ארבעה בני אדם נהרגו ו-42 נפצעו במבצע פינוי מחנות המחאה בבנגקוק

לאורך הלילה פינתה המשטרה בבירת תאילנד יותר מ-100 מפגינים מאחד המחנות. מבצע "שקט לבנגקוק" מעלה את החשש מהתפרצות אלימה

ד-פ-א, אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א, אי-פי ורויטרס

ארבעה בני אדם ולפחות 42 בני אדם נפצעו בעימותים בין המשטרה למפגינים בבנגקוק, לאחר שאנשי כוחות הביטחון ניסו לפנות בכוח חמישה ממחנות המחאה שפרושים במקומות שונים בבירה התאית. אחד ההרוגים בעימותים הבוקר (שלישי) הוא שוטר שנורה בראשו, כך מסר מפקד המשטרה באזור. "שוטר אחד נהרג ו-14 אחרים נפצעו", אמר אדול סאנגסינגקאו לסוכנות הידיעות רויטרס, "מותו של השוטר נקבע בזמן שהובל אל בית החולים. הוא נורה בראשו".

סוכנות הידיעות ד-פ-א מדווחת כי 144 מפגינים נעצרו במבצע הפינוי הגדול, בהם שניים ממנהיגי תנועת המחאה. מנהיג מחאה אחר נעצר לזמן קצר ושוחרר מיד. עדי ראייה ציינו הבוקר כי נשמעו יריות באחד האזורים, מחנה המפגינים שהוקם לא רחוק מבנייני הממשלה בעיר העתיקה, אך לא ברור איזה צד ירה והאם יש נפגעים. תושבי העיר סיפרו לסוכנויות הידיעות כי גם בקרב המפגינים יש נושאי נשק חם.

לאורך הלילה פינתה המשטרה את המפגינים שהתמקמו במחנה סמוך לבנייני הממשלה. המפגינים הקימו את המחנות במטרה להפריע לסדר הציבורי ולמנוע את מעברם של פקידי שלטון אל בנייני הממשלה, בסוף חודש דצמבר, ומאז נמנעת המשטרה מלהתערב מחשש להתפרצות אלימה. המפגינים דורשים את התפטרותה של ראשת הממשלה יינגלוק צ'ינאווט, והקמת מועצת עם שלא תבחר בבחירות ותביא לסוף "השלטון המושחת", לדבריהם.

אתמול בערב, עם ההכרזה על מבצע פינוי מחנות המחאה שכונה "שקט לבנגקוק", הוצבו אלפי שוטרים ברחובות הבירה, בהם גם שוטרים מיוחדים לפיזור הפגנות. אחד ממנהיגי המחאה, ראווי מטצ'מאדון, אמר כי מאה המפגינים שפונו מהמחנה בצפון העיר, סמוך למשרד האנרגיה, נלקחו באוטובוסים לתחנת המשטרה לתשאול. בשידור חי שתיעד את הפינוי הבוקר לא נראתה התנגדות מצד המפגינים. צפו בעימותים בין השוטרים למפגינים בבנגקוק:

באתר מחאה אחר, סמוך למקדש שבקצה גבעה, שוטרים נראו מכתרים את המפגינים והורסים את הבמה המאולתרת שבנו באמצעות בולדוזר. ביום שישי הצליחה המשטרה לפנות חלקית את אחד המחנות, שהוקם בשדרה מרכזית לא רחוק מבניין הממשלה. המפגינים אמנם פינו את המחנה והפינוי לא הידרדר לאלימות, אך מאוחר יותר באותו היום שבו חלק מהמפגינים למחנה.

ליד בנייני הממשלה, השוטרים ביקשו מהמפגינים לעזוב בכוחות עצמם. "יש צורך שהמשטרה תחזיר את השקט לתושבים ותפנה את הדרך כדי שתלמידים יוכלו ללכת לבית הספר", נשמעו דבריו של אחד השוטרים דרך רמקולים גדולים, "אנחנו מתחננים שלא תפעלו בניגוד לחוק ותפריעו למבצע". שר התחבורה אמר לסוכנות הידיעות אי-פי שחלק מהמפגינים חטפו שניים מהאוטובוסים הציבוריים שפועלים בעיר והשתמשו בהם כדי לחסום את המשטרה.

המהלכים האחרונים מצד המשטרה מעלים את החשש להתפרצות אלימה מצד תנועת המחאה. לפחות עשרה בני אדם נהרגו בשבועות האחרונים במהומות ועשרות אחרים נפצעו. אתמול הגבירו המפגינים את נוכחותם מסביב לבניין הממשלה כדי לוודא שצ'ינאווט, שלא מגיעה למשרדה מאז התמקמו שם המפגינים, לא תחזור אליו. היא נאלצה לעבוד במשרד בפאתי בנגקוק.

חוואים מתעמתים עם המשטרה בהפגנה בבנגקוקצילום: רויטרס

בניסיון להרגיע את המפגינים ולהחזיר את השקט לתאילנד, הכריזה ראשת הממשלה צ'ינאווט על בחירות כלליות שהתקיימו בתחילת חודש פברואר. תנועת המחאה החרימה את הבחירות ודרשה להקים מועצת עם שלא תבחר. צ'ינאווט מסרבת להתפטר והיא זוכה לתמיכת רוב העם, על אף שהמפגינים טוענים שהיא מושחתת וכי היא נשלטת על ידי אחיה, הנשיא המודח תקסין צ'ינאווט. 

אתמול הפגינו מול משרדה של צ'ינאווט חקלאי אורז, שהצטרפותם למחאה נגדה היא מכה אנושה מבחינת ראשת הממשלה. חקלאים מהאזורים הכפריים של תאילנד הם שהעלו את צ'ינאווט לשלטון ב-2011, לאחר שמפלגתה הבטיחה כי תשלם להם תשלום גבוה מהרגיל עבור יבוליהם. התוכנית של צ'ינאווט נקלעה לבעיות מימון והותירה חקלאים רבים ללא תשלום מזה חודשים.

ממשלת תאילנד מקווה למכור למעלה ממיליון טון של אורז החודש במכרזים, לחדש את אספקת האורז ולשלם לחקלאים באמצעות הלוואות מהבנק. הבנק הממשלתי הודיע הבוקר כי ייקח בחזרה את ההלוואה שניתנה לממשלה בסך 150 מיליון דולר עבור המשרד לחקלאות שאחראי על תשלומי החקלאים.

בהפגנה אתמול, החקלאים אמנם לא נכנסו לתוך בניין הממשלה, אך נציגיהם נפגשו לאחר מכן עם נציגי מפלגת השלטון. כששר האוצר יצא בניסיון לדבר עם המפגינים, הוטחו בו בקבוקי פלסטיק.

שוטרים מכוונים את הנשק שלהם לכיוון המפגינים באחד ממחנות המחאה בבנגקוקצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ