שני ילדים ואשה נהרגו בשני פיגועים במוקדי הפגנות בתאילנד

כשלושה חודשים לאחר תחילת המחאה נגד ראשת הממשלה, ובלא פתרון פוליטי באופק, האלימות ברחובות תאילנד ממשיכה לגבות קורבנות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

פיצוץ שנגרם היום (ראשון) ככל הנראה מרימון שנזרק לעבר הפגנה אנטי־ממשלתית בבנגקוק, הביא למותם של שני מפגינים. האירוע מתרחש יממה לאחר שילד נהרג במתקפה לעבר הפגנה שנערכה במחוז במזרח המדינה. שתי המתקפות הן האחרונות בשורה של תקריות אלימות שנקשרו למחאה בתאילנד, שהחלה לפני כשלושה חודשים ובמהלכה נהרגו שמונה בני אדם ונפצעו מאות.

המפגינים רוצים שראשת הממשלה, יינגלוק צ'ינאווט, תתפטר מתפקידה ותפנה את מקומה ל"מועצת עם" שתקדם רפורמות לצמצום השחיתות במדינה. עד כה צ'ינאווט סירבה להתפטר ולהיענות לדרישות המפגינים.

אשה בת 40 וילד בן 12 נהרגו בפיגוע בשעות הבוקר שהתרחש במרכז בנגקוק סמוך למרכז קניות הומה. על פי שירותי רפואת החירום בעיר, 22 בני אדם נוספים נפצעו במתקפה. ביום שבת בערב, ילדה בת 5 נהרגה וכ-30 נפצעו בעצרת מחאה גדולה נגד הממשלה במחוז טראט. טרם התגלה מי עמד מאחורי שני הפיגועים.

זירת הפיגוע היוםצילום: רויטרס

שני הצדדים בוויכוח הפוליטי המתמשך מאשימים אחד את השני בהגברת האלימות ברחובות. אחד ממנהיגי המחאה, סאת'יט וונגנונגטואי, אמר כי המפגעים היום השתמשו ברימון יד. ביום שישי בערב נפצעו ששה מפגינים בהתפוצצות רימון סמוך לאזור הפיגוע היום.

שוטרים וחיילים סגרו את אזור הפיגוע היום, סמוך לדוכן למכירת נעליים ובגדים זולים, בניסיון למצוא ראיות שיובילו אותם למבצעי הפיגוע. מיד לאחר הפיגוע, המפגינים המשיכו בהפגנות ברחובות שסובבים את האזור.

בעוד נסיונות האופוזיציה להדיח את צ'ינאווט נכשלים פעם אחר פעם, הם כן מצליחים להפוך את חייה ועבודתה לנוחים הרבה פחות. המפגינים כיתרו את משרדיה ולא מאפשרים לה ולחברי ממשלתה להגיע למקום עבודתם. כל הופעה פומבית של ראשת הממשלה או של שריה הפכה בתקופה האחרונה למפגן מחאה קולני. המפגינים דחו את הצעתה של צ'ינאווט לבחירות מוקדמות, הצעה שהציעה במטרה להרגיע את המחאה ולקרב את המדינה למצב של יציבות פוליטית.

יינגלוק צ'ינאווטצילום: רויטרס

בפיגוע במחוז טראט, כ-300 ק"מ מזרחית לעיר הבירה, הפיגוע התרחש בעצרת בה השתתפו 500 מפגינים, סמוך לשוק מזון. מפקד משטרה מקומי אמר כי אדם בלתי מזוהה ירה אל הקהל מתוך משאית, ושני מטעני חבלה התפוצצו אחד אחרי השני. אחות בבית החולים במחוז אמרה כי ילדה בת 5 נהרגה וכמה עשרות נפצעו כתוצאה מהפיצוצים.

המשבר הפוליטי בתאילנד התחיל למעשה ב-2006, כשראש הממשלה דאז, תקסין צ'ינאווט, אחיה של יינגלוק, הודח בהפיכה צבאית לאחר שהואשם בשחיתות ובניצול לרעה של כוח. מאבק הכוח שמתחולל מאז הביא הן את תומכי משפחת צ'ינאווט והן את מתנגדיה לרחובות. ב-2010, תומכיו של תקסין, "החולצות האדומות", השתלטו על רחובות בנגקוק למשך חודשיים בסיוע אנשי כוחות הביטחון הנאמנים לתקסין. כ-90 בני אדם נהרגו בעימותים באותה השנה.

תגיות:

תגובות