אוקראינה והאיחוד האירופי חתמו על הסכם לשיתוף פעולה

הסכם השותפות המדינית והכלכלית הוא סמלי בעיקרו, לאחר שהימנעות נשיא אוקראינה המודח מלחתום עליו הציתה את המחאה במדינה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש ממשלת אוקראינה הזמני ארסני יצניוק חתם הבוקר (שישי) בבריסל על החלק המדיני של הסכם ההתאגדות עם האיחוד האירופי, שעות לאחר שמדינות האיחוד האירופי הרחיבו את הסנקציות שלהן על רוסיה. אמש החליפו ארצות הברית ורוסיה סנקציות הדדיות, הכוללות הקפאת נכסים של בכירים בוושינגטון ובמוסקבה וביטולי אשרות כניסה.

החתימה על ההסכם, שיגביר את שיתוף הפעולה הפוליטי והכלכלי בין הצדדים, היא בעיקר צעד סמלי, לאחר שהימנעות נשיא אוקראינה המודח ויקטור ינוקוביץ' מלחתום על ההסכם הזה הציתה את המחאה שלבסוף הביאה להדחתו ולצעדי התגמול הרוסיים, שהסתכמו לפי שעה בסיפוח חצי האי קרים. חלקים נוספים ומשמעותיים יותר בהסכם, כמו מסחר חופשי, צפויים להיחתם רק לאחר הבחירות לנשיאות באוקראינה שיתקיימו בחודש מאי.

נשיא האיחוד האירופי הרמן ואן רומפיי אמר כי החתימה על החלקים המדיניים בהסכם ההתאגדות, שבנוסחו המלא כולל גם שיתוף פעולה מסחרי הדוק יותר בין אוקראינה למדינות האיחוד, "היא סימן לסולידריות של האיחוד האירופי כלפי אוקראינה". הוא הוסיף כי החתימה תיתן לאוקראינים "סיכוי לחיים האירופיים המגיעים להם".

ראש ממשלת אוקראינה הזמני יצניוק מגיע הבוקר למטה האיחוד האירופי בבריסלצילום: אי-אף-פי

בתוך כך פועלים באיחוד להסרה חד צדדית של המכסים על סחורות אוקראיניות מיובאות כדי לנסות ולחזק את כלכלתה הכושלת. בבריסל כבר התוו תוכנית סיוע כלכלית הנאמדת בכ-11 מיליארד אירו.

שעות לפני החתימה הרחיב האיחוד את הסנקציות שהטיל על בכירים ברוסיה ובאוקראינה (מתומכי מוסקבה) על סיפוח חצי האי קרים. מדינות אירופה הודיעו כי הורחבו הקפאות הנכסים וביטולי אשרות הכניסה נגד עוד 12 אישים, וכעת מכילה "הרשימה השחורה" 33 בני אדם. בין השאר הוטלו סנקציות על סגן ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי רוגוזין ועל שני מקורבים לנשיא פוטין.

פוטין עצמו חתם באופן רשמי על החוק המאשר את הצטרפות קרים לפדרציה הרוסית, לאחר שזה אושר גם בבית העליון של הפרלמנט במוסקבה. שעות לאחר מכן מסר הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה (OSCE) כי הרוסים הסכימו כי יישלח 500 משקיפים אזרחים לאוקראינה.

נשיא צרפת הולנד וראש ממשלת בריטניה קמרון, הבוקר בבריסלצילום: אי–פי

עד כה בפסגת מנהיגי האיחוד הנערכת בבריסל הוחלט לבטל את הפסגה עם רוסיה שהיתה אמורה להיערך ב-3 ביוני, אך לא החליטו על סנקציות כלכליות נגד הפדרציה הרוסית כולה. העמדה של רוב מנהיגי אירופה, ובייחוד של גרמניה, היא שצעד כזה יסלים את המתיחות באוקראינה עוד.

אמש הודיעה ארה"ב על צעדים דומים נגד 20 בכירים רוסים, בהם 16 אנשי ממשל רוסים ועוד ארבעה אנשים מהחוג המקורב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין אישית. הסנקציות, שעליהן הודיע אישית הנשיא ברק אובמה, התמקדו בין היתר בסרגיי איבאנוב, ראש הסגל הנשיאותי בקרמלין, וביורי קובאלצ'וק, הנחשב ל"בנקאי האישי של פוטין". רוסיה הגיבה לכך בצעדים דומים נגד תשעה בכירים בארה"ב, בהם הסנאטורים ג'ון מקייין והארי ריד ויו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הזהיר היום את מוסקבה מפלישה למזרח אוקראינה, ואמר כי "רוסיה זקוקה לאירופה יותר מאשר אירופה זקוקה לרוסיה בכל הקשור לאספקת גז".

בהמשך היום צפויים המנהיגים הזמניים בקייב, רה"מ יצניוק והנשיא אולכסנדר טורצ'ינוב, להיפגש עם באן קי מון, מזכ"ל האו"ם, שאתמול נפגש במוסקבה עם פוטין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ