בית המשפט העליון בהודו הכיר במגדר שלישי

"לכל אדם הזכות לבחור את מינו", קבעו השופטים. הפסיקה תחייב את הממשלה להקצות משרות ציבוריות ומקומות באוניברסיטאות לטרנסג'נדרים

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ו"הארץ"

בית המשפט העליון בהודו הכיר היום (שלישי) בטרנסג'נדרים כמגדר שלישי, ובפסיקה תקדימית קרא לממשלה להבטיח להם יחס שווה. פעילים אומרים כי בהודו ישנם מאות אלפי טרנסג'נדרים, אך משום שהם אינם מוכרים באופן חוקי, הם מופלים לרעה, חווים התעללויות ובמקרים רבים מידרדרים לזנות בכפייה.

"לכל אדם הזכות לבחור את המין שלו. ההכרה בטרנסג'נדרים כמגדר שלישי היא אינה סוגיה חברתית או רפואית, אלא עניין של זכויות אדם", קבעו שני שופטי בית המשפט העליון. "גם טרנסג'נדרים הם אזרחי הודו. רוח החוקה היא לעניק שוויון הזדמנויות לכל אזרח לממש את הפוטנציאל שלו, ללא תלות במעמד, דת או מגדר".

פסיקת בית המשפט באה בעקבות תביעה של קבוצת טרנסג'נדרים, שאינם מזהים עצמם כגברים או נשים. היא מכירה בקהילה כקבוצת מיעוט, ומנחה את הרשויות להפעיל מדיניות שתשפר את מצבם הסוציו-אקונומי. בין היתר תחוייב הממשלה לספק לטרנסג'נדרים מכסות של עבודות במגזר הציבורי ומקומות בבית ספר ובאוניברסיטאות.

לאקסמי נרייאן טריפתי, ממנהיגי מאבק הטרנסג'נדרים להכרהצילום: אי–פי

עורכי הדין של העותרים אמרו כי המשמעות היא שכל מסמכי הזיהוי, בהם תעודת לידה, דרכון ורשיון נהיגה, יכירו במין שלישי, לצד גבר ואישה. בשל הקושי להתקבל לעבודה ולרכוש חינוך, טרנסג'נדרים רבים שהפכו מגברים לנשים - המכונים בהודו "היג'רות" - חיים בשולי החברה, במקרים רבים בעוני, ונאלצים לעבוד בתעשיית המין או לקבץ נדבות.

פשעי שנאה במדינה השמרנית שכיחים, אומרים פעילים, אך רק מעטים מהם מדווחים בשל חוסר הטיפול הראוי מצד הרשויות, ובתי חולים לעתים מסרבים לקבל אותם. פעילה מוכרת לזכויות הטרנסג'נדרים, לאקסמי נרייאן טריפתי, אמרה כי הפסיקה היא צעד גדול לקראת סיום האפלייה. "השופטים קבעו כי האומה יכולה להתקדם רק לאחר שתעניק את הזכויות לכל אזרחיה. היום אני מרגישה אזרחית גאה של הודו".

הודו היא אינה המדינה הראשונה המכירה במין שלישי. נפאל עשתה צעד דומה ב-2007, ובשנה שעברה הגירה בנגלדש במין שלישי.

טרנסג'נדרים חוגגים בעקבות הפסיקה ברחובות נגפור, הודוצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ