פעם שלישית בעשור |

בית משפט לחוקה בתאילנד הדיח את ראשת הממשלה

לפי הפסיקה, יינגלוק צ'ינוואט השתמשה לרעה בסמכויותיה. ההחלטה היא שלב נוסף במאבק בין הממשלה לאופוזיציה בתאילנד ועלולה להביא למהומות

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

בית המשפט החוקתי של תאילנד שוב גורר את המדינה אל סף תהום: שופטי בית הדין הגבוה במדינה פסקו על הדחת ראשת הממשלה, יינגלוק צ'ינאווט. הפסיקה, לפיה יינגלוק הורשעה בשימוש לרעה בסמכותה, צפויה להגביר את אי היציבות במדינה, שמשותקת כבר חודשים רבים בעקבות הפגנות נגד הממשלה המכהנת.

כמו בשני המקרים הקודמים בהם החליט בית המשפט להדיח ראש ממשלה מכהן, גם הפעם צפויים חברי "החולצות האדומות", תומכי יינגלוק ואחיה ראש הממשלה הגולה תקסין צ'ינוואט, לצאת לרחובות נגד ההחלטה. העימותים שפרצו בעקבות ההדחות הקודמות הביאו למרחץ דמים ברחובות בנגקוק, והחשש הוא שתאילנד צפויה להתמודד עם התנגשויות דומות בימים הקרובים.

העימות הנוכחי הוא סיבוב נוסף בסכסוך שמטלטל את תאילנד מאז 2006. מצד אחד ניצבים "החולצות הצהובות" - מעמד הביניים והאליטה בבנגקוק, שזוכים לגיבוי מערכת המשפט ונמצאים כיום באופוזיציה. מנגד "החולצות האדומות": תומכיהם של יינגלוק ואחיה תקסין - שנהנים מתמיכת האוכלוסייה הכפרית.

המשבר הנוכחי החל באוקטובר שעבר, בעקבות ניסיונה של הממשלה להעביר הצעת חוק לחנינה כללית, שתאפשר לתקסין לשוב למדינה. הצעת החוק השנויה במחלוקת נפלה בסנאט, אבל המחאה נגד הממשלה שהעלתה אותה לא שככה. מאז תחילת גל המחאה הנוכחי נהרגו בתאילנד יותר מ-20 בני אדם ומאות נפצעו. בדצמבר הורתה יינגלוק לפזר את הפרלמנט ולערוך בחירות, ומאז היא שולטת כראשת ממשלה זמנית עם סמכויות מוגבלות.

לצד יינגלוק הודחו עוד תשעה שרים בממשלתה שהורשעו במעורבות בפרשה. על פי בית המשפט ההחלטה של ראשת הממשלה להעביר מתפקידו את ראש המועצה לביטחון לאומי, לפני כשלוש שנים, נעשתה בניגוד לחוק ובהתאם ל"אג'נדה סמויה". מפלגת השלטון "פואה תאי" ("למען התאילנדים") הודיעה כי שר המסחר וסגן ראש הממשלה, ניוואתמרונג בונסונגפאיסאן, יימלא את מקומה עד הבחירות, שבשבוע שעבר הוחלט כי יתקימו ב-20 ביולי. פסיקת בית המשפט אינה יוצרת ואקום מוחלט בשלטון, כמו בפעמים קודמות בהם החליט בית המשפט על הדחת ראש הממשלה. 26 מתוך שרי הממשלה נותרו במושביהם, ומפלגתה של יינגלוק תוכל להמשיך לשלוט עד הבחירות.

ראש הממשלה החדש, ניוואתמרונג, היה בכיר באחת מחברותיו של תקסין לפני שמונה לשר המסחר. מינויו נתפש בידי האופוזיציה כהוכחה נוספת לכך שראש הממשלה הגולה עדיין מתערב בענייני המדינה. "הדחת יינגלוק היא צעד משמעותי, אבל לא יספיק כדי להביא לפתרון המשבר", אמר לסוכנות ד-פ-א תיטינאן פונגסודהיראק, פרשן פוליטי בכיר בתאילנד.

לפי תומכי יינגלוק, הפסיקה היא החלטה פוליטית של האליטות המעוניינות להביא לחילופי שלטון, לאחר שההפגנות נגד הממשלה לא הצליחו לגרום לראש הממשלה לעזוב את תפקידה. חברי "החולצות האדומות", מתכננים לערוך עצרת תמיכה המונית ביינגלוק בשבת, והחשש הוא שההפגנה תצית מחדש את האלימות במדינה.

בעימותים קודמים בין המחנות תמך הצבא, שהדיח את תקסין ב-2006, בחברי "החולצות הצהובות". אולם מאז פריצת סיבוב העימותים הנוכחי ניסו ראשי הצבא לשמור על נייטרליות בעימותים, וכאשר נאלצו להפעיל כוח הוא הופעל כלפי שני המחנות. לא ברור אם נייטרליות זו תישמר עתה כשחברי "החולצות האדומות" צפויים לצאת להפגין.

פסק הדין הנוכחי הוא שלב נוסף בעימות הפוליטי-משפטי בין המחנות השונים בתאילנד. בחודש שעבר ביטל בית המשפט לחוקה את תוצאות הבחירות שנערכו ב-2 בפברואר, בנימוק שההצבעה לא עמדה בדרישות החוק. האופוזיציה החרימה את הבחירות ומפגינים הפריעו להליך ההצבעה התקין – שיבושים שעמדו בבסיס החלטת בית המשפט לבטל את התוצאות. בשבוע שעבר החליטו הממשלה וועדת הבחירות בתאילנד על תאריך בחירות חדש, אולם האופוזיציה כבר הודיעה כי היא מתנגדת להצבעה.

שורשי המשבר נטועים ב-2006, אז הודח בהפיכה צבאית תקסין - מיליארדר שעשה את הונו בתקשורת וכבש את כס ראש הממשלה. ב-2008, שנתיים לאחר הדחתו, הוא נמלט מהמדינה. זמן קצר לאחר מכן הוא הורשע שלא בפניו בשחיתות. למרות שתקסין או בעלי בריתו ניצחו במרבית מערכות בחירות במדינה בעשור האחרון, מערכת המשפט הצרה את צעדיהם פעם אחר פעם. מאז ההפיכה ב-2006 פסיקות בית המשפט הביאו להדחת שני ראשי ממשלה, פירקו ארבע מפלגות ואסרו את השתתפותם בפוליטיקה של 220 אישי ציבור.

מפלגתו של תקסין ניצחה בבחירות הכלליות בדצמבר 2007. אולם שנה לאחר מכן החל גל מחאה של חברי "החולצות הצהובות", בעקבותיו אסר בית המשפט לחוקה על ראש הממשלה סומצ'אי וונגסאוואט לעסוק בפוליטיקה למשך חמש שנים והורה לפרק את מפלגת השלטון. פסיקת בית המשפט הביאה לעלייתו לשלטון של מנהיג האופוזיציה אבהיסיט וג'אג'יבה. במארס 2010 חידשו חברי "החולצות האדומות" את מחאתם נגד השלטון, ובעשרה שבועות של מהומות נהרגו כמעט מאה בני אדם.

ביולי 2011 נערכו בתאילנד בחירות חדשות, ובהן ניצחה יינגלוק ברוב מוחץ. בשלוש שנותיה כראשת ממשלה המשיכה יינגלוק את המדיניות הכלכלית הפופוליסטית של אחיה. אולם, לאחר שנים רבות בהן היתה אחת הכלכלות בעלות קצב הצמיחה המהיר באסיה - מתחילה המדיניות לגבות מחיר מכלכלת תאילנד. ב-2010, שנה לפני בחירתה של יינגלוק, עמדה הצמיחה על 7.8%. ב-2012 היא ירדה ל-6.5%. בחודשים האחרונים סובלת כלכלת תאילנד מקיפאון בהשקעות. בעקבות כך הודיע בשבוע שעבר משרד האוצר בבנגקוק על הורדת תחזית הצמיחה ל-2014, בפעם השנייה תוך חודש, ל-3.1% בלבד. בשלהי דצמבר הודיע משרד האוצר בתאילנד כי הצמיחה הצפויה תרד מ-5.1% ל-4%.

התמיכה הנרחבת של יינגלוק ותקסין מתבססת על המחוזות הכפריים בצפון ובצפון-מזרח תאילנד. שיעור העוני בתאילנד, ש-60% מתושביה הם כפריים, הוא אמנם מהנמוכים באסיה (8.1% לפני נתוני הבנק העולמי מ-2009), אך הפערים החברתיים בה גדולים, ובשנים האחרונות היא הופכת למדינה של שני קצוות בלבד: עשיר ועני. לפי הערכות שפירסם השנה הבנק לפיתוח אסיה, 20% ממשקי הבית מחזיקים בכמחצית ההכנסות במדינה.

תקסין, בן 64, מחלק את זמנו בין דובאי, לונדון, דרום אפריקה (שם הוא מחזיק בבעלותו מכרות זהב) ומדינות אסיה השכנות. למרות זאת, לדברי מתנגדיו, הוא ממשיך לנהל את המדינה באמצעות מיילים או הודעות ברשתות החברתיות. התנהלות זו זכתה לכינוי "שלטון הסקייפ". "אנחנו מקיימים קשר בכל שעות היממה", אמר מוקדם יותר השנה צ'ארופונג רואנגסוואנג, שר הפנים ומזכ"ל מפלגתו של תקסין, "העולם השתנה, כבר אין גבולות. לא יוצרים קשר באמצעות הטלגרף, כמו לפני מאה שנה".

יינגלוק ניסתה להמעיט בחשיבות ההשפעה של אחיה בכמה הזדמנויות בעבר. זמן קצר אחרי שנכנסה לתפקידה, בשעה שתקסין השתתף בישיבת הממשלה השבועית באמצעות הסקייפ, שאלו עיתונאים את יינגלוק מי בעצם מנהל את המדינה. יינגלוק הצהירה בתוקף שהיא המנהיגה, והסבירה שאחיה השתתף בישיבה כדי להעניק "תמיכה מוסרית". ובכל זאת, הן בעלי בריתו והן מתנגדיו של תקסין מסכימים שהוא המכריע בסוגיות החשובות באמת. "הוא הסמכות הקובעת והוא זה שמחליט מה תהיה המדיניות", אומר נופאדון פטאמה, בכיר במפלגה ועורך דינו של ראש הממשלה לשעבר. למעשה, מפלגת השלטון מעולם לא הסתירה את יחסה לראש הממשלה לשעבר: הסיסמה המרכזית שלה במערכת הבחירות ב-2011 היתה "תקסין חושב - המפלגה עושה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ