סין במסר לאובמה: פגישתך עם הדלאי לאמה תפגע ביחסינו עם ארה"ב

משרד החוץ הסיני כינה את הפגישה הצפויה היום בין שני המנהיגים כ"התערבות גסה" בענייניה הפנימיים של המדינה וביקש מהנשיא לחזור בו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ממשלת סין קראה לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, לבטל את פגישתו שתוכננה להמשך היום (שישי) עם הדלאי לאמה והזהירה כי המפגש עלול להסב "נזק חמור" ליחסי שתי המדינות. מוקדם יותר הודיעה המועצה האמריקאית לביטחון לאומי כי הנשיא אובמה ייפגש עם המנהיג הרוחני הטיבטי בבית הלבן, ויבטא את דאגתו מהפרת זכויות אדם בטיבט שבסין.

דובר שר החוץ של סין מסר כי תכניתו של הנשיא אובמה להיפגש עם הדלאי לאמה היא "התערבות גסה" בענייניה הפנימיים של סין. הפגישה בין שני המנהיגים תואמה לשעה 15:00 בצהריים (שעון ארה"ב). בהודעה מטעם ארה"ב נאמר כי היא מכירה בהיותה של טיבט חלק מסין, אולם "מודאגת מהמשך המתיחות והפרת זכויות אדם באזור". זו הפגישה הראשונה בין השניים מאז יולי 2011, אז גם כן תבעה סין מארה"ב לבטלה.

בתום הפגישה שארכה 44 דקות, פרסם הבית הלבן הודעה לפיה הנשיא הדגיש את התמיכה שלו בשימור המסורת הדתית, התרבותית והלשונית הייחודית של העם הטיבטי והחמיא לדלאי לאמה על מחויבותו לאי-אלימות ולדיאלוג עם סין. על פי ההודעה, "הדלאי לאמה אמר שהוא לא מבקש עצמאות לטיבט, ומקווה שהדיאלוג בין נציגיו לממשלה הסינית יתחדש בקרוב".

הדלאי למה, החודש. "לא מבקש עצמאות לטיבט"צילום: רויטרס

הדלאי לאמה ה-14 נולד ב-1935 בכפר טיבטי קטן. בגיל שנתיים הוא זיהה בהצלחה בני אדם וחפצים מחייו הקודמים והוכר רשמית כמי שנשמתו של הדלאי לאמה ה-13 התגלגלה בגופו. בגיל 15 הוא התמנה לראש המדינה. ב-59', כשהמתיחות עם הצבא הסיני הגיעה לשיא, הוא נמלט להודו, משם הוא מנהיג את הפזורה הטיבטית עד היום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ