גרדיאן
רויטרס

נמצאו הערב (ראשון) שני חלקים של מטוס הנוסעים המלזי, שאבד בדרכו לסין. סוכנות הידיעות אי-אף-פי ציטטה בכיר בוועדת החיפוש וההצלה הלאומית באומרו כי התקבלו דיווחים ממטוס ווייטנאמי שאיתר שני חלקי מטוס שבורים. החלקים אותרו כ-80 ק"מ דרום-מערבית לאי תו צ'ו. על פי גורמים מסוימים אחד החלקים הוא ככל הנראה אחת מדלתות המטוס.

מאחר שעכשיו לילה באזור, לא ניתן למשות את החלקים עבור זיהוי. מיקומם נרשם והרשויות ישובו למקום עם אור היום. מוקדם יותר פרסם דובר חברת התעופה המלזית הודעה לפיה המטוס הנעדר עבר בדיקה שגרתית לפני כעשרה ימים, במהלכה לא נמצאו תקלות טכניות.

באתר המלזי "ניו סאנדיי טיימס" דווח כי טייס בואינג 777, שטס באזור ווייטנאם בעת שאבד הקשר עם הטיסה המלזית, טען היום כי יצר קשר עם טייס המשנה, לאחר שהתבקש לעשות זאת על ידי גורמי בקרת הטיסה הוייטנאמים. הדיווח לא קיבל אישור ממקורות נוספים. לדברי העיתון, הטייס התבקש לשלוח איתות למטוס האבוד באמצעות תדר החירום ולברר את מיקומו. "הצלחנו ליצור קשר זמן קצר אחרי השעה 13:30. היה הרבה רעש, אבל שמעתי מלמול בצד השני", צוטט הטייס. הוא הוסיף כי "אם המטוס היה במצוקה, היינו מקבלים איתות מצוקה".

משלחת חיפוש אחר המטוס המלזיצילום: אי-אף-פי

הבוקר הודיעה סוכנות הידיעות הסינית שינחואה כי כלי שיט מסינגפור מצאו "חפצים בלתי מזוהים" במים ועלתה סברה שהם קשורים להיעלמות המטוס, אולם כמה שעות לאחר מכן התברר כי אינם קשורים לתעלומה.

סברות רבות הועלו לסיבת היעלמות המטוס. אחת מהן הייתה האפשרות לפיה המטוס ניסה להסתובב חזרה למלזיה. מפקד חיל האוויר של מלזיה אמר כי מערכות המכ"ם של הצבא הראו כי ייתכן שמטוס הבואינג 777 ניסה לשוב על עקבותיו, אך לא מסר עד כמה מטוס הנוסעים סטה ממסלולו.

כרטיסי הטיסה שנקנו עם הדכונים הגנובים

כיוון חקירה נוסף התמקד בסברה שמא המטוס התפרק באוויר במהלך הטיסה. לפי ועדת החיפוש וההצלה הלאומית, 13 מטוסים ו-29 ספינות ערכו חיפושים באזור שבו דווח אתמול על כתמי נפט ודלק.

משלחת חיפוש אחר המטוס המלזי האבודצילום: אי-אף-פי

כמו כן, הודיעו החוקרים המלזים כי הם בודקים את זהותם של ארבעה נוסעים על הטיסה, שניים מהם החזיקו בדרכונים אירופיים גנובים. העובדה שהמטוס נעלם מהמכ"ם מבלי לשדר אות מצוקה העלתה את חשדות החוקרים לאפשרות שהמטוס התרסק כתוצאה מפעולת טרור. עם זאת, כרגע לא נמצא קשר ישיר לטרור, ואותם גורמים אף אמרו כי יכולים להיות הסברים חלופיים לשימוש בדרכונים גנובים - כמו למשל לצורך הברחת סמים.

משפחה של נוסע סיני מסרה כי הצליחה ליצור קשר עם הטלפון הנייד שלו, ושהרשויות במלזיה מנסות לאתר את המטוס לפי האות שלו. תחנת טלוויזיה בבייג'ין דיווחה כי הצליחה לחייג לטלפון, לפני שנותקה השיחה.

חברת התעופה מלזיה איירליינס הודיעה אתמול כי איבדה את הקשר עם מטוס ועליו 227 נוסעים ו-12 אנשי צוות, שעשה את דרכו מבירת מלזיה, קואלה לומפור, לבייג'ין. כמה שעות לאחר שניתק הקשר עם המטוס, העריך גורם רשמי בחיל הים הווייטנאמי כי הטיסה התרסקה ככל הנראה בים סין הדרומי, סמוך לאי הווייטנאמי טאו צ'ו.

קרובת משפחה אינדונזית של אחד מנוסעי המטוסצילום: אי-אף-פי

על פי הודעה שנמסרה ממלזיה איירליינס, 227 הנוסעים שעל המטוס משתייכים ל-14 לאומים שונים, בהם לפחות 154 סינים, 38 מלזים, שבעה אינדונזים, שישה אוסטרלים, חמישה הודים, ארבעה צרפתים שלושה אמריקאים וכן אזרחים מרוסיה, איטליה, הולנד ואוסטריה. על המטוס נמצאו גם תינוק סיני ותינוק אמריקאי. החברה פרסמה את הרשימה המלאה של נוסעי המטוס.

טיסה MH370, על מטוס מסוג בואינג 777-200, יצרה קשר בפעם האחרונה שעתיים לאחר ההמראה, לפני שנכנסה למרחב האווירי שבשליטת וייטנאם, כך אמר אתמול מנכ"ל מלזיה איירליינס, אחמד ג'אווארי, במסיבת עיתונאים בקואלה לומפור. הוא מסר כי מלזיה ווייטנאם עורכות חיפושים משותפים באתר בלב ים שבו ככל הנראה אירעה ההתרסקות. סין, ארה"ב והפיליפינים שלחו ספינות, מטוס ומסוקים למקום כדי לסייע בחיפושים.

אם אכן מדובר בהתרסקות, תהיה זו התאונה הקטלנית ביותר בה מעורב מטוס הבואינג מתוצרת אמריקאית מאז שנכנס לשירות לפני 19 שנה. מלזיה איירליינס נבחרה ב-2013 לחברת התעופה המובילה באסיה בטקס פרסי עולם הנסיעות, וגברה על 11 חברות אחרות. לחברת התעופה 88 מטוסים, הכוללים מטוסים מסוג איירבוס ובואינג.

מטוס של מלזיה איירליינסצילום: אי–פי
טיסה MH370 לפני שנעלמה מהמכ"םצילום: flightradar24.com

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ