בצל איום הניסוי הגרעיני: צפון קוריאה פתחה בתרגיל צבאי נוסף

התרגיל יכלול ירי ארטילרי ליד שני איים מאוכלסים של דרום קוריאה. צבא הדרום מסר: "אנו ערוכים באופן מלא". בתרגיל דומה ב-2010 נהרגו 4 בני אדם באיים

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ו"הארץ"

צפון קוריאה פתחה הלילה (שלישי) בתרגיל צבאי ליד הגבול הימי עם דרום קוריאה. המדינה הקומוניסטית הודיעה לשכנתה כי התרגיל יתקיים ליד שני איים מאוכלסים של הדרום. עד כה נראה כי לא נורתה תחמושת אל מעבר לקו הגבול. "הצפון הודיע לנו כי יקיים תרגיל באש חיה מצפון לגבול, ליד האיים יונפיונג ובנגניונג", מסר דובר של משרד ההגנה בסיאול.

בתרגיל הצבאי הקודם, בחודש שעבר, נורו יותר מ-100 פגזים ורקטות אל מעבר לקו התיחום הימי. צבא דרום קוריאה ירה בתגובה לשטח צפון קוריאה. דובר צבא הדרום אמר כי הכוחות באזור "ערוכים באופן מלא" לקראת התרגיל.

האזור שמדובר בו היה בעבר מוקד לחיכוך בין שתי המדינות, בעיקר משום שהאו"ם מתח את קו הגבול הימי לאחר מלחמת קוריאה, אך פיונגיאנג מעולם לא הכירה בו. ב-2010 ירתה המדינה הקומוניסטית פגזים לאי יונפיונג והרגה שני נחתים מצבא הדרום ושני אזרחים. הטענה היתה אז כי הסיבה לירי היא תמרונים צבאיים שעשתה דרום קוריאה.

1. האי יונפיונג. 2. האי בנגנפיונג. 4. נמל התעופה אינצ'ון. 5. סיאולצילום: Amble, Tomchen1989

ברשת בי-בי-סי הזכירו כי מוקדם יותר באותה השנה טבעה ספינת מלחמה של צי הדרום ליד האי בנגניונג, ו-46 אנשי צוותה נספו. סיאול טוענת כי צפון קוריאה הטביעה את כלי השיט בטורפדו, אך פיונגיאנג מכחישה כל קשר למקרה.

התרגיל הצבאי שנפתח הלילה מתקיים על רקע צילומי לוויין שהתפרסמו לאחרונה, ובהם נראה כי צפון קוריאה מתכננת ניסוי גרעיני. צבא דרום קוריאה מסר כי היתה באחרונה "פעילות רבה" באתר הניסוי של הצפון "פונגיה-רי". אם אכן תעשה המדינה הקומוניסטית את הניסוי, יהיה זה הניסוי הגרעיני הרביעי שלה (הקודמים היו ב-2006, ב-2009 וב-2013).

ברקע הדברים גם ביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה באזור, שבשבוע שעבר. אובמה הביע עמדה תקיפה כלפי צפון קוריאה, והזכיר למדינה הקומוניסטית את "העוצמה הצבאית" של ארה"ב. האמירה הזו גררה תגובה גסה של המצפון, ולפיה נשיאת דרום קוריאה פארק גון הייה היא "זונה" המתחנפת ל"סרסור" שלה, הנשיא אובמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ