גובר המתח בין הקוריאות: חילופי אש בין הצפון לדרום

דרום קוריאה פתחה בירי לעבר המים הטריטוריאליים של צפון קוריאה בתגובה לירי של האחרונה לעבר המים הדרומיים כחלק מתרגיל. לא היו נפגעים

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי־פי

פתחה הבוקר (שני) בירי לעבר המים הטריטוריאליים של שכנתה מצפון, בתגובה לירי של האחרונה לעבר המים הדרומיים כחלק מתרגיל. בכיר במערכת הביטחון של סיאול אמר כי אף קליע צפוני לא פגע באדמה דרום קוריאנית או בכוחות צבאיים שלה. הוא סיפר כי ארצו פתחה באש לעבר צבאה של , אך לא הרחיב מפאת מגבלות הצנזורה של ארצו.

חילופי האש באו בעקבות הודעתה של פיונגיאנג מוקדם יותר אמש, לפיה היא תקיים סדרת תרגילים צבאיים, צעד שיכול להתפרש כתסכול מההצלחה המועטה לה זכתה בניסיון לקבל סיוע חיצוני. הממשלה בצפון קוריאה גם הצהירה כי תקיים ניסוי גרעיני רביעי במספר, אך הממשלה בקוריאה הדרומית התייחסה להצהרה בביטול. צפון קוריאה עורכת ניסויי טילים לעתים קרובות, אבל היא מפרסמת אותם מראש רק לעתים נדירות. בדרום קוריאה סבורים שההודעה על התרגיל והתרגיל עצמו הם ניסיון אלים להגביר את המתח במפרץ הקוריאני.

בשבועות האחרונים הגדילה צפון קוריאה את הרטוריקה המאיימת שלה וביצעה , שנחשבים לפעולות מחאה כנגד התרגילים השנתיים הקבועים שדרום קוריאה מבצעת בשיתוף פעולה עם ארה"ב. בצפון קוריאה מכנים את התרגילים המשותפים הללו "חזרה לקראת פלישה", ואילו דרום קוריאה וארה"ב טוענות כי זו שגרת אימונים לצרכי הגנה בלבד.

14 מתוך 14 |
1 מתוך 14 |
2 מתוך 14 |

קאנג מיונג-סאנג, תושב האי יאונפיאונג שבדרום קוריאה, סיפר שהוא ותושבי האי נמצאים במקלטים מאז הבוקר. קאנג אמר שלא ראה מטוסי קרב, אבל שמע קולות נפץ.הגבול הימי בין הקוריאות היווה פלטפורמה לקרבות ימיים רבים בשנים האחרונות. ב-2010 הפצצה צפון קוריאנית גרמה למותם של ארבעה דרום קוריאנים באי יאונפיאונג.

באביב האחרון המתח שוב גאה לאחר שהגיעו איומים מכיוונה של צפון קוריאה, כולל איום במתקפה אטומית נגד סיאול וושינגטון, שהגיע מיד לאחר הניסוי האטומי השלישי שערכו בפיונגיאנג בפברואר אשתקד. אך מאז ועד השבועות האחרונים, צפון קוריאה הרגיעה מעט את האיומים והיה נראה כי היא מבקשת לשפר את הקשרים עם דרום קוריאה.

מומחים המעורים בנעשה טענו כי הרגיעה היא ניסיון של צפון קוריאה להשיג סיוע כלכלי ולזמן השקעות במדינה. ואולם לא נראה שזה סייע לה, כי לא נרשמה השקעה חדשה במדינה. היום, כמו אז, דרום קוריאה וארה"ב קוראות לצפון קוריאה לפרק את הנשק האטומי שלה כדי להוכיח את כנות הרצון שלה לשפר את היחסים.

מאז מלחמת קוריאה בין השנים 1950-1953, שהסתיימה בהפסקת אש וללא הסכם שלום - מפרץ קוריאה מצוי במצב מסוים של לחימה וכ-28,500 חיילים אמריקאים מוצבים מאז בדרום קוריאה כדי להדוף התקפות צפון קוריאניות אפשריות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ