"הארץ"

גורם בממשלת מלזיה מסר כי המטוס המלזי האבוד, שהמריא מקואלה לומפור ב-8 במארס ונעלם, טס מצפון לאינדונזיה ובמרחב האווירי שלה בדרכו לדרום האוקיינוס ההודי, כך מסרה רשת סי-אן-אן. חוקרים הגיעו למסקנה הזו לאחר שעקבו אחר מידע ממכ"מים שונים. על פי המקור, המטוס ככל הנראה טס במסלול שהקל עליו להתחמק מאיתור על ידי מכ"מים.

בנוסף, ספינה אוסטרלית קלטה גם היא אותות קוליים, שיכולים להיות מהקופסה השחורה של המטוס המלזי. הגילוי האוסטרלי מגיע לאחר שספינה סינית קלטה בשתי פעמים שונות אותות אקוסטים, שרבים סבורים מגיעים מהקופסה השחורה. האות השני נקלט במרחק של פחות משני ק"מ מהאות הראשון ונמשך כ-90 שניות. עתה ספינה בריטית בעלת מכשור מיוחד לקליטת קולות מפליגה לאזור להעמקת החיפוש וצפויה להגיע לאזור מחר. צפו בדברי יוסטון על התקדמות החיפושים:

החיפוש אחר חלקי המטוס ורמזים למה שאירע בו ממשיכים במלוא השאת, והידיעה אודות אותות אפשריים מהקופסה השחורה מעניקים תקווה מחודשת להבין מה קרה לטיסה 370 של חברת התעופה המלזית. אנגוס יוסטון, האחראי מטעם אוסטרליה על החיפושים אחר המטוס, הכריז היום (ראשון) שזוהי "התקדמות חשובה ומעודדת", אך גם הזהיר שהמידע טרם אומת לחלוטין. עוד הוא עדכן כי ציוד חיפוש תת ימי, הקשור לספינת צי אוסטרלית, קיבל גם הוא אותות שיכולים להיות מהקופסה השחורה. 12 מטוסים ו-13 ספינות נשלחו היום לתור אחר הקופסה השחורה בשלושה אזורי חיפוש עיקריים, המרוחקים כ-2,000 ק"מ מפרת.

דבריו של יוסטון שוללים את האזהרה שהעניק אתמול ובה קרא להתייחס בזהירות לדיווחים הסינים אודות אותות קוליים מהקופסה השחורה, שהגיעו אתמול. האיתות שהתקבל על ידי הספינה הסינית הוא בתדר 37.5 קילו-הרץ לשנייה - הזהה לזה המשודר על ידי הקופסאות השחורות של המטוס. חיות ימיות, בהן לווייתנים, או כלי שיט אחרים עלולים להביא להתרעות שווא. האוסטרלים מסרו כי אות דומה נקלט בשבוע שעבר בספינה בריטית, אך התברר כי לא הגיע מהמטוס. כמו כן, דווח כי מטוס של חיל האוויר הסיני המחפש אחר הטיסה שנעלמה הבחין בכמה עצמים לבנים צפים באזור החיפוש. כלי הטיס צילם את החפצים במשך כ-20 דקות. טייס אוסטרלי שהיה על המטוס הסיני העביר את המידע למרכז התיאום של החיפושים.

מיקום האותות שעשויים להיות מהקופסה השחורה

זהו השלב האינטנסיבי ביותר בחיפוש, מכיוון שידוע כי סוללות של מכשירי הקלטה על גבי מטוסים מחזיקות כחודש, כך שאלו הרגעים האחרונים בהם יכולים להיות משודרים מהם אותות. שלשום החלו החיפושים התת ימיים אחר המטוס, בעזרת טכנולוגיה שיכולה לסייע לאתר את האותות. רשויות אוסטרליה אמרו כי מאתר של חיל הים האמריקאי הוצמד לספינה של חיל הים המלכותי האוסטרלי, ובנוסף הצטרפה לחיפושים ספינת המחקר ההידרוגרפית הבריטית HMS Echo המצוידת ביכולות דומות. ביחד, יכסו השתיים נתיב שאורכו 240 קילומטרים.

מחר יימלאו 30 ימים מאז ניתק הקשר עם המטוס, שנעלם ממסכי המכ"ם פחות משעה לאחר שהמריא מקואלה לומפור לבייג'ין ב-8 במארס. המטוס מסוג בואינג 777 נקלט במכ"מים צבאיים בצד השני של מלזיה, וניתוח מידע לווייני הוביל את החוקרים לקבוע כי הוא התרסק בדרום האוקיינוס ההודי שעות לאחר מכן.

מסוק אוסטרלי, שלוקח חלק בחיפושים אחר המטוס המלזי האבודצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ