לאחר הניצחון ההיסטורי: קבלת פנים חגיגית בדלהי לנרנדרה מודי

מאות מתומכי רה"מ הנבחר קידמו את פניו במטה מפלגתו. וושינגטון הודיעה כי תעניק לו ויזת כניסה לארה"ב, לאחר שזו נמנעה ממנו ב-2005

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראש הממשלה הנבחר של הודו, נרנדה מודי, זכה לקבלת פנים חגיגית כשהגיע היום (שבת) אל מטה מפלגתו בדלהי, לאחר שהצליח להביס את שושלת נהרו-גנדי ומפלגת הקונגרס בניצחון הגדול ביותר שהמדינה ראתה זה שלושה עשורים. מאות תומכים הצטופפו סביב השיירה של מודי, שהגיע אל הבירה ממדינת המחוז שלו גוג'ראט, קראו קריאות תמיכה והשליכו לעברו ורדים. מודי יצא ממכוניתו ונופף להמונים את סמל הניצחון.  

להקת כלי נשיפה קידמה את פניו במטה מפלגת בהרטיה ג'נטה (BJP), והרחוב קושט בדגלונים ובלונים. מודי נפגש עם מנהיגים נוספים וצפוי להתחיל בדיונים על הקמת קבינט. המפלגה מסרה כי הוא לא ייכנס לתפקידו באופן רשמי לפני יום שלישי. בהמשך היום ישתתף בטקס בעיר הקדושה ורנאסי על גדות נהר הגנגס.

במטה המפלגה אמר מודי כי הוא רוצה "להצדיע ולמסור את תודתי לעם ההודי". לדבריו התקשורת ההודית יצרה "מודעות בקרב מצביעים" שהובילו ל"חגיגה אמיתית של הדמוקרטיה ההודית". כשאינדירה גנדי כיהנה כראשת הממשלה, נהוג היה לומר כי כוחה כה רב ש"הודו היא אינדירה, אינדיה היא הודו". העיתון "אקונומיק טיימס" הידהד הבוקר את הקריאה הזאת, כשכותרתו הכריזה "הודו היא מודי, מודי הוא הודו".

קבלת הפנים למודי בדלהי, היוםצילום: אי–פי

מערכת הבחירות של BJP ומנהיגה מודי נישאה על הבטחות של צמיחה כלכלית וצברה תאוצה בשל אי־שביעות הרצון הציבורית ממפלגת הקונגרס. דרכו של מודי לצמרת לא היתה קלה, בין היתר בגלל עברו כראש ממשלת מדינת המחוז גוג'ארט ב-2002, אז פרצו שם מהומות דמים שבהן נהרגו יותר מאלף בני אדם, רובם מוסלמים. בתי משפט לא קשרו את מודי למעשים אך שותפו הקרוב מאיה קודאני נשלח לכלא. במסע הבחירות שלו, מודי התייחס פחות לנושאים הקשורים ללאומנות ההינדית ויותר לצמיחה ולמיגור השחיתות.  

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התקשר אמש למודי לברך אותו על ניצחונו ואמר לו כי הוא ממתין לעבוד עמו "ולהגשים את ההבטחה המיוחדת הגלומה ביחסים האסטרטגיים בין ארה"ב והודו", כך מסר הבית הלבן. הממשל האמריקאי הודיע כי מודי יקבל ויזה שתאפשר לו לבקר בארה"ב, לאחר שזו נמנעה ממנו ב-2005 בשל העימותים האלימים בגוג'ארט. "הנשיא הזמין את נרנדרה מודי לבקר בוושינגטון על מנת להמשיך ולחזק את יחסינו ההדדיים", נמסר.

קבלת הפנים בדלהי, היוםצילום: רויטרס

מודי מגיע מקסטה חברתית נמוכה ועלייתו לשלטון מסמלת את סיומו של בו שלטו בהודו צאצאיו של ראש הממשלה הראשון ג'ווהרלל נהרו. הוא הצליח להוביל את מפלגתו לרוב הפלמנטרי הראשון בהודו לאחר 25 שנות קואליציה, ומפלגתו זכתה בכמעט פי שישה יותר מושבים מאלו של מפלגת הקונגרס, שמסע הבחירות המנומנם של מועמדה ראהול גנדי לא הצליח לסחוף את ההמונים. עם ספירת התוצאות בכמעט כל 543 המושבים של הבית התחתון בפרלמנט, מפלגתו של מודי צפויה לזכות ב-282 מושבים - עשרה יותר מהנדרש כדי לשלוט ללא צורך בקואליציה. עם בעלות בריתה, זוכה המפלגה לרוב נוח של 337 מושבים - התוצאות הגבוהות ביותר מאז שההתנקשות באינדירה גנדי העלתה את בנה רג'יב לשלטון ב-1984.

ניצחונו הגדול של מודי מאפשר לו מרחב תמרון נוח להמשיך ברפורמות בהן החל לפני 23 שנה ראש הממשלה הנוכחי מאנמוהאן סינג, שכיהן אז כשר אוצר, אך נתקעו בשנים האחרונות בשל השיתוק הפוליטי. על אף הפסד מפלגתו, סינג בן ה-81 נשא היום נאום מפויס אחרון לאומה, ואיחל הצלחה לממשלה הנכנסת. "יש לי ביטחון עז לגבי עתידה של הודו", אמר בהצהרה טלוויזיונית, "אני מאמין באופן נחוש כי הגיעה העת שהודו תהפוך לכוח משמעותי בכלכלה העולמית המתפתחת".

הרצון לשינוי בקרב מצביעה הצעירים של הודו היה כה חזק לאחר שנים של האטה כלכלית ופרשיות שחיתות, שהוא השקיט את החששות כי נטיותיו הפרו-הינדיות של מודי יביא לפגיעה במיעוטים. בנאום הניצחון שלו אתמול הכריז מודי בן ה-62 כי "תם עידן הפוליטיקה המפלגת, מהיום והלאה תחל הפוליטיקה של האחדות". בחשבון הטוויטר שלו כתב כי "שום מילים לא יהיו מספיקות כדי להצדיע לצעירי הודו. הם הובילו את הבחירות והתעלו מעל נושאים לא חשובים כגון מעמדות ואמונות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ