הבחירות הדמוקרטיות הגדולות בעולם מתחילות: נפתחו הקלפיות בהודו

שני שוטרים נהרגו בהתפוצצות מטען ליד אחת הקלפיות במזרח המדינה; הסקרים צופים שמועמד האופוזיציה השנוי במחלוקת יזכה במרבית הקולות; התוצאות - רק באמצע מאי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הקלפיות נפתחו הבוקר (שני) ברחבי הודו, בבחירות הדמוקרטיות הגדולות בעולם - 814 מיליון בעלי זכות בחירה, שיצביעו בכמה שלבים בחמשת השבועות הקרובים - כורח המציאות לאור גודלה העצום של המדינה. התוצאות צפויות להתפרסם ב-16 במאי. בצהרי היום נהרגו שני שוטרים במזרח הודו בהתפוצצות מטען. מורדים מאואיסטים מואשמים בהנחת המטען. השוטרים נהרגו בזמן שניסו לפרק את המטען המאולתר במחוז ביהאר. תשעה אנשים נוספים נפצעו.

בחירות בהודו נחשבות בדרך כלל חופשיות והוגנות, וגם בעלי הכוח במדינה לא מצליחים תמיד לקנות את ליבם של הבוחרים. אבל יש בכל זאת מספר אתגרים צפויים, כפי שהמטען שהתפוצץ יכול להעיד - קבוצות גרילה חמושות שמאיימות להפריע לבחירות באופן אלים. האיומים הללו הובילו לגיוס 25 אלף שוטרים ואנשי צבא לאבטח קלפיות שעלולות להיות בסיכון. לצד אלו אפשר למצוא מכשולים חברתיים כמו נאמנות בתוך קסטות, מסורת פטריארכית ונפוטיזם שלעתים קרובות משפיעים על דפוסי ההצבעה.

קלפי במג'ולי, אי במרכז נהר ברהמפוטרה, שבמחוז ג'ורהטצילום: אי-אף-פי

"הברית הפרוגרסיבית המאוחדת" (UPA) בראשות מפלגת הקונגרס וראש הממשלה מאנמוהן סינג עתידה לקבל 28% מהקולות לפי סקר אחד, ו-26.9% לפי הסקר השני. מפלגת האופוזיציה, מפלגת העם ההודית (BJP), ושותפותיה יקבלו כנראה את מירב הקולות בבחירות הכלליות שמתחילות היום, ובכך יגיע לקצו שלטון בן 10 שנים של מפלגת הקונגרס - כך עולה מתוצאות שני סקרי דעת קהל. הסקר הראשון חוזה ל-BJP 38% מהקולות, ומהסקר השני עולה כי מפלגת האופוזיציה תקבל 32.9% מהקולות.

ניצחון של BJP עשוי להיות בעל השלכות משמעותיות על מדיניות החוץ של הודו. עוזריו של מועמד המפלגה לראשות הממשלה, נרנדרה מודי, אומרים כי אם ייבחר הוא ינקוט קו נוקשה יותר בסכסוכים טריטוריאליים נגד סין ופקיסטאן. מודי, שב-12 שנות שלטונו נהנתה מדינת המחוז גוג'ראט מצמיחה כלכלית מהירה, מחזר אחרי מצביעים פוטנציאליים בהצבעה על הישגיו במאבק בביורוקרטיה ובמשיכת משקיעים בשנים שבהן שימש ראש ממשלת המדינה הזאת.

קלפי במג'ולי, שבמחוז ג'ורהט צילום: רויטרס

הממשלה הנוכחית בראשות סינג נפגעה מהמצב הכלכלי, ובעיקר מחוסר יכולתה להתמודד עם עליית המחירים והפסקת הצמיחה הכלכלית. האינפלציה במחירים הקמעוניים נשארה בשלוש השנים האחרונות כ-10%, בעיקר בשל מחירי המזון הגבוהים. הצמיחה ירדה לשפל של כ-5% לראשונה זה עשר שנים. ואולם, תדמיתו של מודי, לאומן הינדי, ממשיכה להיפגע מהמהומות הבין-דתיות שהתחוללו בגוג'ראט לפני כ-12 שנים, אז נהרגו יותר מאלף אנשים, רובם מוסלמים.

הצעירים בהודו מהווים נתח גדול באוכלוסייה - לפי מפקדי האוכלוסין, יותר מ-378 מיליון מ-814 מיליון בעלי זכות בחירה הם בני 18 עד 35. רבים מהם שאפתנים, מומחים בטכנולוגיה ומחויבים פוליטית, ולכן יש להם פוטנציאל גדול להשפיע על הבחירות. קולם של הצעירים הוא מגוון ובלתי צפוי במדינה של 1.2 מיליארד תושבים, אך מבחינות רבות, דעותיהם שונות מהקצה אל הקצה מדעות הוריהם וסביהם - הם גדלו בתקופה של הזדמנויות בינלאומיות, חדשנות טכנולוגית וצמיחה כלכלית מואצת. כוחם של צעירי הודו בולט בבנגלור, הנחשבת ללב הכלכלי הפועם של הכלכלה ולמוחה. היא אחת הערים הצעירות ביותר בהודו, כש-63% מתושביה הם מתחת לגיל 25.

ממתינות להצביע הבוקר בעיר דיברוגר, שבצפון מזרח הודוצילום: אי–פי

כלכלתה של הודו, שבעבר נהנתה מצמיחה מואצת, הואטה בשנים האחרונות אחרי עשר שנות שלטון של קואליציה בראשות מפלגת הקונגרס. מפלגת האופוזיציה, מפלגת העם ההודית, מתמקדת בנקודת התורפה הזאת, ומציגה את עצמה כמפלגה קפיטליסטית הדוגלת בעסקים. מפלגת הקונגרס, שבראשה עומדת בדרך כלל משפחת נהרו-גנדי, נחשבת יותר למפלגת רווחה המערבת רפורמות קפיטליסטיות עם הטבות לעניים. המפלגה החדשה, אאם אדמי - מפלגת האדם הפשוט - מושכת בהמוניהם סטודנטים וצעירים אחרים, הנמשכים למנהיג המפלגה ארווינד קג'יריוואל בשל תדמיתו כאדם שאינו שייך למערכת הפוליטית הקיימת ומצעו נגד השחיתות.

הצעירים בהודו חוששים בעיקר מאפשרויות התעסוקה שלהם: בשנים 2010-2005 נוספו בהודו פחות משלושה מיליון מקומות עבודה - הרבה פחות ממיליון מקומות העבודה החדשים הנחוצים בכל חודש כדי לאפשר תעסוקה לכל הסטודנטים. לצעירים שיצביעו לראשונה, זו תקופה של רפורמות כלכליות. ההכנסה השנתית לראש גדלה כמעט פי 3 בשנים 2010-2002, שבהם הפכה הודו ממדינה שדאגה בעיקר למזון ומגורים, למדינה שבראש סדר העדיפויות שלה נמצאים מקומות עבודה, אספקת חשמל ובניית תשתיות. אך העושר התחלק באופן לא שווה, ויצר פער בולט בין העשירים, החיים בפאר, לבין 400 מיליון ההודים החיים על הכנסה של פחות מדולר ורבע ביום.

פערים אלה בולטים עוד יותר בשל התפוצצות הטכנולוגיה. לפני 20 שנה היה לתושבים רק ערוץ טלוויזיה ממלכתי אחד, ולרובם לא היו טלפונים. היום יש במדינה מעל 200 ערוצי טלוויזיה, כ-40 מהם מוקדשים לחדשות בלבד, ולשלושה מארבעה הודים יש טלפון סלולרי. "בכפר שלי אין בתי שימוש, אבל לכל אחד יש סמארטפון וכולנו בודקים בכל רגע מה קורה במסע הבחירות", אמר הנמנתריי ביראדאר, בן 22, המתגורר במדינת המחוז קרנאטאקה שבה שוכנת העיר בנגלור.

בין אם הצבעת הצעירים תשפיע על התוצאה הסופית או לא, פרשנים מסכימים שהשתתפותם הופכת את הסצנה הפוליטית בהודו על פיה. "הדמוקרטיה ההודית נמצאת בשלב של התבגרות או התפתחות. היא מתפקדת בצורה מסוימת ב-30 השנים האחרונות ויש תגובת נגד לצורה הזאת", אמר ג'גדיפ צ'וקאר, יו"ר "האגודה למען רפורמות דמוקרטיות" השוכנת בניו דלהי. "אחרי כל הדיבורים על המצביעים הצעירים, המפלגות עושות כעת כמיטב יכולתן כדי להשיג את הקולות הצעירים האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ