בתום 45 שנות סכסוך, נחתם הסכם שלום בפיליפינים

בטקס במנילה התחייבו המורדים המוסלמים להניח את נשקם בתמורה להקמת אוטונומיה בדרום; אך יישומו של השלום מציב עוד אתגרים רבים

אי־פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
אי־פי ורויטרס

ממשלת הפיליפינים וקבוצת המורדים הגדולה במדינה, חזית השחרור האיסלאמית מורו (MILF), חתמו היום (חמישי) על הסכם השלום הסופי, המביא לסיומן 45 שנות סכסוך במהלכן נהרגו יותר מ–120 אלף בני אדם בדרום המדינה. החתימה על ההסכם הגיעה לאחר משא ומתן שנמשך לסירוגין 17 שנה, והיא מהווה הישג פוליטי משמעותי עבור הנשיא בניגנו אקינו. ההסכם מעניק לאזורים המוסלמים שבאזור הדרומי מינדנאו אוטונומיה פוליטית חזקה יותר, בתמורה לסיום הסכסוך המזויין.

בהסכם מתחייבים המורדים לפרק את כוחות הגרילה, למסור את נשקם ולבנות מחדש את קהילותיהן. במקביל, אזור אוטונומי מוסלמי בין חמישה מחוזות יוחלף ביישות בעלת סמכויות רבות יותר וייתכן שגם רחבה יותר בשטחה, שתקרא בנגסמורו - כשם בו מכונים המוסלמים והקבוצות האתניות הנוספות בדרום הפיליפינים. אך האיומים על השלום בדרום נותרים על כנם, ובהם פלגים שפרשו מתנועת המורו, כנופיות פשע, מורדים איסלאמים המקושרים לאל־קאעדה וסכסוכים שבטיים.

הנשיא אקינו (שלישי מימין), מנהיג המורדים מוראד איברהים (שלישי משמאל) וראש ממשלת מלזיה (במרכז), מריעים למסירת הסכם השלוםצילום: אי-פי

אקינו ומנהיגי המורדים נכחו בטקס החתימה בארמון הנשיאותי במנילה. ראש ממשלת מלזיה, נג'יב רזאק, שממשלתו תיווכה בשיחות השלום, הניח לזמן קצר את משבר המטוס במדינתו כדי להשתתף בטקס. "בחתימת ההסכם, שני הצדדים מביטים לא על הבעיות של העבר, אלא על הבטחות העתיד", אמר נג'יב. "לאחר שנות סכסוך ממושכות כל כך וחיים רבים שאבדו, זהו מעשה חשוב של אומץ".

כ–1,000 בני אדם השתתפו בטקסי החתימה, בהם מפקדי יחידות הגרילה, שהגיעו לבושים בחליפות במקום במדים צבאיים ונכנסו לארמון בפעם הראשונה. "במשך שנים, אחינו הפיליפינים במינדנאו היו שבויים במעגל של עוני, חוסר צדק ואלימות", אמר אקינו. "אם אנחנו רוצים לטפל ברצינות בשורשי הסכסוך, עלינו לסגור את הפער בין האזור הזה ליתר החברה בפיליפינים".

ראש ממשלת מלזיה חותם על ההסכם בארמון במנילה. נשיא הפיליפינים עומד לידוצילום: רויטרס

"בואו נחליף את הכדורים בפירות מבשילים, את הציניות בתקווה, את ההיסטוריה המלאה בצער בעתיד של הרמוניה, שלום ושגשוג", אמר אקינו. "לא אתן לשלום להיחטף מעמי שוב. לא כעת, כשכבר נקטנו את הצעדים הקשים והמשמעותיים ביותר להשיג אותו. אלו שרוצים לבחון את המדינה, ייענו בתגובה תקיפה", הזהיר. כמה אנשים בקהל פרצו בבכי, כשיועצת הנשיא לענייני הסכם השלום, טרסיטה דלס, אמרה כשקולה נשבר: "לא עוד מלחמה! די למלחמה!".

אישה מוסלמית בעת החתימה על ההסכם במנילהצילום: אי-אף-פי

ראש המורדים, מוראד איברהים, הריע למה שכינה "הניצחון המשותף של הבנגסמורו והעם הפיליפיני". לדבריו ההסכם "מביא עמו את שיקום הזהות, הכוח והמשאבים של הבנגסמורו. שלושת הדברים הללו היו שלנו מאז העת הקדומה, ונלקחו באופן לא הוגן באמצעות קולוניזציה וכיבוש. כעת הם הוחזרו לנו". הוא הזמין קבוצות איסאלמיות נוספות, כמו חזית השחרור הלאומית מורו, המתנגדת לעסקה, להצטרף לישות הפוליטית בנגסמורו. ברחבי מינדנאו, אלפים ערכו תפילות המוניות וחגיגות לציון השלמת ההסכם.

מינדנאו, האי הדרומי הגדול בפיליפינים, הוא ביתם של מרבית מחמשת מיליון המוסלמים החיים במדינה, אך הנוצרים הם עדיין הרוב בפיליפינים. הנשיאים הקודמים, בהם אמו של אקינו, לא הצליחו לפתור את הסכסוך, שעצר את צמיחת האזור וחיזק את האיסלאמיסטים הקיצוניים במדינה ובאזורים נוספים בדרום־מזרח אסיה.

הצעד הבא בהשלמת ההסכם יהיה ניסוח והעברת החוק של בנגסמורו, שלדברי אקינו יהיה בעדיפות עליונה. שני בתי הקונגרס הבטיחו להעביר את החוק השנה, כדי ליצור את הישות החדשה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ