חמישה הרוגים לפחות מפגיעת ציקלון במזרח הודו

מאות אלפים פונו מבתיהם לאורך החוף. הסופה "פאיילין" מכסה את כל מפרץ בנגל ועוצמתה דומה לזו של הוריקן דרגה 5.

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

לפחות חמישה בני אדם נהרגו הערב (שבת) מפגיעת סופת ציקלון ענקית המביאה עמה רוחות בעוצמה של 210 קמ"ש ויותר בחופי מזרח הודו. הרשויות במדינות המחוז אוריסה ואנדרה פראדש הורו על פינוי מאות אלפי תושבים מאזור העיר בובאנשוואר ודרומה למקלטים זמניים. בצילומי לוויין מכסה הציקלון, ששמו "פאיילין", את כל מפרץ בנגל ותופס שטח כולל הגדול יותר מזה של צרפת. עוצמתו של הציקלון צפויה להישאר ברמה גבוהה במיוחד עד מחר בבוקר, אז הוא ייכנס עמוק יותר לתוך הודו וייחלש.

מדובר בציקלון החזק ביותר שפוגע באזור מאז 1999, אז נהרגו באוריסה יותר מעשרת אלפים בני אדם. לדברי מטרואולוגים, הסופה צפויה להגיע לחופים בשעות הערב (שעון מקומי). הם מזהירים מגלים גבוהים מאוד שעלולים לגרום נזק נרחב לבתי בוץ ובקתות עץ. ממשלת אוריסה אסרה על אזרחים לשהות במבנים מעין אלה ודייגים אינם מורשים לצאת לים.

16 מתוך 16 |
צילום: אי-אף-פי
1 מתוך 16 |
2 מתוך 16 |

כוחות צבא הודו בשתי מדינות המחוז ערוכים למבצע חילוץ והצלה גדול במקרה הצורך. פקידים בניו דלהי הוסיפו כי שקי מזון ומוצרים בסיסיים אחרים יוצנחו ממסוקים אל האזורים שייפגעו בניסיון להתמודד עם מצוקת התושבים. חזאים במערב טוענים כי "פאיילין" עלול לגרום לרוחות בעוצמה של עד 315 קמ"ש וכי עוצמתו דומה לזו של הוריקן בדרגה 5.

ברבות מהערים והעיירות לאורך החופים המזרחיים של הודו דווח על בהלת קניות. "אני מפחדת ומתוחה מאוד. בני אמור להגיע הביתה ביותר ראשון אבל אני חוששת שהוא לא יצליח", סיפרה אחת מתושבות בובאנשוואר לסוכנות הידיעות הצרפתית. עיירת הקיט גופאלפור, שבה כבר יורדים גשמים חזקים, הפכה לעיירת רפאים של ממש.

זהו הפינוי המסודר השלישי בגודלו בתולדות הודו לקראת אסון טבע. ב-1990 פונו יותר מ-650,000 תושבים מאנדרה פראדש לקראת פגיעתה של סופת ציקלון חזקה וב-2009 פונו כחצי מיליון בני אדם. על פי הערכות, בנוסף למאות האלפים שפונו על ידי הרשויות, נמלטו באוריסה לבדה עוד מאות אלפים אחרים על דעת עצמם לאזורים גבוהים יותר. בסרטון - דיון בערוץ טלוויזיה הודי האם המדינה ערוכה לפגיעת הציקלון.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ