89 הרוגים במנוסה המונית בפסטיבל דתי בהודו

המאמינים נמחצו למוות כשניסו להימלט מגשר שאורכו 500 מטר סמוך למקדש במדינת המחוז מאדהיה פראדש, ככל הנראה בשל שמועות שהגשר קורס

רויטרס, הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, הארץ

89 בני אדם לפחות נהרגו ויותר מ-100 נפצעו במנוסה המונית שאירעה סמוך למקדש הינדי במדינת המחוז מאדיה פראדש שבצפון הודו. אלפי מאמינים התאספו לחגיגות פסטיבל דתי במקדש רטנגאר סמוך לעיירה דטיה, הנמצאת 390 ק”מ צפונית לבירת מדינת המחוז בופאל.

קהל רב היה על הגשר בדרך למקדש בשעה 09:00, שעון מקומי. ככל הנראה, שמועות שלפיהן הגשר עומד לקרוס גרמו לבהלה גדולה, ורבים החלו להימלט. רוב הקורבנות נמחצו למוות במהלך המנוסה, ואחרים ניסו לקפוץ מהגשר וטבעו. לפי דיווחים אחרים, מה שהצית את הבהלה היתה המשטרה, שאנשיה השתמשו באלות כדי לשלוט בקהל הגדול שהתאסף.

מפקד המשטרה המקומית אמר כי בקורבנות 42 נשים, 30 ילדים ו‑17 גברים. הוא הוסיף כי ישנם עשרה פצועים במצב אנוש, והעריך שמספר ההרוגים בתקרית יגיע ל‑100. צוותי חירום וצוללנים מומחים המשיכו לחפש גופות במים שעות לאחר שהתקרית כבד נגמרה.

  בהמשך היום נפצעו שישה שוטרים מאבנים שיידו לעברם מאמינים זועמים שהאשימו את רשויות החוק בכך שלא פעלו בזמן כדי למנוע את האסון. מפקד המשטרה סיפר כי השלטונות כבר החלו בבדיקת השתלשלות האירועים.

  “ממשלת מדינת המחוז הורתה לפתוח חקירה באשר לתאונה. השלמנו את מאמצי ההצלה. כל הפצועים הועברו לבתי חולים במחוז”, אמר. על פי דיווחי המשטרה באזור, על הגשר שהו בעת המנוסה כ-25 אלף בני אדם, ועל פי הערכות, כ-500 אלף מאמינים ביקרו במקדש לאורך היום.

  אחד המאמינים סיפר לבי־בי־סי כי היו כמה אלפי מאמינים על הגשר בשעה שאירעה המנוסה. הוא שמע צעקות, ואנשים החלו לרוץ בניסיון לרדת מהגשר. “אני וחבריי היינו קרובים מספיק לנקודת היציאה”, אמר, “עשרות אחרים לא היו כל כך בני מזל”. אורכו של הגשר כ‑500 מטרים ורוחבו כ‑7 מטרים, והוא נבנה רק לאחרונה בעקבות מנוסה שאירעה בשנת 2007.

  מנוסות המוניות שכיחות במהלך פסטיבלים דתיים בהודו. מרבים המקרים מתרחשים בשל ניהול כושל של הקהל ותכנון ירוד של הרשויות - כך נכתב בבי־בי־סי. פסטיבלים דתיים בהודו מושכים לעתים מאות אלפי בני אדם, ואפילו מיליונים. הדבר מהווה אתגר עבור הרשויות, שאינן מצוידות היטב וחסרות את כוח האדם כדי להתמודד עם האירועים הגדולים.

  בפברואר האחרון נמחצו למוות 36 צליינים הינדים בתחנת רכבת כשהגיעו לפסטיבל קומבה מלה, שמושך 30 מיליון בני אדם. במבצר גודפור מראנגאר נהרגו יותר מ‑220 בני אדם ב‑2008 בדוחק רב שנוצר במקדש שבמקום.

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ