חקירת אסון המעבורת בדרום קוריאה: הוגשה בקשה לעצור את הקברניט

החקירה מתמקדת בפנייה שביצע כלי השיט לפני שהתהפך, ובשאלה אם הצוות נטש את נוסעיו. סגן מנהל בי"ס שחולץ התאבד: חש אשמה על כך שנותר בחיים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

חקירת אסון המעבורת בדרום קוריאה מתמקדת בפנייה החדה של כלי השיט לפני שהחל לנטות על צד אחד. כמו כן, החוקרים מנסים לברר אילו הוראה מהירה יותר של הקברניט להתפנות מהאנייה היתה עשויה להציל יותר חיים. נכון להיום (שישי) עדיין 270 נעדרים, והחשש הוא כי הם טבעו למוות. במקביל, התביעה והמשטרה ביקשו היום מבית משפט להוציא צווי מעצר לקברניט המעבורת ולשני חברי הצוות האחרים.

מידע ראשוני לגבי האירועים שייתכן שהביאו לטביעה הטראגית החל להתפרסם. החוקרים אמרו כי התאונה התרחשה בעת פנייה חדה שביצע כלי השיט, ועתה נבדק אם היה זה הקצין השלישי שהורה על פנייה חדה מדי שגרמה להתהפכות. מדובר בצעיר בן 26, בעל שנת ניסיון בפיקוד על ספינות ועם חמישה חודשים על סיפון המעבורת.

כמו כן, לא ברור אם האנייה ביצעה את הפנייה באופן מתוכנן או בגלל סיבה חיצונית כלשהי. עניין נוסף הנבדק הוא אם הקברניט, לי ג'ון סוק, בן 68, ושני אנשי הצוות האחרים נמלטו מכלי השיט, ולא עשו די כדי לשמור על חיי הנוסעים.

בנוסף מסרה המשטרה הקוריאנית כי סגן מנהל בית הספר התיכון, שעמד בראש קבוצה של 325 תלמידים שהיו על המעבורת וניצל, נמצא תלוי היום על עץ בג'ינדו, אי הנמצא ליד מקום טביעת המעבורת, ושאליו נלקחו הניצולים. במכתב ההתאבדות הוא כתב כי הוא חש אשמה על כך שהוא נותר בחיים, בעוד שיותר מ-200 מתלמידיו נעדרים.

קרוב משפחה של נוסע נעדר עם איש משמר החופים הדרום קוריאני, היוםצילום: רויטרס

מלבד מקרה ההתאבדות אישרו הרשויות כי 28 בני אדם נספו בטביעת המעבורת "סוול", שטבעה שלשום. גורמים רשמיים מסרו כי 179 בני אדם חולצו בשלום מכלי השיט, וכ-270 עדיין נעדרים. ככל שפוחתים הסיכויים למצוא ניצולים נוספים בחלוף הזמן, התקרית מתבררת כאחד האסונות הגדולים בתולדות דרום קוריאה, בייחוד לנוכח האובדן של נערות ונערים רבים, בני 16 ו-17.

מה שידוע עד כה הוא שהאנייה יצאה מהנמל אינצ'און שבצפון-מערב המדינה ביום שלישי בדרכה לנופש באי ג'ג'ו. עליה היו באותה השעה 475 בני אדם על סיפונה. היא התהפכה בתוך שעות מאות המצוקה שהשמיע הצוות לבקרי החוף. בתוך זמן קצר התחתית הכחולה שלה בלטה מעל פני המים. עד שעות הבוקר היום (שעון ישראל) נעלם כל כלי השיט, וצוותי החילוץ הציבו שני מצופים ענקיים כדי לסמן את האזור.

כמו כן, צוללנים חיברו שקי אוויר תת-מימיים למעבורת, השוקלת 6,852 טון, כדי למנוע ממנה לשקוע עוד בתוך הים, כך מסר משרד ההגנה של סיאול. משמר החופים מסר כי הצוללנים גם החלו להזרים אוויר לתוך הספינה בניסיון לתת עוד אוויר לניצולים, שייתכן כי נותרו בתוך המעבורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ