הפיליפינים והמורדים המוסלמים השלימו את הסכם השלום

הצדדים חתמו על חלקו האחרון של ההסכם, לפיו תוקם אוטונומיה מוסלמית בדרום המדינה. החשש הוא שקבוצות מורדים קטנות יפגעו ביישום ההסכם

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

ממשלת הפיליפינים וארגון המורדים המוסלמי הגדול במדינה חתמו היום (שבת) על חלקו הרביעי, והאחרון, של הסכם לסיום ארבעה עשורים של לחימה במדינה, במהלכם נהרגו עשרות אלפי בני אדם. ההסכם בין הממשלה במנילה ל"חזית השחרור האיסלאמית מורו" (MILF) קורא להקמת אזורים מוסלמים בשליטה עצמית בדרום המדינה, בתמורה לפירוק כוחות המורדים החמושים.

לפי ההסכם, תפסיק "חזית השחרור האיסלאמית מורו" את פעילותה האלימה בתמורה לאוטונומיה נרחבת יותר. האזור האוטונומי שכולל כיום חמישה מחוזות יוחלף באוטונומיה חזקה ומבוססת יותר ויתכן שגם רחבה יותר בשטחה. שמה של הישות הפוליטית והגיאוגרפית זו יקרא "בנגסמורו". הנוכחות החמושה של הממשל המרכזי תהיה מוגבלת באזורים האוטונומיים.

עתידו של ההסכם תלוי כעת במידת יכולתם של שני הצדדים לאכוף אותו. במיוחד נכון הדבר ביחס לשאלה האם המורדים, שכוחותיהם מונים כ-11 אלף איש, יוכלו לשמור על הביטחון באזורים שיעברו לשליטתם. לפחות ארבע קבוצות מוסלמיות קטנות יותר עדיין נלחמות בשלטון המרכזי במנילה באי הדרומי מינדנאו, ועלולות להעמיד את ההסכם בסכנה.

השיחות בין הצדדים בקואלה לומפור. הסכם השלום כולל ארבעה חלקיםצילום: רויטרס

בתופ גישה בקואלה לומפור, הכריזו נציגי שני הצדדים על סיום שיחות השלום שהתקיימו בשנה האחרונה בתיווך מלזי. הנציגים חתמו על הפרק הרביעי והאחרון במפת הדרכים שעליה סוכם עוד באוקטובר 2012. ההסכם החדש ושלושת ההסכמים שנחתמו בשנה שעברה מהווים יחד את הסכם השלום הסופי, וזה ייחתם במנילה ככל הנראה בחודש הבא, כך אמר דובר הנשיאות אדווין לסירדה.

ההסכם בין הרוב הנוצרי קתולי לבין המיעוט המוסלמי הוא ההישג הגדול ביותר בתהליך השלום שמתנהל בפיליפינים זה 13 שנה. הלחימה הממושכת גרמה למותם של יותר מ-120 אלף בני אדם, ופגעה בהתפתחות האזורים המוסלמים בדרום, שהם העניים ביותר במדינה אך עשירים ביותר במשאבי טבע. ארה"ב וממשלות מערביות נוספות תמכו בשיחות, מחשש שההתקוממות המוסלמית תאפשר לארגונים המסונפים לאל-קאעדה להתבסס באזור.

נציגי "החזית השחרור האיסלאמית מורו". ארגון הכולל 11 אלף לוחמיםצילום: אי-אף-פי

למרות פריצת הדרך, שני הצדדים מכירים בכך שגורמים רבים עלולים לעכב את סיום האלימות, ובכלל זה פעילותן של מיליציות מוסלמיות המתנגדות להסכם, כמות גדולה של כלי נשק בלתי חוקיים, מלחמות שבטיות ויכולת חלקית של הממשלה במנילה לאכוף את החוק.

ראש צוות המשא ומתן מטעם המורדים הדגיש כי תהליך השלום לא יושלם עם החתימה על ההסכם. לדבריו, הממשלה והמורדים צריכים להשלים עוד את ניסוח החוק שיאפשר את הקמת האזור האוטונומי ולאחר מכן הוא יובא לאישור הקונגרס, שם הוא צפוי להיתקל בקשיים. אגב, הסכם שלום בין הצדדים שהיה אמור להיחתם ב-2008 נדחה בידי בית המשפט העליון בפיליפינים, דבר שהוביל לגל אלימות בדרום המדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ