ראש ממשלת הודו הודיע על פרישה וסימן את יורשו

לנוכח המפלות שספגה מפלגת קונגרס בבחירות בארבע מדינות מחוז, החליט מנמוהן סינג שלא להתמודד לקדנציה שלישית והכריז על ראהול גנדי כמועמדו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

ראש ממשלת הודו, מנמוהן סינג, הודיע בסוף השבוע כי לא יישאר בתפקידו אם תנצח מפלגת השלטון בבחירות הכלליות שיתקיימו בקיץ. סינג בן ה-81, המסיים שתי קדנציות שנמשכו כמעט עשור בתפקיד הבכיר ביותר בהודו, אמר כי הוא סבור שראהול גנדי, בן לשושלת נהרו-גנדי המפורסמת ובנה של סוניה גנדי, הוא בעל "יכולות יוצאות מהכלל".

לדברי סינג, בחירה במנהיג האופוזיציה נרנדרה מודי לראשות הממשלה תהיה "הרסנית עבור הודו". הוא גם האשים את מודי כמי בשפיכות הדמים שהתרחשה במדינת גוג'ארט במהלך הפגנות המוסלמים ב-2002, בהן נהרגו יותר מ-1,100 בני אדם. מודי מוביל כיום את "מפלגת העם" (BJP) שניצחה באחרונה את מפלגת הקונגרס בבחירות שהתקיימו בארבע מדינות מחוז חשובות, ובכלל זה בבירה ניו דלהי.

מנמוהן סינג וראהול גנדי באוקטובר 2012צילום: אי–פי

הודעתו של סינג, כלכלן במקצוען, כי לא יבקש להתמודד לקדנציה שלישית היתה צפויה. בכל, לוקח סינג אחריות לחוסר הצלחתו לצמצם את השחיתות ולהביא לשיפור במדדים הכלכליים. עם זאת, סינג זכה לאורך שנותיו בתפקיד לפופולריות רבה וזאת למרות שבחירתו ב-2004 נחשבה למפתיעה מאוד.

תדמיתו נפגעה בחודשים האחרונים לנוכח פרשויות שחיתות בממשל ההודי וגל ההפגנות הגדול לשינוי מעמד הנשים בחברה. לאורך השנים שמר סינג על ריחוק מהתקשורת ומסיבת העיתונאים הנרחבת שקיים בסוף השבוע היתה השלישית בלבד מסוגה מאז הפך לראש ממשלה.

סוניה וראהול גנדי בטקס לציון יום הולדתה של ראש הממשלה לשעבר אינדירה גנדיצילום: אי–פי

"אני משוכנע שגם הדור החדש של המנהיגים אצלנו יוביל את ארצנו להצלחה חרף השינויים הגלובליים. אנחנו משאירים מורשת של פיתוח באזורי הספר. הפכנו לחלוטין את נופה של מערכת החינוך בהודו", אמר סינג. לנוכח נתוני צמיחה מאכזבים שפורסמו בסוף השבוע, הודה סינג בכישלון ממשלתו להגדלת מספר מקומות העבודה ובשמירה על יעדי האינפלציה.

בהמשך החודש צפויה מפלגת הקונגרס לכנס את בכיריה כדי לבחור את מועמדה לראשות הממשלה. גנדי, בן 43, עמד בעבר בראש תנועת הצעירים במפלגת השלטון ומכהן כסגן ראש נשיא המפלגה, תחת אמו. בין אם ייבחר ובין אם לא, למועמד מפלגת הקונגרס צפוי קרב קשה מול מודי הוותיק, ששם במרכז סדר היום את המאבק בשחיתות.

תומכי מפלגת האופוזיציה מפגינים נגד השחיתות בניו דלהי. אחד מהם עוטה מסיכה ועליה פניו של גנדיצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ