העליון באוסטרליה אישר מגדר שלישי שאינו גבר או אשה

הפסיקה ההיסטורית הגיעה בעקבות עתירת אזרח/ית שטען/ה כי אינו/ה גבר וגם לא אשה, ודרש/ה ממשרד הרישוי לרשום אותו/ה כמגדר לא ספציפי

"הארץ", ד־פ־א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ", ד־פ־א

בית המשפט העליון של אוסטרליה הכיר היום (רביעי) במגדר שלישי, שאינו גבר או אשה. ההכרה התרחשה בעקבות תביעה של אזרח/ית בשם נורי מיי-וולבי. נורי נולד ב-1961 כזכר בשם ברוס נורי ווטסון ובבגרותו עבר ניתוח לשינוי מין שכלל לפי רצונו גם סירוס. אך גם לאחר הניתוח היא חשה שהיא גם בעצם לא אשה ועברה עוד ניתוח להסרת הסממנים הנשיים שלה. ב-2010 הסתיימו התהליכים והרופאים קבעו שנורי הוא/היא לא זכר ולא נקבה מבחינה פיזית, שאין לו/לה אברי רבייה ושגופו/ה לא משחרר הורמונים זכריים או נקביים. כך הוא/היא נותר/ה "לא גבר ולא אשה".

במשך שנים נורי תבע/ה גופי ממשל שונים על הזכות להיות מוגדר/ת לא כגבר ולא כאשה, אלא תחת ההגדרה "מגדר לא ספציפי". הפסיקה הנוכחית הגיעה בעקבות עתירה שהגיש/ה כנגד משרד הרישוי האוסטרלי, האחראי על רישום לידות, מוות ונישואים, על כך שהוא מחייב אותו/ה לרשום זכר או נקבה בקטגוריית המגדר. משרד הרישוי טען בבית המשפט שהחוק מאפשר את הבחירה רק בין זכר לנקבה בכל הטפסים הרשמיים.

נורי מיי-וולבי. לא גבר וגם לא אשהצילום: אי-אף-פי

בית המשפט העליון של אוסטרליה לא קיבל טענה זו והגיע להחלטה שהחוק כן מכיר באדם שאינו זכר או נקבה. הפסיקה תקפה רק למה שאזרחי אוסטרליה רשאים לכתוב על תעודות הלידה, הפטירה והנישואים שלהם. אך בכל זאת, זהו צעד נוסף בהכרה הפורמאלית של קהילת הלהט"ב, שמגיע 11 שנה לאחר שאוסטרליה הסכימה להנפיק לראשונה דרכון לטרנסג'נדר בו כתוב בקטגוריית המגדר X במקום גבר או אישה.

מבחינה סמנטית נורי מבקש/ת שיפנו אליו/ה בשם הגוף zie במקום he/she וב-hir במקום her/him. נורי, שנולד בסקוטלנד ועבר לאוסטרליה בגיל שבע, אמר/ה לתקשורת האוסטרלית שהפסיקה היא ניצחון מרגש, ושלבני אדם יש זכות להגדיר את עצמם "כפי שהם רוצים ולהיות חלק מהחברה באיזה אופן בו יבחרו. למה שאנשים יישארו מחוץ לחברה רק בגלל שאינם זכר או נקבה?".

בשנה שעברה הפכה גרמניה למדינה הראשונה באירופה שמכירה במין שלישי, או במין בלתי מוגדר. זה קרה כאשר הוחלט שכאשר ייוולדו תינוקות עם אברי רביה זכריים ונקביים יחד, לא יירשם המין המוגדר - זכר או נקבה - בתעודת הלידה של התינוק. בעוד גרמניה כבר מכירה זה מספר שנים בזכויותיהם של טרנסג'נדרים, אנשים שנולדו בקבוצת מין מסוימת אך חשים שייכים לקבוצה האחרת, זכויותיהם של ההרמפרודיטים, אנשים שנולדו עם אברי רבייה גבריים ונשיים גם יחד, לא הוכרו עד כה.

ההחלטה הגרמנית החדשה להכיר ב"מין בלתי מוגדר" התבססה על המלצת בית הדין לחוקה, שרואה בבחירת המין של האדם זכות יסוד. מעתה יוכל כל מי שמשתייך ל"מין בלתי מוגדר" להחליט מאוחר יותר בחייו כי הוא כן משתייך למין מסוים, זכר או נקבה, וגם לשנות זאת בתעודת הלידה; כמו כן יוכלו אנשי המין השלישי להישאר כאלה.

נורי מיי-וולבי. חסר אברי רביה או סממנים מגדריים כלשהםצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ