בוטלו תוצאות הבחירות בתאילנד; חשש שתומכי הממשלה ייצאו לרחובות

בית המשפט לענייני חוקה קבע שהבחירות, שאותן החרימה האופוזיציה, לא היו חוקתיות. "החולצות האדומות", תומכי הממשלה, מתכננים מחאה משלהם

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ורויטרס

בית המשפט לענייני חוקה בתאילנד ביטל שלשום (שישי) את תוצאות הבחירות הכלליות שהתקיימו בפברואר, והוסיף על מצבו המעורער ממילא של השלטון. על הבחירות הכריזה ראשת הממשלה יינגלוק צ'ינאווט בעקבות גל הפגנות שנמשך בבנגקוק חודשים ארוכים. המפגינים קראו להדיח את יינגלוק ולשים קץ להשפעתו של אחיה, ראש הממשלה לשעבר, המליארדר תקסין צ'ינאווט, שלטענתם מושך בחוטים ממקום גלותו בדובאי. ברקע ישנו חשש כי התנועה העממית התומכת בממשלה תתגייס למחאה נגד הכוונה להפיל את השלטון הנוכחי, מה שיביא להסלמה באלימות.

המפגינים הפרו את סדרי ההצבעה התקינים ב-2 בפברואר, ומנעו ממצביעים להירשם ולהצביע בקלפיות בבנגקוק ובדרום תאילנד, מעוז ההתנגדות נגד הממשלה. לפני הבחירות נמנע מהמתמודדים על תפקידי שלטון ב-28 מחוזות בחירה להירשם כמועמדים, ולכן לא הופיעו שמותיהם בקלפיות. בגלל הפרות סדר והיעדר מועמדים במחוזות הדרום, לא יכלו הבחירות להתקיים בכל המדינה באותו היום, כנדרש בחוקה. על כן, פסק בית המשפט, ברוב של שישה מול שלושה, כי הבחירות לא היו חוקתיות.

ככל שמעמיק המשבר גובר הסיכון ש"החולצות האדומות", התנועה העממית של תומכי מפלגת השלטון, תרחיב את פעולתה ברחובות ותביא להסלמה באלימות בין תומכי השלטון למתנגדיו. אנשי התנועה מתחילים להישמע בימים האחרונים תוקפניים יותר בדבריהם תחת מנהיגים חדשים קיצוניים יותר .

מפגינה תומכת הממשלה מתנגדת לביטול תוצאות הבחירות בסוף השבועצילום: רויטרס

החשש הוא שאם בתי המשפט והרשות למלחמה בשחיתות יביאו להדחתה של יינגלוק, והסנאט ימנה דמות "נייטרלית" לראשות הממשלה, דמות שתהיה כנראה חלק מהממסד הפוליטי הישן, הדבר יביא לאלימות קשה ברחובות מאחר שהפעם תומכי מפלגת השלטון הם אלה שייצאו למחות כדי להחזיר את יינגלוק לשלטון.

"ב-5 באפריל, אחים ואחיות אדומים, ארזו את חפציכם והיו מוכנים לאסיפה גדולה. היעד אפשר שיהיה בנגקוק או מקומות אחרים, נודיע בהמשך", מסר ג'אופורן פרומפאן, ממנהיגי התנועה. הוא זה שארגן את ההתקוממות במאי 2010 של תומכי מחנה תקסין נגד ממשלה קודמת, שהוקמה לאחר הדחה של ראש ממשלה מהמחנה האדום. יותר מ-90 בני אדם נהרגו בהפגנות במרכז בנגקוק לאחר התערבות הצבא.

ניסיט סינטופראי, מנהיג אחר של "החולצות האדומות", נאם בפני 10,000 בני אדם בדרום-מזרח בנגקוק, והוא העביר אזהרה למנהיגי תנועת המחאה של המחנה המנוגד, הקורא להפלת הממשלה. "הסיבה היחידה שאנחנו מתגייסים היא לומר להם שהרוב במדינה רוצה דמוקרטיה, רוצה ממשלה דרך בחירות. לא נקבל ראש ממשלה שאנשיכם ימנו", הכריז.

יינגלוק, העומדת בראש ממשלה זמנית שהקימה אחרי שפיזרה את הפרלמנט והכריזה על קיום הבחירות, לא הגיבה לפסיקת בית המשפט, ועתידו של השלטון בתאילנד לוט בערפל. "עלינו לדאוג לכך שהבחירות הבאות יביאו שלום לתאילנד", אמר סומ'צאי סריסוטיאקורן, ראש ועדת קלפי, אחרי פרסום הפסיקה. הוא עצמו לא היה יכול להצביע ב–2 פברואר, משום שהמפגינים מנעו הצבת קלפיות בנקודת ההצבעה שלו, "זה הפתרון. כל המפלגות במדינה צריכות להתמקד בקיום בחירות חדשות, ואז יהיה אפשר למזער את המשבר".

מחאת החולצות האדומות ב-2010צילום: אי–פי

אולם, טרם הסתמן מועד חדש לקיום בחירות, ועדיין אין לדעת אם בחירות חדשות יסתיימו בהצלחה. מפלגת האופוזיציה העיקרית, המפלגה הדמוקרטית, שחברה לתנועת המחאה, החרימה את הבחירות. ראש המפלגה אבהיסיט וג'אג'יבה אמר ביום שישי: "איני יכול לומר אם המפלגה תחרים שוב את הבחירות או לא".

"המפלגה הדמוקרטית דורשת שהבחירות יתקיימו בצורה מסודרת ובאופן שיהיה מקובל על כל הצדדים. אם זה יקרה, נהיה מוכנים להשתתף בהן", הוסיף.

המפגינים הגודשים את חוצות הערים מאז נובמבר מבקשים להדיח את הממשלה ולהחליפה במועצה לא נבחרת של טכנוקרטים. מספר המפגינים בבנגקוק הצטמצם אמנם במידה ניכרת בחודשים האחרונים, אבל מנהיגיהם הכריזו שיחבלו במהלך התקין של כל בחירות עתידיות.

"אם תוצאות הבחירות שהתקיימו ב–2 בפברואר בוטלו, ונדמה לכם שתוכלו לקיים בחירות חדשות - זה לא יקרה!", אמר ראש תנועת ההתנגדות סותהפ תאוגסובאן ביום חמישי, בנאום שנשא לפני קהל מריע. "העם לא רוצה בכך. פעולותינו בבחירות האחרונות הביאו לביטול הבחירות, ונחזור עליהן הפעם בכל המחוזות. הפעם יהיה לבחירות עוד פחות תוקף", אמר. הממשלה זוכה לתמיכה בצפון ובצפון מזרח המדינה, זאת משום שתקסין היה השליט הראשון בתאילנד שהנהיג מדיניות מכוונת לשיפור תנאי המחיה של האוכלוסיית הכפרית הענייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ