17 הרוגים בפגיעת הציקלון במזרח הודו

הסופה שהביאה לפינוי של כמעט מיליון בני אדם במזרח הודו, נחלשה וכעת מורגשים גשמים קלים בלבד ברוב האזורים; מספר ההרוגים צפוי להאמיר במעט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

בהודו מתחילים כעת להתמודד עם תוצאותיה של סופת הציקלון העוצמתית "פאיילין", שפגעה אמש (שבת) בחופי מזרח הודו. בשלב זה עומד מספר ההרוגים בסופה על 17, מספר שעתיד לעלות, אך כנראה שהוגבל מאד בעקבות פינויים של של כמעט מיליון איש מבתיהם. הסופה החלה להיחלש הבוקר לאחר שגרמה לנזק ניכר במדינות המחוז אוריסה ואנדרה פראדש, הציפה ערים וכפרים, הפילה את קווי החשמל והתקשורת והשמידה תוצרת חקלאית שערכה נאמד במאות מיליוני דולרים.

"הנזק שנגרם לרכוש הוא נרחב", אמר קצין משטרה בכיר במדינת המחוז אוריסה, "אך מספר המתים קטן", הוא הוסיף בשיחה עם עיתונאים בעיר החוף גופאלפור, שם החלו בשעות אחר הצהריים אפילו להפתח חלק מהחנויות ברחוב המרכזי של העיר. "אנו מרגישים מאד ברי מזל", אמרה אשה שהגיעה לעיר החוף כדי לצפות בגלים הגבוהים לאחר שכוך הסערה.

בעיר בובאנשוואר, בירת מדינת אוריסה, נעקרו ממקומם שלטי דרך ומנורות, אולם נראה כי העיר הצליחה לעבור את הסופה ללא נזק רב. רוכל בבובאנשוואר, סוסיל קומאר סינג, היה אחד מהיחידים שהשאיר את חנותו פתוחה. "כולם במצוקה כה גדולה, ששמרתי את העסק פתוח כדי לסייע להם", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית, "נכון לעשיו אין מי שתיה והעצים נופלים מכל כיוון".

תושבים בוחנים את הנזק שגרמה הסופה ברהמפור צילום: אי-פי

ספינת משא שהייתה בדרכה להודו נמצאה במרחק של 185 קילומטרים מהחוף, לאחר שנעלמה מהרדאר לאורך יממה ועל פי ההערכות התהפכה בעקבות הרוחות העזות והגלים הגבוהים. כל 18 אנשי הצוות נמצאו בריאים ושלמים בספינת הצלה והם מחולצים כעת.

16 מתוך 16 |
צילום: אי-אף-פי
1 מתוך 16 |
2 מתוך 16 |

הסופה העזה, המשמעותית ביותר שהיכתה בהודו זה יותר מעשור, נחתה בחופי המדינה אתמול עם רוחות במהירות של 200 קילומטר לשעה. היא סחפה עמה עשרות אלפי טונות של בוץ, והביאה לעליית מפלס המים ולהצפת אזורים רבים. בצילומי לוויין אתמול נראה הציקלון מכסה את כל מפרץ בנגל ותופס שטח כולל הגדול יותר מזה של צרפת. מהירות הסופה האטה באופן משמעותי במהלך הלילה, אולם גם היום צפויים גשמים כבדים ברחבי המדינה.

סופות מאבדות חלק נכבד מעוצמתן כשהן מגיעות לקרקע, שם ישנה פחות לחות חמה שמעניקה לסערות את עוצמתן. בברהמפור, אי שאורכו עשרה קילומטרים בו היכתה מרכז הסופה, לא התקבלו דיווחים על הרוגים. אולם הציקלון גרם לחורבן בעיירות קטנות, כשהרוחות החזקות ניפצו חלונות ועקרו עצים ועמודי חשמל.

עיתון "טיימס אוף אינדיה" דיווח כי הסופה התנשאה לגובה של יותר משלושה מטרים וגרמה להצפת אזורים נרחבים בשתי מדינות המחוז. בעוד קווי התקשורת נפלו באזורים רבים, והכבישים חסומים בשל העצים שנפלו, לא ברור מה המצב ברבות מעיירות החוף והכפרים. גורמי סיוע באזור אספו מאות אלפי חבילות מזון והקימו מרכזי סיוע. פקידים בניו דלהי הוסיפו כי שקי מזון ומוצרים בסיסיים אחרים יוצנחו ממסוקים אל האזורים שייפגעו בניסיון להתמודד עם מצוקת התושבים. גם כוחות הצבא ההודי נערכו למבצעי חילוץ והצלה. 

מדובר בציקלון החזק ביותר שפוגע באזור מאז 1999, אז נהרגו באוריסה יותר מעשרת אלפים בני אדם.  זהו הפינוי המסודר השלישי בגודלו בתולדות הודו לקראת אסון טבע. ב-1990 פונו יותר מ-650,000 תושבים מאנדרה פראדש לקראת פגיעתה של סופת ציקלון חזקה וב-2009 פונו כחצי מיליון בני אדם. על פי הערכות, בנוסף למאות האלפים שפונו על ידי הרשויות, נמלטו באוריסה לבדה עוד מאות אלפים אחרים על דעת עצמם לאזורים גבוהים יותר. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ