122 עצמים העשויים להיות שרידי המטוס המלזי האבוד נמצאו באוקיינוס ההודי

מפקד חיל האוויר המלזי: בידינו ראיות חדשות שאיננו יכולים לחשוף; הרשויות האוסטרליות רומזות כי זמן החיפוש אחר המטוס מוגבל

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

122 עצמים העשויים להיות שרידי המטוס אותרו בתוך שטח של 400 קמ"ר באזור החיפושים אחר המטוס המלזי הנעלם, במרחק של 2,557 ק"מ מפרת שבמערב אוסטרליה. כך אמר היום (רביעי) שר התחבורה המלזי במסיבת העיתונאים היומית בקואלה לומפור. לדברי השר הישאמודין חוסיין, חלק מהעצמים מבריקים, נתון המעיד על כך שייתכן שמדובר בחלקי מתכת, ואורכם נע בין מטר אחד ל-23 מטרים.

"אני חייב להדגיש כי איננו יכולים לקבוע אם מקור העצמים הוא טיסה 370. אך זהו כיוון חקירה חדש שעוזר לנו למקד את אזור החיפושים. יש לנו כרגע רמזים עצמאיים מארבעה לוויינים שונים מאוסטרליה, סין וצרפת, המצביעים על פסולת חשודה", הוסיף שר התחבורה. היום הודה מפקד חיל האוויר המלזי, בתדרוך בבייג'ין למשפחות נוסעי המטוס המלזי האבוד, שיש ראיות חשאיות על המטוס שהוא אינו יכול לחשוף בשלב זה.

ואולם, למרות הודעת שר התחבורה והרמיזות של מפקד חיל האוויר, מומחים מזהירים כי החיפוש אחר המטוס עשוי להסתבך בגלל הכמויות העצומות של פסולת הצפה באוקיינוסים. "כל מבצע חיפוש והצלה ייתקל בקשיים בשל כמויות בלתי נתפשות של פסולת", אמר לניו יורק טיימס צ'רלס מור, ימאי ומומחה לפסולת ימית במכון מחקר בלונג ביץ' שבקליפורניה. לדבריו, גם עם תצלומי לוויין ברזולוציה גבוה יחסית, המחפשים "צפויים להתבלבל לנוכח פסולת של ציביליזציה שלמה".

ניקולס מאלוס, מומחה נוסף לפסולת ימית, הסביר לניו יורק טיימס כי בין העצמים הגדולים שנפוצים באוקיינוסים אפשר למצוא מזרונים, ארגזים, חלקי ספינות, מכולות וגושים של סבכי רשתות דיג. אפילו סירות דיג נטושות נסחפות מדי פעם לחופים ברחבי העולם. "פחות או יותר כל דבר שניתן לחשוב עליו נמצא בים", אמר מאלוס.

בתוך כך, באוסטרליה מומחים מעריכים כי החיפושים לא יימשכו ללא הגבלה. ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט אמר שיש גבול לחיפושים, אבל לא ציין מתי יסתיימו. לדבריו, בכל מקרה הם לא ייזנחו לחלוטין. הרשויות במלזיה ואוסטרליה נתונית תחת לחץ כבד למצוא תשובות לגורל המטוס, בעיקר של סין - שמרבית מנוסעי המטוס הם אזרחיה. בני משפחה של הנוסעים מסרבים להרפות ומחכים להוכחה שהמטוס אכן התרסק במקום שממשלת מלזיה ציינה. גם ראש ממשלת ניו זילנד, ג'ון קיי, דרש הוכחה פיזית שהמטוס אכן התרסק, כפי שציינה סוכנות הידיעות ד-פ-א.

"אני חושש שהסיכוי שנמצא את המטוס קלוש", אמר פרופ' ג'ייסון מידלטון, ראש בית הספר לתעופה באוניברסיטת סידני, לד-פ-א. מידלטון מכיר את אתר החיפוש ואומר שהגלים שם עשויים להגיע לגובה שבעה-שמונה מטרים. פירוש הדבר, אולי, שהריסות המטוס לא שרדו את עוצמת הגלים ונשברו לחלקים קטנים, ששקעו במצולות. על העצמים החשודים כשרידי המטוס, ושנקלטו על ידי ארבעה לוויינים, הוא אומר כי הם עשויים להיות כל דבר או שום דבר. "בסערות, מכולות מתנתקות מספינות ועפות. יש המון אשפה באזור, כך שקלוש הסיכוי שהדברים שקלטו הלוויינים הם שברי המטוס".

פיטר גיבנס, מומחה תעופה מאוניברסיטת סידני, אומר שהזמן אוזל על מציאת משהו מן המטוס. "כשעושים את כל החישובים, עברו כבר 18 יום ונותרו רק עוד כמה ימים בלבד (במהלכם סוללות המכשירים שהיו על המטוס עוד עובדות)", הוא אמר, "וצריך להיות די קרובים לשברי המטוס כדי למצוא משהו, צריך להיות במרחק של 10 או 15 ק"מ ממנו, וכאן זה אזור עצום". ייתכן שהמכשירים שקעו עמוק כל כך בים, שהאיתותים שלהם לא נקלטים גם בספינות השטות ממש מעליהם.

למעלה מתריסר מטוסי חיפוש טסים באזור של 2,500 ק"מ. הם ממריאים מהעיר האוסטרלית פרת. מחצית מהדלק שלהם אוזל בדרך הלוך וחזור, מה שמותיר מעט דלק לחיפוש עצמו. שעת טיסה של מטוס אוריון לתצפית ואיסוף המידע עולה כ-10 אלף דולר, ומטוסים אלה נמצאים באוויר כעשר שעות ביום. בנוסף למטוסי האוריון, משתתפים בחיפוש גם מטוסים אזרחיים רבים. היום השתתפו בחיפושים 12 מטוסים, כפי שדיווח שר התחבורה המלזי. לצדם תרות את הים גם ספינות צבאיות ואזרחיות, מכ"מים ולוויינים.

ממשלת אוסטרליה הזמינה בינתיים את משפחות נוסעי המטוס לפרת, כדי להיות במקום הקרוב ביותר ליקיריהן שנעלמו. חברת התעופה המלזית הבטיחה לסייע ברכישת כרטיסי הטיסה לשם. אוסטרליה הקלה את קבלת הוויזות. בפרת גרים סינים רבים, שהבטיחו לסייע למשפחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ