תאילנד: בחירות בפעם השנייה בתוך שנה

ההצבעה השנייה תיערך ביולי. ביהמ"ש ביטל את תוצאות הבחירות הקודמות לפרלמנט, שבהן חיבלו מפגיני האופוזיציה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ממשלת תאילנד ורשויות הבחירות במדינה הסכימו אתמול (רביעי) לערוך בחירות חדשות ב-20 ביולי, בניסיון להביא לסיום את המשבר הפוליטי. אולם, מפגיני האופוזיציה שחיבלו בהצבעה הקודמת שנערכה בתאילנד השנה הודיעו כי ההחלטה על הבחירות החדשות אינה מקובלת עליהם, וכי ינסו לתפוס את השלטון.

ועדת הבחירות של תאילנד הודיעה על התאריך החדש לאחר פגישה עם ראשת הממשלה יינגלוק צ'ינאווט וחברים אחרים בבממשלתה. הוועדה תיפגש שוב בעוד שבוע כדי לנסח צו שיוגש לאישורו הסמלי של המלך פומיפון אדוניאדיי.

בית המשפט לענייני חוקרה ביטל בחודש שעבר את תוצאות הבחירות לפרלמנט שנערכו ב-2 בפברואר בנימוק כי לא עמדו בדרישות החוק. הסיבה לכך היתה כי מפגיני האופוזיציה הפריעו להליך הרשמת המועמדים והמפלגות ולהצבעות בחלק גדול של הקלפיות. המפגינים קוראים כבר חודשים לצ'ינאווט לפרוש ולאפשר למועצה לא נבחרת לנהל את ענייני המדינה, לערוך רפורמות נגד השחיתות ולסלק את השפעת משפחתה מהפוליטיקה.

עצרת מחאה של האופוזיציה בתאילנד הקוראת לפיטורי ראשת הממשלה, אתמולצילום: אי–פי

האופוזיציה, המייצגת בעיקר את המעמדות הגבוהים המרוכזים בבירה בנגקוק, מרוכזת סביב ארגון ששמו "הוועדה העממית לרפורמה דמוקרטית". כמו כן, רבים מאנשיה מזוהים עם המפלגה הדמוקרטית, שלא הצליחה כבר שנים לנצח בבחירות. בכל מערכות הבחירות מאז תחילת העשור הקודם ניצחו מפלגות פופוליסטיות של המיליארדר טקסין צ'ינאווט, אחיה של ראשת הממשלה, או מפלגות המזוהות עמו. האופוזיציה הדגישה כי לא תסכים לבחירות חדשות עד לעריכת הרפורמות.

מנהיג המחאה סותהפ תאוגסובאן אמר בנאום כי אנשיו יוצאים "לשלב האחרון" של המאבק וייקחו את השלטון בכוח ב-14 במאי כדי להקים "ממשלה של העם". הוא השמיע הצהרות דומות בחודשים האחרונים, שאותן נימק בהיעדר הלגיטימיות של ממשלת יינגלוק, אף שמפלגתה החזיקה במרבית מושבי הפרלמנט בטרם פוזר. "אדגיש שוב ושוב שאנחנו, המסות האדירות של האזרחים, נקדם רפורמות בתאילנד לפני עריכת בחירות. אף הצעה אחרת לא צריכה לעלות", אמר.

לפני הכרזת ועדת הבחירות כתבה ראשת הממשלה בדף הפייסבוק שלה: "אני מקווה באמת שהמדינה תשתחרר מהעימות, שכל צד יוכל לדבר בנועם, ושנוכל לערוך בחירות במסגרת חוקתית כדי שתהיה לנו בקרוב ממשלה שהעם באמת רוצה". תאילנד מצויה בסכסוך פוליטי עמוק ומתמשך מאז ההפיכה הצבאית ב-2006 שבה הודח טקסין צ'ינאווט. מתנגדי הממשלה טוענים כי הוא זה ששולט בפועל בממשלה ממקום מושבו בגלות.

יינגלוק צ'ינאווט, ראשת ממשלת תאילנדצילום: אי-אף-פי

בחצי השנה האחרונה נהרגו יותר מ-20 בני אדם במדינה ומאות נפצעו. בשבוע האחרון נערכו ניסיונות למצוא פתרון לשיתוק הפוליטי. אבהיסיט וג'ג'יבה, מנהיג המפלגה הדמוקרטית, נפגש עם ראש ועדת הבחירות, קצינים בצבא, בכירים בשירות הציבורי ועם פוליטיקאים כדי להעלות רעיונות, שלדבריו עשויים להוריד את מפלגת המתיחות. מאז דצמבר, אז התפזר הפרלמנט, שולטת יינגלוק בתאילנד בסמכויות מוגבלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ