משלחות סיוע ראשונות מגיעות לאזורים מוכי האסון בפיליפינים

כוחות החילוץ מתחילים להגיע לאזורים המרוחקים שנפגעו מהטייפון, אולם כמה עיירות עדיין מנותקות. בטקלובן התושבים ממתינים למזון ולתרופות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
רויטרס

משלחות סיוע ראשונות החלו להגיע היום (שני) לאזורים שנפגעו באופן הקשה ביותר כתוצאה בפיליפינים, שלושה ימים לאחר שאחת הסערות החזקות ביותר בהיסטוריה הכתה במדינה. מסוקי ציוד של צבא ארה"ב נחתו בטקלובן, עיירת החוף שנחרבה כמעט לחלוטין בשל הטייפון, ומשלחות סיוע של עשרות מדינות וסוכנויות צפויות להגיע למקום בימים הקרובים.

לאחר ספירה רשמית שנערכה בעשר מתוך 40 העיירות שנפגעו במחוז לייטה, עומד מספר ההרוגים בסופה על 1,500 בני אדם. עדי ראייה סיפרו כי בטקלובן נחפר קבר אחים שבו נקברו 500-300. בעוד כוחות החילוץ מגיעים לאזורים מרוחקים יותר שהיו מנותקים עד כה, ההערכות הן כי מספר ההרוגים ברחבי המדינה צפוי לעלות ולהגיע ל-10,000 בני אדם.

תמונות לפני ואחרי של כפר שנמחק כמעט לחלוטין בסופה

נשיא הפיליפינים, בניגו אקינו, הכריז על אסון לאומי במטרה להאיץ את מאמצי הסיוע לקורבנות הטייפון. הנשיא אף שוקל להכריז על משטר צבאי בטקלובן, בניסיון להקל על עבודת צוותי החילוץ וההצלה ובניסיון להפסיק את מעשי הביזה. מאות שוטרים וחיילים נשלחו לעיר בניסיון לעצור את הפורעים. מפקד המשלחת של חיל הים האמריקאי לטקלובן, פול קנדי, סיפר לאחר טיסה במסוק מעל העיר כי "לא נותר מבנה אחד שלא נהרס או נפגע באופן משמעותי".

ראש מטה הצלב האדום בפיליפינים, ריצ'רד גורדון, הגדיר הבוקר את הנעשה בששת האיים העיקריים שנפגעו בטייפון "תוהו ובוהו מוחלט" וציין כי לפחות ארבעה מיליון בני אדם זקוקים למקלט, מזון ומים נקיים לשתייה. מבצע ההצלה הבינלאומי כבר יצא לדרכו, אך המחלצים מתקשים לפי שעה להגיע לכמה עיירות שנותקו. "מספר הנפגעים הוא אדיר, יש המון מתים בכל מקום וההרס עצום", אמר גורדון והדגיש כי פינוי הדרכים עבור המחלצים נמצא בעדיפות עליונה.

8 מתוך 8 |
צילום: אי-פי
1 מתוך 8 |
2 מתוך 8 |

לפי הערכות, הטייפון האיאן הוא ההרסני ביותר שפגע בפיליפינים מאז תחילת התיעוד של סופות טרופיות בדרום־מזרח אסיה. הוא הביא עמו רוחות בעוצמה של 235 קמ"ש ומשבים של עד 275 קמ"ש, גלים בגובה של 15 מטרים, כמוהם נראו רק בצונאמי בשנת 2004, ולפחות 400 מ"מ של גשם. לפחות עשרת אלפים בני אדם נהרגו, רובם באזור טקלובן. מאות עדיין נעדרים ומאות אלפים (כ-630,000 לפי הרשויות) נעקרו מבתיהם.

הסופה האיאן וגרמה לנזקים, אולם היא נחלשת עם התקדמותה צפונה ומערבה. החזאים צופים כי סופה טרופית חדשה שהולכת ונוצרת באוקיינוס השקט תגיע באמצע השבוע למרכז ולדרום הפיליפינים. לא ברור אם הסופה תהפוך לטייפון, אולם ברור כי היא תביא עמה גשמים נוספים שרק יקשו על פעולות ההצלה.

הטייפון הגיע לווייטנאם: אנימציית לוויין חיה

נציבת הסיוע ההומניטרי של האו"ם, כריסטלינה גאורגייבה, אמרה כי פעולות הסיוע מונחות על ידי שלושה פרמטרים: "הפרמטר הראשון הוא להגיע לאזורים הנידחים והמנותקים מהר ככל האפשר, הגישה לשם היא גם עניין של פתיחת הדרכים וגם עניין של שיקום רשתות התקשורת. הפרמטר השני הוא הגעתה של אספקה לאום אזורים והשלישי הוא מתן מקלט לאלה שאיבדו את בתיהם". לדבריה של גאורגייבה, ובמחוזות החוף לייטה וסאמאר נהרסו יותר מ-80% מהבתים. גם הנזק לשדות האורז ועצי הקוקוס באזור גדול מאוד ושוויו הכספי נאמד בעשרות מיליוני דולרים.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הביע לפנות בוקר את צערו על אובדן החיים ועל הנזקים הגדולים שגרם הטייפון. הוא ציין כי וושינגטון "כבר מספקת סיוע הומניטרי משמעותי, ואנו מוכנים להעניק עזרה נוספת למאמצי הממשלה בשיקום". ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון שוחח עם הנשיא אקינו ואמר כי לונדון תעניק לפיליפינים סיוע חירום התחלתי בסך שישה מיליון ליש"ט. האיחוד האירופי הבטיח שלושה מיליון אירו, אוסטרליה תשעה מיליון דולר וניו זילינד מיליון דולר נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ