מהומות במתקן כליאה של מבקשי מקלט בפפואה גינאה החדשה

טרם התבררה סיבת המהומות במתקן למבקשי מקלט באוסטרליה, שבהן נהרג אדם אחד עד' כה. לפי אחת ההערכות, המקומיים מתנכלים לפליטים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

אדם אחד נהרג אתמול ו-77 נפצעו, אחד מירי, במהומות שאירעו אתמול (שני) במתקן מעצר בפפואה גינאה החדשה שבו מוחזקים מבקשי מקלט שנשלחו לשם לאחר שהגיעו לחופי אוסטרליה. על פי דברי שר ההגירה האוסטרלי, סקוט מוריסון, שני פצועים, שאחד מהם הוא פצוע הירי, נלקחו לטיפול באוסטרליה. במסיבת עיתונאים שערך הוסיף השר כי 13 מהפצועים מוגדרים במצב קשה ו–22 במצב קל.

מהומות ועימותים נרשמו במרכז המעצר בימים האחרונים ומבקשי המקלט פרצו גדרות פנימיים וחיצוניים במתקן. ארגונים למען זכויות פליטים ואנשים מתוך המתקן אמרו כי העצורים לא התחילו את המהומות, וכי הם נמצאים תחת התקפה של שוטרי פפואה גינאה החדשה ששומרים על המתקן ושל מקומיים מחוץ למתקן. עוד הם אמרו כי מקומיים נכנסו למתקן כשהם חמושים ותקפו את מבקשי המקלט. הם טענו כי המקומיים הם שפרצו את הגדר כדי להיכנס למתקן וכי העצורים לא ניסו לצאת בעצמם. "ככל שידוע לנו מבקשי המקלט לא פגעו בגדר, אלא אם ניסו לצאת כדי להמלט מהאלימות בתוכו", אמר דובר הקואליציה למען פליטים.

מוריסון אמר כי התקרית אתמול חמורה יותר מזאת שאירעה יום לפני כן, בה 35 עצורים הצליחו להימלט מהמתקן לפני שנלכדו בשנית. "מותו של העצור הוא טרגדיה גדולה ואנחנו שולחים את תנחומינו למשפחה ולחברים של המת שנמצאים במתקן גם הם", אמר שר ההגירה. "זוהי טרגדיה, אבל זהו מצב מסוכן מאוד בו אנשים החליטו למחות באופן אלים ביותר, לצאת מהמתקן ולחשוף את עצמם לסכנה גדולה".

השר אמר כי מבקשי המקלט שברו את הגדרות אתמול בערב, בסביבות 23:00, "וב–03:00 כבר הוחזר הסדר למתקן", עם זאת, הוא אמר שאין ודאות שכל העצורים הוחזרו למתקן. הוא הוסיף כי בכל עת אנשי חברת האבטחה הבריטית, G4S, היו מעורבים בהשבת הסדר בתוך המתקן עצמו. בהודעה מטעם חברת האבטחה, ששוחררה זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים של מוריסון, נאמר כי הפריצה בגדר נעשתה לאחר יומיים של הפגנות סוערות. עוד נכתב בהודעה כי לאחר שהגדר נפרצה והעצורים יצאו מתחומי המתקן, כוחות הביטחון המקומיים הם שאחראים על השבת הסדר ולא אנשי החברה.

ארגונים למען פליטים אמרו כי תושבים מקומיים ושוטרי פפואה גינאה החדשה נוהגים להיכנס למתקן ולתקוף "באופן סיסטמטי ואכזרי" את מבקשי המקלט הכלואים. הקואליציה למען פליטים באוסטרליה אמרה כי מקומיים נכנסים למתקן ותוקפים מבנה אחר מבנה. "מבקשי המקלט נאלצו להימלט", אמר דובר הקואליציה. גורמים מתוך המתקן תמכו בגרסה זו בשיחה עם הגרדיאן.

צפו בכתבת תחקיר על מתקן המעצר של רשת הטלוויזיה האוסטרלית SBS:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ