שבעה מרוצחיו של ראש ממשלת הודו לשעבר רג'יב גאנדי ישוחררו

ההחלטה לשחרר את הרוצחים, במקביל להחלטה לפצל את אחת ממדינות המחוז לשתיים, נתפסת כתמרון פוליטי לקראת הבחירות

אי-פי
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
גרדיאן

ממשלת מדינת המחוז טמיל נאדו שבהודו אישרה היום (רביעי) את שחרורם של שבעה בני אדם שהורשעו ברצח ראש ממשלת הודו לשעבר, ראג'יב גנדי, בשנת 1991. השבעה נשפטו לעונשי מאסר עולם וכמה מהם נמצאים מאחורי סורג ובריח זה יותר מ–20 שנה.

ההחלטה סופגת ביקורת נוקבת בהודו מכיוון שהיא נתפסת כתמרון פוליטי שמטרתו לסייע למפלגת השלטון בטמיל נאדו לזכות בקולות הטמילים הלאומנים בבחירות הכלליות שיתקיימו בהודו בהמשך השנה. החלטת מדינת טמיל נאדו מחכה עדיין לאישור הממשל הפדרלי בניו דלהי. בכירים במדינת המחוז, שנמצאת בדרום תת היבשת ההודית, אמרו כי יעניקו לרשויות בניו דלהי שלושה ימים להגיב לעניין, ואם לא ייענו – ישוחררו השבעה.

ראג'יב גנדי נרצח בעיר צ'נאי (מדראס בעבר) בידי מחבל טמילי מתאבד במאי 1991 במהלך קמפיין הבחירות לראשות הממשלה. הוא היה בן 47 במותו. 17 בני אדם, כולל המחבל עצמו, נהרגו בפיצוץ רב העוצמה שמאחוריו עמד ארגון "הנמרים הטמילים". הארגון ביקש לנקום בגנדי על החלטתו לשלוח חיילים הודים לסרי־לנקה ב–1987, כחלק ממאמציה של הראשונה להביא להפסקת מרחץ הדמים ששרר בסרי־לנקה באותן שנים.

שלושה מהמורשעים ברצח ראג'יב גנדיצילום: אי-אף-פי

גאנדי הוא אביו של ראהול גנדי, סגן נשיא מפלגת הקונגרס שבשלטון ומועמדה הכמעט ודאי לראשות הממשלה בבחירות הקרובות. "ראש הממשלה של המדינה הזו נרצח ואני עצוב מאוד שמשחררים את המתנקשים", אמר גנדי הבן לרשת טלוויזיה מקומית. אלמנתו של ראג'יב ואמו של ראהול, סוניה גנדי, נשיאת מפלגת הקונגרס, שומרת לפי שעה על שתיקה. יצויין כי גם אימו של ראג'יב, אינדירה גנדי, נרצחה גם היא בעת שכיהנה כראשת ממשלה, אחרי שהורתה ב–1984 לצבא ההודי לפשוט על המקדש הסיקי באמריצר כחלק ממאבקה בבדלנים הסיקים.

ברחבי הודו זכו רוצחיו של גנדי ליחס משפיל ומבזה, אולם בקרב המיעוט הטמילי סבורים רבים כי הם פותו להשתתף במזימה שעליה לא ידעו דבר. בין הטמילים בטמיל נאדו לבין הטמילים שחיים בצפון סרי־לנקה קיימים קשרי משפחה ורעות חזקים ולקראת הבחירות, נאבקות שתי מפלגות על קולם של הבדלנים. שתיהן תמכו בעבר בעונש כבד לרוצחי גנדי, אולם שינו את עמדתן כחלק מההתמודדות הפוליטית.

סוניה גנדי ב-2004צילום: אי-אף-פי

ההחלטה לשחרר את השבעה, שישה גברים ואשה, באה יממה אחרי שבית המשפט העליון של הודו המתיק את עונשים של שלושה מהמורשעים מעונש מוות למאסר עולם. השבעה הם חלק מקבוצה גדולה יותר של 26 בני אדם, שהורשעו במעורבות בדרגות חומרה שונות בהתנקשות. למעט השבעה, כל יתר המורשעים מתו תוך כדי ריצוי העונש או שוחררו זה מכבר.

ובתוך כך, אישר הבוקר הבית התחתון של מדינת המחוז אנדרה פרדש החלטה שנויה במחלוקת שבמסגרתה תפוצל המדינה לטובת הקמתה של מדינת מחוז חדשה בשם טלנגנה. הדיון היה רווי יצרים ובמליאה אף התפתחה מהומה בין המחוקקים במהלכה השתמש אחד מהם בגז מדמיע. על פי ההצעה, אם יתקבל החוק גם בבית העליון של הפרלמנט, תישאר העיר הידראבאד הבירה משותפת של שתי המדינות לתקופה של 10 שנים.

גם במקרה זה מדובר בהחלטה פוליטית שמתקבלת שלושה חודשים לפני הבחירות הכלליות. מבקרי ההצעה טוענים כי מפלגת הקונגרס, שעומדת מאחורי ההצעה ומובילה את ממשלת אנדרה פרדש, מנסה לשפר את מעמדה בדעת הקהל. מפלגת האופוזיציה ההודית BJP הודיעה כי היא מתנגדת לניסיונות של מפלגת הקונגרס להעביר את ההחלטה בחיפזון וללא דיון ציבורי משמעותי. תומכי ההצעה טוענים כי טלנגנה סובלת מהזנחה ומאפלייה ביחס לאזור אנדרה פרגש העשיר יותר וכי היפרדות היא הפיתרון היחיד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ