גבר מקסיקאי שסירתו נסחפה לאי באוקיינוס השקט טוען: שרדתי בים 16 חודשים

הגבר נסחף לחוף של אי זעיר באיי מרשל וסיפר שיצא ממקסיקו בספטמבר 2012, ושרד בים עד עכשיו מאכילת צבים, ציפורים ודגים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים21
גרדיאן

גבר שסירתו נשטפה לחופו של אחד מאיי מרשל השבוע טוען כי שרד 16 חודשים באוקיינוס השקט, ושט כמעט 13 אלף ק"מ מחופי מקסיקו. האיש, לו שיער וזקן ארוכים, התגלה על ידי שני מקומיים שלשום (חמישי) כשסירת המנוע שלו, שאורכה שבעה מטרים, נתקלה בשונית באטול אבון. "מצבו לא טוב אבל הוא משתפר", אמר אולה פג'לסטאד, סטודנט לאנתרופולוגיה מנורבגיה שעורך מחקר באבון, האי הדרומי ביותר בקבוצת האיים. "הסירה מאוד שרוטה ונראה שהיא נמצאת במים כבר הרבה זמן".

הסטודנט אמר כי הגבר, שנמצא כשהוא לובש רק בתחתונים בלויים, סיפר שעזב את מקסיקו לכיוון אל סלבדור בספטמבר 2012 עם חבר שמת בים לפני כמה חודשים. הפרטים על הישרדותו מעטים, סיפר פג'לסטאד, מכיוון שהגבר מדבר רק ספרדית, אך הוא אומר ששמו חוזה איוון.

איוון סיפר לסטודנט הנורבגי ששרד מאכילת צבים, ציפורים ודגים ומשתיית דם של צבים כשלא ירד גשם. לא נמצא ציוד דיג על הסירה ואיוון טוען כי תפס את החיות בידיו החשופות.

סיפורי הישרדות באוקיינוס השקט אינם נדירים. ב-2006 הגיעו שלושה מקסיקאים לכותרות בכלי תקשורת רבים בעולם, לאחר שנמצאו בסירה ששטה ליד איי מרשל, תשעה חודשים לאחר שהפליגו ממקסיקו לציד כרישים. הם שרדו משתיית מי גשמים, דגים חיים ועופות וסיפרו ששמרו על התקווה באמצעות קריאת התנ"ך.

צילום: אי־פיצילום: AP

לדברי פג'לסטאד, המקומיים שמצאו את איוון לקחו אותו לאי המרכזי בשונית האלמוגים, שהוא כל כך מרוחק עד שיש בו רק קו טלפון אחד (בבניין העירייה) ואין בו חיבור לאינטרנט. השניים לקחו אותו לפגוש את ראש העיר של האי, שיצר קשר עם משרד החוץ של איי מרשל.

גורמים ממשרד החוץ באיים אמרו כי הם מחכים לעוד פרטים על הגבר וכי הוא אמור להגיע למג'ורו, בירת איי מרשל. המטוס היחיד של המדינה שיכול לנחות באבון נמצא כעת בתיקון ולא צפוי לחזור לפעילות לפחות עד יום שלישי. גורמים רשמיים מהממשלה המקומית שוקלים לשלוח סירה להביא את איוון למג'ורו.

"הוא כעת בבית העירייה ויש שם משפחה שמטפלת בו", סיפר פג'לסטאד, שהוסיף כי הוא "עבר בדיקה רפואית בסיסית ונמצא שיש לו לחץ דם נמוך, אך לא נראה שיש לו איזו מחלה חמורה". הסטודנט סיפר כי איוון הצליח ללכת בעזרת אדם נוסף ושנראה כי הוא מתחזק לאט אט.

כ-60 אלף בני אדם חיים באיי מרשל, קבוצת איים באוקיינוס השקט שכוללת 24 איים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ