המטוס המלזי: יום החיפושים אחר העצמים באוקיינוס ההודי הסתיים ללא תוצאות

תנאי מזג אוויר קשים פוגעים בחיפושים אחר שני העצמים הגדולים שאותרו בתמונות לוויין, ועשויים להיות פריצת הדרך בחיפושים אחר המטוס המלזי

רויטרס
רויטרס

מטוסים וספינות סרקו היום (חמישי) אזור את דרום האוקיינוס ההודי, בחיפוש אחר שני עצמים גדולים שיתכן שיובילו לגילוי המטוס הנעדר כבר כמעט שבועיים. החיפושים החלו לאחר שראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, הודיע הבוקר שתמונות לוויין איתרו לפני חמישה ימים שני חפצים גדולים צפים באזור, שהוא אחד הנידחים ביותר בעולם. התמונות הן המידע המבטיח ביותר עד כה בחיפושים אחר המטוס ו–239 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו עליו, כשהמריא מקואלה למפור לבייג'ין.

האזור בו נמצאו העצמים נמצא כ–2,500 ק"מ דרום־מערבית לעיר האוסטרלית פרת', בדיוק בסופו של הנתיב הדרומי שלדברי החוקרים יתכן שהמטוס פנה אליו לאחר שהוסת ממסלולו. במקביל, נמשכים החיפושים במסלול הצפוני שיתכן שלקח המטוס, המוביל למרכז אסיה. תנאי מזג אוויר קשים, בהם רוחות עזות וגלים גבוהים, הקשו היום על החיפושים באזור. במאמצים השתתפו חמישה מטוסים מאוסטרליה, ניו זילנד וארה"ב, שסרקו יחד שטח של מעל 23 אלף קמ"ר, אך הם לא מצאו את ההריסות ונאלצו להפסיק את החיפושים בשעות הלילה.

אבוט אמר בפני הפרלמנט בקנברה כי יתכן שהתמונות יובילו לפריצת דרך בחיפושים. "לא נדע מה ראה הלוויין עד שנקבל מידע הרבה יותר טוב וקרוב, אך זוהי פריצת הדרך המוחשית הברורה הראשונה במה שהיה עד כה תעלומה מוחלטת", אמר אבוט. שר ההגנה האוסטרלי. עם זאת, שר ההגנה האוסטרלי דיוויד ג'ונסון, נשמע זהיר יותר: "ברור שנבנות ציפיות, אך עלינו להיות סבלנים לפני שנוכל לומר מהן תמונות הלוויין", אמר.

בשבועיים האחרונים התקבלו כמה קצוות מידע אודות טיסה MH370, שנעלמה פחות משעה לאחר שהמריאה ב–8 במארס, אך כולם הופרכו. במסיבת עיתונאים בקואלה למפור, אמר שר התחבורה המלזי הישאמודין חוסיין כי המידע שהתקבל מאוסטרליה "אומת באופן ודאי" על ידי לוויינים אחרים ולכן הוא אמין יותר מהפעמים הקודמות.

אורכו של האובייקט הראשון שאותר 23 מטרים, ונראה כי הוא צף מתחת לפני המים. האובייקט השני באורך חמישה מטרים. תמונות הלוויין נלקחו ב–16 במארס, ויתכן שמאז התרחקו ההריסות מהמקום בו תועדו. הרשויות באוסטרליה התמהמהו עם ההכרזה ארבעה ימים עד שהיו בטוחות שישנה אפשרות ממשית שהעצמים בתמונות הם אכן הריסות המטוס.

צילומי לווין של שברים השייכיים, ככל הנראה, למטוס המלזי

מלבד המטוסים המשתתפים בחיפוש, גם אונייה נורווגית שסטתה ממסלולה המקורי ממדגסקר למלבורן הגיעה לאזור, וספינה של חיל הים האוסטרלי תצטרף למאמצים גם כן. שוברת הקרח הסינית "דרקון השלג" תעבור מפרת' לאזור החיפוש, כך דווח בסוכנות הידיעות הסינית שינואה. כשני שלישים מנוסעי המטוס הנעדר היו סינים. נשיא סין, שי ג'ין־פינג, אמר היום לראש הממשלה האוסטרלי בשיחת טלפון כי הוא מקווה שאוסטרליה תעשה כל שביכולתה בחיפושים באזור ותציע עזרה לספינות הסיניות. "בשלב זה החיפושים קשים מאוד והמצב בים מורכב. כל עוד ישנו שבריר של תקווה, אנחנו חייבים לפעול במלוא המאמצים", אמר.

החיפושים אחר המטוס הנעדר החלו בחוף המזרחי של מלזיה, אך כעת מתמקדים באזור הימי הנידח והעצום שבין אוסטרליה, דרום אפריקה ואנטרקטיקה. החוקרים מאמינים כי אדם עם ידע מפורט בהפעלת מטוסי בואינג 777 ובתעופה מסחרית כיבה את מערכות התקשורת של המטוס, לפני שהסיט אותו אלפי קילומטרים ממסלולו המתוכנן. בדיקות רקע מקיפות של הנוסעים ואנשי הצוות לא העלו עד כה מניע ברור לביצוע החטיפה.

"המשימה של איתור העצמים הללו תהיה קשה ביותר ויתכן שיתברר שהם לא קשורים למטוס", אמר אבוט לפרלמנט האוסטרלי. אם יתברר שההריסות הן אכן מהמטוס, תחל משימה קשה לא פחות של איתורו במים, שעומקם אלפי מטרים. לאחר מכן, ינסו החוקרים לשלוף את המידע מהקופסה השחורה של המטוס, אך הדבר עשוי לקחת עוד זמן רב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ