה שר האוצר של גאיום.

הנשיא לשעבר מוחמד נאשיד מצביע בבירה מאלה ב-2013

על הבחירות השגיחו משקיפים מקומיים ובינלאומיים, בהם משקיפים מחבר העמים הבריטי, האו”ם, האיחוד האירופי והודו, שהכריזו שהבחירות המקוריות היו חופשיות והוגנות. שיעור המצביעים בבחירות שנערכו בספטמבר היה 88%, לעומת 85% ב–2008. האו”ם, האיחוד האירופי וארה”ב הביעו תקווה לעריכת סיבוב הבחירות השני.

ואולם, ארבעה מתוך שבעה שופטים עליונים הצביעו למען ביטול הבחירות. אחד מהם, עבדוללה דידי, ציטט דו”ח משטרתי בו נטען כי בבחירות נוספו קולותיהם של 5,623 אנשים שלא היתה להם זכות בחירה, כולל מתים, קטינים ובעלי תעודות זהות מזויפות. MDP טוענת שבית המשפט העליון תומך במשטר הקודם.

בית המשפט הכין כעת הנחיות לבחירות שייערכו ב–20 באוקטובר, כולל תפקיד חשוב למשטרה בלוגיסטיקה ובשמירה על הסדר והביטחון. הסיבוב השני ייערך ככל הנראה ב–3 בנובמבר, אם אף אחד מהמועמדים לא יקבל יותר מ–50% מהקולות. אלפים מתומכי MDP קיבלו בזהירות את החלטת בית המשפט. “לא לדאוג, הבחירות בידינו. לא נצטרך אפילו ללכת לסיבוב שני”, אמר מוחמד נזים, חבר פרלמנט מ–MDP.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ