במסגרת ניסוי טילים, צפון קוריאה שיגרה שני טילים לטווח בינוני לכיוון יפן

העיתוי אינו מקרי: מנהיגי ארה"ב, יפן ודרום קוריאה נפגשו בהולנד לדון באיום הביטחוני מצד צפון קוריאה; מועצת הביטחון מאשימה אותה בהפרת הסכם

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מועצת הביטחון של האו"ם האשימה היום (רביעי) את צפון קוריאה בהפרת ההסכם אתה, בכך שביצעה ירי שני טילים בליסטיים לכיוון יפן. עיתוי הירי היום בבוקר אינו מקרי: ביום שלישי נפגשו נשיא ארה"ב ברק אובמה, ראש ממשלת יפן שינזו אבה ונשיא דרום קוריאה פארק גאון־היי בהולנד, כדי לדון בבעיה הביטחונית שצפון קוריאה מהווה.

צפון קוריאה שיגרה בשבועות האחרונים טילים קצרי טווח, במחאה על התרגילים המשותפים של דרום קוריאה וארה"ב, אך זו הפעם הראשונה מאז 2009 שהשיגור הוא של טילים לטווח בינוני. הטילים, מסוג רודונג לטווח בינוני, נורו כיריית מבחן, כך נמסר מהבית הלבן. הם נפלו בים במרחק כ-650 ק"מ מהחוף המזרחי של צפון קוריאה מוקדם בבוקר.

פסל של סקאד צפון קוריאני באנדרטת זיכרון בסיאול, בירת דרום קוריאהצילום: אי-אף-פי

לצפון קוריאה יש 300 טילי רודונג, היכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים ולהגיע עד לטוקיו או לבסיסי צבא אמריקאיים ביפן. צפון קוריאה לא פרסמה אזהרה לפני שיגור הטילים, שנעשה ביום ציון ארבע שנים להטבעתה של ספינה דרום קוריאנית, כנראה על ידי טורפדו שירתה צוללת צפון קוריאנית. ממשלת צפון קוריאה הכחישה מעורבות במקרה, בו נהרגו 46 מלחים.

סיבה נוספת לשיגור הניסוי יכול להיות במפגש הקרוב הצפוי להתקיים בין בכירים מצפון קוריאה ובכירים מיפן למה שמכונה "שיחות התקרבות" בין שתי המדינות. מומחה לדיפלומטיה באזור אמר כי שיגור הטילים עשוי להיות דרכה של צפון קוריאה לבחון את המחויבותה של יפן לשיחות.

.

הפגנה נגד צפון קוריאה בסיאול, בירת דרום קוריאהצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ