האליטה הסינית קוראת להנהגה לשחרר את זוכה פרס נובל המוחזק בכלא

בני האליטה המכונים "נסיכים" פנו למנהיגי המפלגה הקומוניסטית בטענה כי שחרורו של ליו שיאובו ישפר את תדמיתה הבינלאומית של סין

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מספר "נסיכים", ילדיהם של בני האליטה הפוליטית של סין, פנו בשקט להנהגת המפלגה הקומוניסטית וקראו לשחרר שחרור מוקדם את חתן פרס נובל ליו שיאבו, המוחזק בכלא, כדי לשפר את תדמיתה הבינלאומית של המדינה, מסרו שני מקורות מקורבים להנהגה.

שחרור ליו אינו נמצא במקום גבוה בסדר היום של המפלגה, המנסה להעביר רפורמות כלכליות, משפטיות וצבאיות כואבות ובמקביל לבצע את המאבק הנרחב ביותר נגד השחיתות שנערך ביותר מ–60 שנה, הוסיפו המקורות שביקשו לשמור על אלמוניותם.

הלחץ, הנערך מאחורי הקלעים למען שחרור ליו, מוכיח כי בקרב מנהיגי סין מתנהל ויכוח בשאלת הנזק שמאסרו גורם לשמה הטוב של סין. אפשר גם להבין ממנו שהאליטה השלטת איננה אחידה בכל הנוגע לדעות על התנגדות לשלטון.

מפגין אוחז בתמונתו של לי שיאבו מחוץ לשגרירות סין באוסלו, דצמבר 2010צילום: רויטרס

ליו, בן 58, מתנגד ותיק למשטר שהשתתף בהפגנות שנערכו ב–1989 בכיכר טיינאנמן, נשלח למאסר ב–2009 לאחר שהורשע בחתרנות נגד המשטר, משום שארגן עצומה שקראה לשים קץ לשלטון של מפלגה אחת. בשנה שלאחר מכן הוא זכה בפרס נובל לשלום.

"ל'נסיכים' רבים, היתרונות שבשחרור ליו עולים על החסרונות", אמר אחד המקורות. "אין ספק שליו שיאובו ישוחרר מוקדם. השאלה היא רק מתי". בהתאם למשפט הסיני, הוא יהיה זכאי להשתחרר על תנאי אחרי שירצה את מחצית תקופת המאסר שנגזרה עליו. המקורות סירבו לומר כמה 'נסיכים' חברים בקבוצה, אך אמרו שרובם בני הדור השני או השלישי וכי נולדו בשנות ה–60 או ה–70 וחלקם נמנים על מקורביו של הנשיא שי ג'ינפינג.

"הבעיה הגדולה ביותר היא הכוחות העוינים שינצלו את ליו אחרי שישוחרר", אמר המקור השני. בתשובה לשאלה כיצד המסר מועבר להנהגה, ענה המקור: "יש לנו ערוצים משלנו. הנושא עלה פעמים רבות במהלך הכינוסים שלנו". המקורות סירבו לזהות את "הנסיכים" או לומר אם הם כתבו לשי או פנו אליו באמצעות עוזריו או בני משפחתו. משרדי החוץ, המשפטים וההסברה של סין לא הגיבו לבקשות לתגובה שנשלחו אליהן.

מפגינים בהונג קונג גילחו את ראשם למען שחרורו של ליו שיאבו, בתמונות נראית גם אשתו ליו שיאהצילום: אי–פי

ליו שיאה, רעייתו של ליו שיאובו, נדונה למעצר בית זמן קצר אחרי שבעלה זכה בפרס נובל - לכאורה כדי למנוע ממני לשוחח עם התקשורת. גם ממנה אי אפשר היה לקבל תגובה על הידיעה. היא אושפזה בבית חולים בפברואר, אחרי שהמשטרה סירבה לאפשר לה לקבל טיפול רפואי מחוץ לסין.

ליו שיאובו נחשב למתנגד מתון למשטר, אך המפלגה הקומוניסטית אובססיבית לגבי כל מה שנראה בעיניה כסכנה ליציבות החברתית. מבקרי המשטר אומרים שהמנהיגים הסינים חוששים ממה שנראה בעיניהם כמאמצי מדינות המערב הלוחצות למען דמוקרטיה ובכך חותרות למעשה תחת שלטון היחיד של המפלגה הקומוניסטית.

הנשיא שי, למרות היותו בן של סגן נשיא לשעבר, שהיה בעל דעות רפורמיסטיות, אינו מראה סימן כלשהו להרפיית השלטון. הוא אמר בבלגיה בחודש שעבר כי סין ניסתה כבר דמוקרטיה רב–מפלגתית וכי ניסיון זה לא הוכתר בהצלחה. הממשלה הגבירה את הלחצים על הפעילים למען זכויות האדם לקראת יום השנה ה–25 לפשיטה העקובה מדם על המפגינים בכיכר טיינאנמן, ועצרה אחדים מראשי הפעילים כולל עורך הדין פו ז'יצ'יאנג והעיתנאי גאו יו.

הממשל של שי פועל גם נגד התבטאויות של מבקרי המשטר באינטרנט, והגביר את הלחצים על עיתונאים. לדברי הארגונים למען זכויות האדם, מתנהל כיום הדיכוי החמור ביותר של חופש הביטוי בשנים האחרונות.

עם זאת, טיהורו של ז'ו יונגקאנג, האחראי לשעבר על הביטחון הפנימי, עשוי להביא לשחרורו של ליו. ז'ו מוחזק במעצר בית ונחקר באשמת שחיתות. הוא פעל נחרצות נגד מתנגדי המשטר, ובתקופת כהונתו עלה תקציב הביטחון הפנימי על תקציב ההגנה הכללי.

"ז'ו המליץ לאסור את ליו שיאובו", אמר המקור השני, והוסיף כי יתכן שטיהור ז'ו יהיה הזדמנות לבטל את פעולותיו. "אבל גם אם ליו ישוחרר, הממשלה לא תעשה ריהביליטציה של ה–4 ביוני (טיינאנמן) בעתיד הקרוב", הוסיף המקור. פרקליטו של ליו, מו שאופינג, אמר כי כל החלטה על גורלו של ליו תהיה פוליטית ולא משפטית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ