יפן חוזרת לייצא נשק אחרי 50 שנה

הממשלה הודיעה כי תקל את ההגבלות על ייצוא נשק, במטרה להדק את היחסים עם בעלות בריתה ולחזק את תעשיית הנשק המקומית

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

יפן הודיעה אתמול שהיא מקלה את ההגבלות על יצוא נשק, במסגרת השינוי הגדול הראשון של מדיניות מכירת הנשק שלה ב–50 השנים האחרונות, מאחר שראש הממשלה שינזו אבה שואף להדק את הקשרים עם בעלות בריתה של ארצו ולחזק את תעשיית הנשק המקומית.

הממשלה החליטה, בצעד שהבהיל את סין שעדיין זוכרת במרירות את עברה המיליטריסטי של יפן, שתרשה לייצא נשק ולהשתתף במיזמים משותפים לפיתוח וליצור נשק, אם הם משרתים את השלום הבינלאומי ואת ביטחונה של יפן.

זהו שינוי משמעותי במדיניותה של טוקיו, שעד כה אסרה יצוא נשק כלשהו, למרות חריגים במשך השנים, כגון העברת טכנולוגיית נשק לארה"ב.

ראש ממשלת יפן, שינזו אבהצילום: אי-אף-פי

יפן מתכוננת להתמקד בעיקר בציוד הגנתי, דוגמת ספינות סיור וגלאי מוקשים, והיא טוענת שאין לה תוכניות לייצא נשק התקפי כמו טנקים ומטוסי קרב.

ההחלטה היפנית התקבלה בתקופה שבה שורר מתח ביחסים בין סין ליפן, בשל הסכסוך על האיים בים סין המזרחי וביקורו של אבה בדצמבר אשתקד במקדש יסוקוני, שבו קבורים חללי מלחמת העולם השניה והמסמל בעיני מדינות מזרח אסיה את תוקפנותה של טוקיו בחלק הראשון של המאה הקודמת.

"מדיניותה של יפן בנושאים צבאיים רלוונטית ליציבות האזור", אמר דובר משרד החוץ הסיני בתדרוך לעיתונאים. "אנחנו מבקשים שהיפנים ילמדו את לקחי ההיסטוריה, ייענו לחששות של מדינות האזור בנושא זה, ויפעלו יותר למען פיתוח האזור בדרכי שלום".

סביר להניח שהמדיניות החדשה של ממשלת טוקיו לא תסייע מיד ליצרניות נשק למכור את מוצריהן בחו"ל.

אחד מפריטי היצוא הפוטנציאליים הוא מנועי דיזל לצוללות מתוצרת קוואסאקי, שאינם נזקקים לאוויר ומאפשרים לצוללות להישאר מתחת למים זמן רב.

על אף ההקלות החדשות, יפן עדיין אוסרת לייצא נשק למדינות המעורבות בסכסוכים בינלאומיים ומפירות את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, כמו צפון קוריאה ואיראן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ