תנאי מזג האוויר מקשים על איתור נעדרים מהמעבורת הדרום קוריאנית שטבעה

קרובי משפחה של הנעדרים מספרים על הודעות טקסט שקיבלו מיקיריהם בבטן הספינה; החיפושים אחר 278 הנוסעים נמשכים חרף התנאים הקשים

אי־פי, "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי, "הארץ"

זרמים חזקים, גשם, ראות לא בהירה וקרקעית ים בוצית הקשו על החיפושים אחר 278 הנוסעים הנעדרים של המעבורת הדרום קוריאנית, שטבעה אתמול (רביעי). תשעה אנשים - ביניהם חמישה תלמידים, שני מורים ואחת מאנשי הצוות של המעבורת - נמצאו מתים. היום צפוי לעלות מניין ההרוגים לאור הזמן הרב שעבר מאז ששקעה הספינה, מה שהותיר את מי שטרם ניצל לכוד בתוך המעבורת או מצוי במים קרים בטמפרטורה של 12 מעלות צלזיוס, שחשיפה אליה למעלה מ-90 דקות גורמת להיפותרמיה.

עד כה, 179 נוסעים מתוך 475 האנשים שהיו על סיפון המעבורת, חולצו בבטחה. סמוך לשעה 04:00 (שעון מקומי) אתמול, התקבלו במשמר החופים של דרום קוריאה אותות מצוקה מספינת הנוסעים, לאחר שזו החלה לשקוע מסיבה שטרם ידועה. הספינה, שהייתה בדרכה לאי הגעשי ג'ג'ו, נשאה על סיפונה גם 150 כלי רכב. 325 מהנוסעים היו תלמידי אותו בית ספר תיכון, שהיו בדרכם לטיול. המעבורת הפליגה ביום שלישי בהפלגת לילה בת 14 שעות. שלוש שעות לפני שהיתה אמורה להגיע, נשלחו ממנה אותות מצוקה אחרי שהספינה נטטה על צידה.

צוללן מחברה פרטית קופץ למים לתור אחר ניצוליםצילום: רויטרס

נוסעים שהיו לכודים בתוך הספינה הטובעת שלחו הודעות טקסט לקרוביהם, בהם כתבו שהם חיים ומבקשים עזרה, כך נמסר בגופי תקשורת שונים. "אני באמת אוהב את כולכם", כתב אחד התלמידים ל-30 חברי חוג התיאטרון שלו, "אם עשיתי משהו לא טוב למישהו מכם, סלחו לי". אמא אחרת סיפרה שביתה כתבה לה "זו אולי ההזדמנות האחרונה להגיד לך שאני אוהבת אותך", היא שלחה לה הודעה בחזרה אבל לא קיבלה תשובה.

רבים מהקרובים חלקו את הודעות הטקסט שהם קיבלו מקרוביהם הטובעים בתקשורת הדרום קוריאנית. "אני בחיים, יש כאן תלמידים חיים. בבקשה תצילו אותנו במהירות", הקריא אחד האבות את הודעת הטקסט שבנו שלח לו, כפי שצוטט בסוכנות הידיעות רויטרס. אביו מאמין שבנו עדין בחיים, בתוך כיס אוויר שנוצר בספינה הטבועה. "אני לא יכול לראות כלום, חשוך כאן לחלוטין", נכתב בהודעה אחרת שאחד התלמידים שלח לאימו, כך על פי הסי־אן־אן, "אנחנו עדין לא מתים, אז בבקשה תעבירי הלאה את ההודעה הזו".

צוות החיפוש כולל 400 איש, שממשיכים לחפש אחר ניצולים. דובר משמר החופים של דרום קוריאה, קים ז'ה-אין, אמר שביומיים הקרובים צפויות להצטרף לחיפושים שלוש ספינות עם מנופים שיסייעו גם בהוצאת המעבורת מהמים. מתוך מחשבה להזרים חמצן לתוך הספינה כדי לסייע לניצולים, צוללנים מנסים להיכנס לתוך המעבורת השקועה, אבל הזרמים לא מאפשרים להם להיכנס פנימה.

עוד אמר דובר משמר החופים שרב החובל של המעבורת, לי ג'ונג-סיאוק, נחקר במשטרה, אבל לא מסר פרטים או השערות לסיבת הטביעה. קים הכחיש דיווחים קודמים של סוכנות הידיעות יונהאפ לפיהם המעבורת פנתה סיבוב חד מדי בזמן שהיתה אמורה לעשות סיבוב איטי, ולכן התהפכה על צידה. הוא גם סירב להגיב לשאלה האם המעבורת סטטה ממסלולה.

כשפניו מכוסות בחולצה, אמר רב החובל עצמו לעיתונאים "אני ממש מצטער ומתבייש. אני לא יודע מה לומר". היום ייפגשו אנשי משמר החופים ומומחים ימיים כדי לנסות להבין כיצד המעבורת טבעה. זו מעבורת עצומה, בגובה 146 מטר, שיכולה לשאת 900 איש על סיפונה.

קו בון-הי, נוסע בן 36 שהיה על הסיפון בנסיעת עסקים, סיפר לסוכנות הידיעות אי־פי שנוסעים רבים היו לכודים בתוך הספינה בגלל שהיה קשה לשבור את החלונות וכי החילוץ לא התבצע באופן יעיל. "לבשנו אפודי מגן, היה לנו מספיק זמן", הוא אמר ממיטתו בבית החולים במוקפו, היכן שקיבל טיפול רפואי לפציעות קלות שהיו לו, "אם אנשים היו קופצים למים, היה אפשר להציל אותם". על פי דיווחים שהתפרסמו באי־פי, הנוסעים התבקשו להישאר היכן שהם בתוך המעבורת, גם אחרי שהספינה החלה לטבוע.

יונג סיאוק, אחד מאנשי הצוות על הסיפון, בן 58, שניצל יחד עם 12 אנשי צוות נוספים ורב החובל ביניהם, אמר שמאמצי החיפוש היו קשים בגלל הנטייה החדה של הספינה. "לא יכולנו לזוז צעד אחד, המדרון היה גדול מדי", הוא אמר לסוכנות הידיעות אי־פי.

תלמידים בודקים את הסלולרים שלהם לעדכונים אחר חבריהם הנעדריםצילום: אי–פי
לי ג'ונג-סיאוק, רב החובל של המעבורת הטובעת, נחקר במשטרהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ