מה גורם לעלייה בסרטן בלוטת התריס בקרב ילדי פוקושימה

מומחים ביפן מתווכחים אם שיעור התחלואה הגבוה נגרם בגלל האסון הגרעיני, או שהוא תוצאה בלתי נמנעת של משטר בדיקות חסר תקדים

ג'סטין מק'קורי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'סטין מק'קורי, גרדיאן

כאשר הרופאים גילו גושים זעירים אחדים בבלוטת התריס של בתו בת ה-12, טושיוקי קאמיי סירב לתת לפחד להשתלט עליו. התסמינים אינם נדירים, והסיכון שיתפתחו למשהו חמור יותר, נמוך. עם זאת, אפשר להבין את הספקות שלעתים עולים בו: בתו אייאקו היא אחת מ-400 אלף ילדים שהתגוררו בפוקושימה ב-11 במארס 2011, היום בו אירע האסון הגרעיני החמור ביותר בעולם מזה 25 שנים.

"בתור הורה אני מודאג כמובן, אבל בתי מתמודדת עם זה בדרכה", אומר קאמיי המתגורר היום באיוואקי, עיר השוכנת כ-45 ק"מ מדרום לכור הגרעיני החרב של פוקושימה. "היא לא אומרת לי אם זה מעסיק אותה, ואני החלטתי לא לשאול".

שלוש שנים אחרי אסון הגרעין ששחרר לאוויר כמות עצומה של קרינה, דיווחו רשויות הבריאות באזור על עלייה משמעותית במספר מקרי סרטן בלוטת התריס בקרב ילדים וצעירים.

ממצאים אלה הציתו ויכוח בנוגע להשפעות קריסת הכור על מאות אלפי ילדים. האם שיעור סרטן בלוטת התריס הגבוה מהממוצע קשור לאסון הגרעיני, או שהוא תוצאה בלתי נמנעת של משטר בדיקות חסר תקדים בגודלו.

ילדה בת חמש בבדיקת בלוטת התריס במרפאה מקומיתצילום: רויטרס

מספר המקרים החשודים או הבטוחים של סרטן בלוטת התריס בקרב צעירים שהיו בני 18 או פחות בעת התאונה, עלה בחודש שעבר ל־75, לעומת 59 מקרים בספטמבר שעבר. מכלל המקרים, 33 זוהו בוודאות כסרטן.

בשיתוף האוניברסיטה לרפואה של פוקושימה, בדקו עד כה רשויות הבריאות המקומיות 245 אלף מכלל 375 אלף ילדים ומתבגרים מפוקושימה, שימשיכו לעבור בדיקות שגרתיות כל חייהם. גורמי רפואה רשמיים ביפן מבטלים קשר מובהק בין התאונה הגרעינית לממצאים, אבל מודים שיש מקום להמשיך לחקור את העניין.

"אנחנו מקווים לאתר מוטציות גנטיות בלתי ידועות, חוץ מאלה שהקשר ביניהן להתפתחות סרטן בלוטת התריס כבר ידוע, כדי ללמוד אם הן יכולות להצביע על כך שהסרטן נגרם מקרינה", אמר סיניצ'י סזוקי, מרצה לכירורגיה של בלוטת התריס באוניברסיטה.

במבט ראשון, המספרים מהווים סיבה לדאגה: שיעור סרטן בלוטת התריס ביפן הוא 1-2 למיליון בקרב ילדים בגילאי 14-10, נתון נמוך בהרבה מהמספרים בפוקושימה, על אף ששם נבדקו צעירים עד גיל 18.

באופן מתבקש נערכו השוואות עם השלכות האסון בצ'רנוביל ב-1986. ישנן מספר הערכות, אך על פי נתוני ועדת האו"ם להשפעות קרינה אטומית, ב-2005 דווח על יותר מ-6,000 מקרי סרטן בלוטת התריס בקרב הילדים ובני הנוער שנחשפו לקרינה באוקראינה, בבלארוס וברוסיה. ואולם שם לא נעשה כל מאמץ למנוע צריכת חלב וירקות עליים על ידי הילדים, והם נחשפו כתוצאה מכך לכמויות מסוכנות של הרדיונוקליד יוד-131, הידוע כגורם של סרטן בלוטת התריס.

ואולם מומחים שחקרו את שני האסונות אינם מנבאים עתיד כה קודר לילדי פוקושימה. לדברי דילווין ויליאמס, מומחה לפתולוגיה מאוניברסיטת קיימברידג', כמות הקרינה שנפלטה בפוקושימה היתה קטנה בהרבה מזו שנפלטה בצ'רנוביל, ומרביתה התפזרה מעל לאוקינוס השקט.

החרדה בקרב ההורים בפוקושימה ניזונה מהיעדר אמון ברשויות הבריאות המקומיות, שהתפתח בעקבות לחץ הממשלה שלא לעורר בהלה בקרב התושבים: ממשלת יפן סירבה לבקשות הורים לבצע בדיקות השוואתיות בקרב ילדים במדינה שלא הושפעו מהאסון. בדיקות כאלה, אומרים מומחים, לכל הפחות יבססו אם היתד שתקע סרטן בלוטת התריס בפוקושימה, חורג מגבולות הנורמה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ