מלזיה מכחישה שטרוריסטים נעצרו בחשד לקשר להיעלמות המטוס

המשטרה מסרה כי 11 טרוריסטים שנעצרו במלזיה חשודים שניסו לגייס לוחמים לסוריה ואינם קשורים למטוס; היום ייערכו הלוויות הראשונות להרוגי המטוס

"הארץ" ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ" ורויטרס

משטרת מלזיה הכחישה הבוקר (ראשון) דיווחים בצהובונים בריטים, לפיהם 11 טרוריסטים הקשורים לאל־קאעדה נעצרו בחשד לקשר להיעלמות טיסת מלזיה אירליינס. "אלו שטויות, אין לכך כל קשר למטוס", אמר טאן סרי חאליד אבו באקר, בכיר במשטרה, לעיתון הסטאר המלזי.

לדבריו הטרוריסטים, שנעצרו בערים המלזיות קדה וסלנגור, קשורים לפי החשד לרשתו שפועלות בסוריה ובדרום הפיליפינים ותכננו לשלוח לוחמים מלזים לדמשק. חאליד אמר כי המשטרה תחקור את האפשרות שהקבוצה גייסה סטודנטים זרים באמצעות הרשתות החברתיות, ואמר כי מעצרים נוספים ייערכו בקרוב.

היום ייערכו ההלוויות הראשונות להרוגי הנוסעים שהיו על סיפון הטיסה MH370, שנעלמה ב–8 במארס כשהיתה בדרכה מקואלה לומפור לבייג'ין, בעוד הרשויות המלזיות הפצירו בסוף השבוע בקרובי ההרוגים לעזוב את מרכזי התמיכה שהוקמו מיד לאחר האסון.

קרוב משפחה של אחד הנוסעים בבית המלון בו ממתינות המשפחות בבייג'ין, ביום שישיצילום: רויטרס

קרובי משפחה וחבריו של רוד ומרי בורוס, שניים מבין שישה אוסטרלים שהיו בטיסה, יערכו היום טקס בעיר בריזביין, כך לפי הצהרה בשם המשפחה ששוחררה על ידי המשטרה ביום שישי. המשפחה, נמסר, מבקשת "לכבד את פרטיותם בעת הקשה הזאת".

ההודעה באה יממה לאחר שמלזיה שחררה את הדו"ח המפורט ביותר עד כה על היעלמות הטיסה, המתאר את המסלול בו טס המטוס לפי הערכות לאחר שסטה ממסלולו, והבלבול שלאחר היעלמותו. הדו"ח מראה עיכוב של ארבע שעות בין הסימן הראשון לכך שאבד הקשר עם המטוס, וההחלטה לפתוח בחיפושים.

על אף החיפושים באוויר, בים ומתחת למים, שהיו האינטנסיביים ביותר בתולדות התעופה המסחרית, לא נמצאו כל שרידים למטוס. שמונה שבועות לאחר שנעלם, מלזיה אירליינס הודיעה כי תסגור את מרכזי הסיוע שהקימה בבייג'ין ובקואלה לומפור למשפחות 239 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על המטוס, רבים מהם מסין.

ביום שישי, אמר סגן שר החוץ של מלזיה כי הגיעה העת שקרובי הקורבנות יהיו "ריאליסטים". "כולנו, בני המשפחות והעולם כולו, מחכים לתשובה", אמר חמזה זאינודין במסיבת עיתונאים. לדבריו חברת התעופה דאגה ותמכה במשפחות בבייג'ין במשך 55 ימים. "וזוהי הסיבה שהגיע הזמן עבורנו לקבל את המציאות, שבני המשפחות צריכים לחזור ולחכות לתשובה בבתיהם".

גורמים במלזיה אמרו כי המשפחות יעודכנו בפרטי החיפוש ויקבלו פיצוי הולם. כמה משפחות בבייג'ין עזבו לביתם, אך אחרים התעקשו להשאר. "אתם חושבים שאני אעזוב? כמה דברים נצטרך לעשות אם נשוב הביתה? איך יהיו החיים לאחר שנחזור", אמר וואנג באו'אן, אביו של אחד הנוסעים. "חיינו נהרסו. לא נוכל לעמוד בפני קרובינו אם נחזור". קרוב משפחה אחר, ז'אנג יונגלי, אמר: "מלזיה אירליינס הבטיחו שהם לא יבקשו מהמשפחות לעזוב את מלון לידו עד שיבינו מה קרא וימצאו את המטוס. עכשיו הם חוזרים בהם".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ