ארמניה דוחה את התנצלות ארדואן: "טורקיה עדיין דבקה בהכחשה"

למרות ההתבטאות ההיסטורית של ראש ממשלת טורקיה, נשיא ארמניה עדיין מתעקש שהודעתו היא "התגלמות ההכחשה וההדחקה של רצח העם"

ד־פ־א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד־פ־א

ארמניה טענה אתמול שטורקיה ממשיכה לדבוק ב"בהכחשה מוחלטת" של רצח העם הארמני במלחמת העולם הראשונה. זו היתה התגובה הרשמית להצהרה הפייסנית ביותר של אנקרה עד כה בנושא. ויגן סרקיסיאן, יועץ לנשיא ארמניה סרז' סרגסיאן, אמר שהודעת ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן היא בבחינת "התגלמות ההכחשה וההדחקה של רצח העם".

הוא הוסיף שהמחווה הטורקית "מכילה את כל העמדות של התועמלן הטורקי: השמת הקורבן והתליין באותו הסל, אי־הפרדה בין הסיבה והתוצאה וקריאה לבחינה מחודשת של עובדות היסטוריות".

שלשום פרסם ארדואן הודעה בתשע שפות, כולל ארמנית, שבה הביע צער על אלה שקיפחו את חייהם במלחמה, ומסר את תנחומיו לנכדי הארמנים שמתו: "מיליוני אנשים מדתות וקבוצות אתניות שונות מתו במלחמת העולם הראשונה". בדברי ארדואן נאמר כי "אי אפשר להתווכח" על כך שבשנים האחרונות של אימפריה העותמאנית היו מלאות סבל עבור טורקים, כורדים, ערבים, ארמנים ומיליוני אזרחים עותמאנים אחרים, ללא קשר לדתם או למוצאם האתני.

"העובדה שהצדדים סבלו תופעות בלתי אנושיות כמו גירוש בעת מלחמת העולם הראשונה אינה אמורה למנוע מהטורקים ומהארמנים לבנות חמלה הדדית אלה כלפי אלה", הוסיף ארדואן. ראש ממשלת טורקיה, ששבר בכך טאבו בארצו, שבה הטרגדיה הארמנית לא נדונה בגלוי, לא השתמש במלים "רצח עם".

מפגינים ארמנים שורפים את דגל טורקיה, שלשום צילום: רויטרס

נשיא ארמניה סרגסיאן פרסם הצהרה שבה הדגיש את אובדנם של 1.5 מיליון הארמנים "שנרצחו רק מפני שהיו ארמנים". הוא הוסיף בדבריו: "היורשת של טורקיה העותמנית ממשיכה במדיניות ההכחשה המוחלטת של קודמתה. אנו סבורים שהכחשה של פשע היא המשך ישיר של אותו פשע עצמו".

עם זאת, אמר הנשיא סרגסיאן: "איננו רואים בחברה הטורקית אויבת שלנו" והודה לטורקים שסייעו לארמנים בשנות המלחמה: "אלוהים, ברך את זכר מי שהושיטו יד ועזרו לבני עמנו תוך סיכון חייהם וחיי בני משפחותיהם".

ארה"ב קיבלה בברכה את הכרזתו של ארדואן ואמרה שהיא מקווה שהדבר יקדם את הפיוס בין הטורקים לארמנים. "אנו מברכים את הכרזתו הפומבית ההיסטורית של ראש הממשלה ארדואן המכירה בסבלם של ארמנים ב–1915", אמרה דוברת משרד החוץ, ג'ן פסאקי. ארה"ב רואה בזה סימן חיובי לכך שעשויה להיות "הכרה מלאה, כנה וצודקת בעובדות", הוסיפה.

טורקיה מתעקשת וטוענת שמספר ההרוגים הארמנים היה קטן מזה שאלה מציגים, ושבזמן המלחמה הסבל היה נחלתם של כל הצדדים. צרפת וכמה ממדינות אירופה מכירות ברצח העם הארמני, כמו גם קנדה וכמה מדינות מאמריקה הלטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ